Czym jest marketing społecznie zaangażowany?
Przestaje nas już chyba dziwić wszechobecna filantropia. Gdzie się nie obrócimy, tam akcje charytatywne, etyczność, zrównoważony rozwój… Wszystko byłoby super, gdyby nie to, że równocześnie wraz ze wzrostem liczby “CSR-owych”* działań przedsiębiorstw, rośnie też czujność klientów. A dociekliwy klient dopatrzy się wszystkiego, nawet tego, czego pokazywać nie chcesz...
*CSR - corporate social responsibility (społeczna odpowiedzialność biznesu)
Marketing społecznie zaangażowany - co to jest?
Marketing społecznie zaangażowany (CRM - cause related marketing) znajduje się gdzieś pomiędzy marketingiem komercyjnym, który wszyscy znamy i używamy do promocji naszych produktów czy marki, a marketingiem społecznym, który z kolei czerpie techniki i metody z komercyjnego w celu promowania spraw o charakterze społecznym (na hasło “kampanie społeczne” na pewno już coś pojawia się w Twojej głowie, więc dokładnie o to tutaj chodzi).
Jakie korzyści dla firmy niesie ze sobą marketing społecznie zaangażowany?
Poprawa wizerunku firmy
Nie trudno zauważyć, że coraz więcej ludzi jest świadomych i aktywnie reagujących na problemy o różnorakim podłożu, które nas otaczają i bardziej lub mniej bezpośrednio dotykają. Wzrost liczby wegetarian i wegan, nacisk na rezygnację z produktów jednorazowego użytku, otwarty sprzeciw na przemoc domową - Twoja firma wspiera te przedsięwzięcia? To znakomicie - zadbaj jedynie, aby Twoi odbiorcy się o tym dowiedzieli, a na pewno zyskasz ich aprobatę (a co za tym idzie - wzrośnie ich lojalność i sympatia dla Twojej firmy).
Wzrost zaufania i lojalności także wśród Twoich pracowników
Myślę, że każda świadoma jednostka, której choć w umiarkowanym stopniu zależy na dobrobycie nas wszystkich, nie chciałaby pracować dla kogoś, kto ze śmiechem i lekceważeniem zużywa kolejne plastikowe kubki, a na wzmianki o równouprawnieniu reaguje całkowicie biernie albo wręcz rubasznie. Pokaż, że Ci zależy, a Twoi pracownicy odwdzięczą Ci się tym samym.
Możliwość dzielenia się wiedzą
Dzięki CRM masz szansę sam stać się punktem zapalnym i mówić o tym, co istotne. Martwi Cię los wielorybów i żółwi w zanieczyszczonych oceanach? Mów o tym. Dzięki temu, że masz swoją grupę odbiorców, może uda Ci się sprawić, że większa ilość osób zmieni swoje podejście do ekologii i zacznie w końcu dbać o planetę i dobrostan zwierząt.
Wzrost sprzedaży
Jak to mówią - nie ma nic za darmo, a zwłaszcza w biznesie. Tym samym nikogo nie powinien dziwić fakt, że nawet najbardziej zaangażowane społecznie przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności dbają o własne profity - jeśli byłoby inaczej, to bliżej byłoby im raczej do organizacji pro bono, prawda? Klienci coraz chętniej kupują produkty od firm wspierających akcje charytatywne, społeczne czy fundacje na których im samym również zależy - wykorzystaj to.
O korzyściach można się długo rozpisywać - przecież są one niezaprzeczalne, zwłaszcza w obecnych czasach rosnącej świadomości ekologiczno-społecznej. Tylko co, jeśli działania w ramach CRM nie są szczere?
Wracamy do tego, o czym wspominam we wstępie - im powszechniejszy staje się marketing społecznie zaangażowany, tym klienci są bardziej na niego wyczuleni.
Wyobraź sobie, że planujesz zakup butów na specjalne okazje - jakieś zapierające dech w piersiach pantofle. Nie ograniczasz budżetu, bo chcesz, żeby buty posłużyły Ci jeszcze przez wiele lat.
Znajdujesz dwie świetne oferty w dwóch różnych sklepach - porównywalne ceny, jednak jedna z firm głośno deklaruje w swojej komunikacji, że produkuje jedynie w Polsce z polskich materiałów, a do tego procent od każdych zakupów przeznacza na cele charytatywne. Jako że jesteś osobą, której zależy zarówno na wspieraniu polskich przedsiębiorstw, jak i aprobujesz działania charytatywne, wybierasz właśnie tę firmę.
Jakiś czas po Twoich zakupach któryś z klientów zauważa, że buty z firmy, w której również dokonałeś zakupu, wcale nie są produkowane w Polsce, a sprowadzane są zza granicy w gorszej od deklarowanej pierwotnie jakości. Co więcej - procent z zakupów Twoich i innych klientów zasilił jedynie konto przedsiębiorstwa. Jak się czujesz? Oszukany?
Im firma bardziej deklaruje się jako społecznie zaangażowana, tym większy dysonans powstaje, kiedy na jaw wychodzi fakt, że tak naprawdę taka nie jest. Bo gdybyś w naszym przykładzie wybrał tę drugą firmę, nic większego by się nie stało - poza tym, że miałbyś nowe buty.
Jaki z tego wniosek?
Marketing społecznie zaangażowany jest świetnym sposobem na poprawę naprawdę wielu aspektów Twojej działalności. Jeśli jednak nie działasz szczerze, a to, czym próbujesz się wypromować, jest Ci tak naprawdę obojętne, to lepiej nie rób nic w tym kierunku - takie oszustwo dotyczące etyki, prędzej czy później da Ci się we znaki. Za to jeśli jesteś uczciwym przedsiębiorcą dbającym o sprawy społeczne czy ekologiczne, to daj o sobie znać! Wspomagaj i inicjuj te działania, które uważasz za godne poświęcenia uwagi - da Ci to moralną satysfakcję, a przy okazji może nieźle rozkręcić Twój biznes.
Jeśli szukasz wiarygodnego źródła wiedzy marketingowej,zapraszam na naszego fanpage’a!