Moodboard, czyli jak określić kierunek wizualny marki i usystematyzować komunikację
Znasz ten moment, gdy przed remontem mieszkania szukasz wnętrzarskich inspiracji? Pewnie zapisujesz mnóstwo zdjęć i grafik, żeby nie zgubić ulubionych kolorów, mebli czy ogólnego designu, który Ci się spodobał i ma posłużyć za wzór do Twoich działań. Możesz o tym nie wiedzieć, ale gromadząc taką bazę, jesteś o krok od stworzenia moodboardu. Co to takiego i w czym może pomóc? Przeczytaj ten artykuł, a wszystkiego się dowiesz.
Czym jest moodboard?
Mówiąc najprościej, jest to wizualne przedstawienie koncepcji lub pomysłu. To zaplanowana i ułożona według planu aranżacja obrazów, fragmentów tekstu, inspiracji typograficznych itp. Pozwala na znacznie dokładniejsze określenie kierunku wizualnego. Dlaczego to istotne?
Wszelkie pomysły i koncepcje są znacznie łatwiejsze w interpretacji, gdy zostaną przeniesione na wizualną formę. W ten sposób jasno i klarownie określamy, jaki styl oraz kierunek nas interesuje.
To znacznie ułatwia działanie, a przede wszystkim pozwala na systematyzację wszystkich pomysłów i założeń. Porządkując wizualnie swoje koncepcje, zaoszczędzisz naprawdę dużo czasu oraz stworzysz świetną bazę, do której możesz wracać za każdym razem, gdy zastanawiasz się, czy np. dane zdjęcie lub grafika będzie pasować do obranego kierunku wizualnego.
Zalety moodboardu
Komunikacja w formie słownej jest obarczona większym prawdopodobieństwem nieporozumień. W opracowywaniu marketingu jest to szczególnie wrażliwy element. Klient musi w możliwie klarowny sposób przekazać agencji swoje oczekiwania, a następnie specjalista na ich podstawie musi stworzyć komunikację dopasowaną do tych wymagań zarówno pod względem stylu, jak i estetyki.
Wyobraź sobie, że chcesz opisać Twój wymarzony dom swoim przyjaciołom. Opisujesz kolory, układ pomieszczeń, meble, które w Twojej wizji pasują perfekcyjnie… I jaki jest efekt? Każda z osób, które Cię słuchają, będzie miała własną wizualizację Twojej opowieści. Opartą o ich doświadczenia, gusta czy estetykę. A teraz zmieńmy nieco ten scenariusz i dodajmy w nim element graficzny. Opisując ten sam dom, pokazujesz swoim bliskim tablicę inspiracji np. na Pintereście. Nie ma tu już miejsca na inne wyobrażenie na temat odcienia, którym chcesz pomalować ściany, czy zewnętrznej fasady budynku. I dokładnie tak wygląda również współpraca ze specjalistą. Oczywiście, doświadczony grafik czy marketingowiec poradzi sobie także z samym opisem słownym, jednak pokazując mu swoje inspiracje i preferencje, dbasz o konkretny przekaz, który sprawia, że łatwiej jest Wam się zrozumieć, a sam proces dopasowania komunikacji czy kreacji wizualnej jest znacznie krótszy.
Druga istotna zaleta to systematyzacja własnych oczekiwań. Brzmi skomplikowanie? A jest to banalnie prosta kwestia! Rzadko kiedy zdarza się, abyśmy od razu mieli jasną i klarowną wizję tego, czego oczekujemy np. od projektu identyfikacji wizualnej. Moodboard pomaga nie tylko łatwiej przekazać nasze myśli innej osobie, ale także uporządkować własne pomysły. Często podoba nam się kilka różnych typów komunikacji graficznej czy pisemnej. Zestawiając ze sobą wszystkie inspiracje, możemy łatwiej zauważyć, które elementy do siebie nie pasują i podzielić je na kilka różnych moodboardów, z których wspólnie z marketingowcem wybierzecie najlepszy kierunek dla Twojej marki.
Gdzie szukać inspiracji?
Przed rozpoczęciem poszukiwań inspiracji, koniecznie określ cel, w którego osiągnięciu ma pomóc moodboard. Może to być stworzenie identyfikacji wizualnej marki, zaprojektowanie jej komunikacji w social mediach czy choćby projektowanie logo. To bardzo istotny etap, który będzie stanowił punkt odniesienia dla Ciebie oraz specjalisty, który wykona dla Ciebie dany projekt. Gdy określisz swój cel, możesz przejść do następnych kroków:
- Zapisz wszelkie pomysły, które masz w swojej wizji.
- Zapisz elementy wizualne, które już istnieją i mają być składową, np. Identyfikacji.
- Poszukaj w sieci treści (np. posty czy artykuły, które Cię inspirują i chciałbyś, aby stanowiły wzór.
- Znajdź kolory oraz fonty, które będą rezonować z Twoją wizją projektu.
- Wyszukaj fotografii, których styl jest zbliżony do tego, który chcesz osiągnąć
W odnalezieniu tych składowych pomogą Ci różnorodne strony oraz narzędzia dostępne w formie online. Gromadząc te elementy, stworzysz świetną bazę do rozmów z grafikiem odpowiedzialnym za stworzenie moodboardu. Dzięki temu w prosty sposób przekażesz mu swój pomysł oraz wszelkie oczekiwania co do projektu.
-
Pinterest
To genialna aplikacja, która przepełniona jest obrazami, animacjami, filmami i grafikami mogącymi stanowić świetne źródło inspiracji. Możesz je podzielić na tzw. tablice, dzięki czemu stworzysz spójne estetycznie kolekcje. -
Pexels
To darmowa platforma, na której znajdziesz wiele fotografii oraz filmów, które z pewnością rozbudzą Twoją wyobraźnię i kreatywność. Co istotne, dostępne materiały mają wysoką jakość i są świetne przeselekcjonowane. Korzystając z takiego źródła, z pewnością znajdziesz materiały graficzne, które pomogą Ci przekazać swoją koncepcję i będą nieocenionymi wskazówkami dla projektanta. -
Coolors
Jest to internetowy kreator palet barw. Dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, daje Wam możliwość przeglądania najbardziej popularnych zestawów kolorów, filtrowania ich według wybranej tematyki i, co najważniejsze, generowania własnej palety barw. Z jego pomocą wybierzesz kolory, które są Ci bliskie i będziesz mógł przedstawić je grafikowi. -
Adobe Fonts
To obszerna biblioteka zawierająca różnorodne fonty. Możesz w niej wybierać fonty według stylu i aktualnych trendów. Gdy znajdziecie kilka fontów, które pasują do Twojej estetyki, osoba odpowiedzialna za stworzenie moodboardu będzie mogła zobaczyć Twoje preferencje dotyczące krojów pisma.
Podsumowanie
Moodboard to narzędzie, które może przydać się każdemu. Niezależnie od tego czy chcesz stworzyć projekt bazowy do stworzenia finalnej identyfikacji wizualnej, czy może potrzebujesz bazy identyfikacyjnej, z której będzie miał korzystać Twój dział marketingu. Moodboard z pewnością pomoże Ci zaoszczędzić wiele czasu i usystematyzować kierunek działań w różnorodnych projektach. Co najważniejsze, stosując go, unikniesz wszelkich nieporozumień na etapach projektowania. W finalnych kalkulacjach to naprawdę duża oszczędność także pod względem finansowym.
Jeśli przymierzasz się do zmiany identyfikacji wizualnej lub w swojej firmie chcesz wdrożyć komunikację w social mediach, chętnie Ci w tym pomożemy. Rozpoczniemy od stworzenia moodboardu z określonym kierunkiem wizualnym, a następnie stworzymy projekt, który będzie spójny z Twoją marką i pomoże w jej rozwoju.