8 zasad tworzenia skutecznych i miłych dla oka karuzel na Facebooku i Instagramie
Kto nigdy nie przewijał bezmyślnie kafelków z produktami z Zalando czy Allegro na Facebooku, niech pierwszy rzuci kamieniem! Każdy z nas choć raz wpadł w karuzelową pułapkę - kontynuujemy przewijanie w bok, żeby dowiedzieć się, co jeszcze karuzela przed nami skrywa. Wniosek jest jeden - lubimy interaktywne formy w Internecie. Dlatego, jak śpiewała Sylwia Grzeszczak - dziś kręcimy się jak w karuzeli… a więc pomówmy trochę o tej formie postów na Facebooku i Instagramie.
Co to są posty karuzelowe?
To niezwykle ciekawa forma komunikacji w mediach społecznościowych. Dzięki karuzelom możemy przekazać masę treści, która jednocześnie będzie dla odbiorcy łatwa do przyswojenia.
W porównaniu do długich i wyczerpujących temat postów albo specjalnie zmontowanego filmiku karuzele są bardzo proste do wykonania, przyciągają uwagę, a jednocześnie nie przytłaczają (oczywiście jeśli są dobrze wykonane, ale o tym później, więc czytaj dalej!).
Karuzele spotkać możemy na najpopularniejszych platformach społecznościowych, jak Facebook czy Instagram - na obu funkcjonują odrobinę inaczej, ale jest kilka czynników wspólnych:
- preferowany wymiar kafelków w karuzeli jest kwadratowy, optymalnie jest to 1080 x 1080 (na Facebooku jest to kształt „wymuszony”, a na Instagramie kwadratowe karuzele wyglądają zwyczajnie najlepiej na Twojej tablicy - nie ma ryzyka, że część zostanie ukryta w widoku całego Twojego feedu, na którym wszystkie Twoje zdjęcia czy filmy ukazane są właśnie w kwadratowych okienkach),
- maksymalnie można umieścić 10 kafelków w jednej karuzeli.
Co możesz pokazać na karuzeli?
Karuzela to fantastyczna forma, żeby opowiedzieć wizualną historię! Sprawdzi się dla każdego sklepu, czy dla działalności usługowej. Każdy slajd karuzeli może przedstawiać w czytelny sposób inny produkt, czy oferowaną usługę, albo tylko jedno z nich, przedstawiając konkretne cechy i właściwości na kolejnych kafelkach. Za pomocą karuzeli przedstawisz też np. swoją firmę i jej historię, różnego rodzaju zachodzące w niej procesy, które chcesz zaprezentować swoim klientom, ale też podzielisz się wiedzą w czytelny dla odbiorców sposób.
Jak działa karuzela na Facebooku?
W przeciwieństwie do zwykłego wstawienia kilku zdjęć czy filmików z galerii na fanpejdż karuzela daje możliwość dodania linku do każdego obrazka. Możesz w ten sposób pokierować odbiorców z danego kafelka wprost do konkretnego miejsca na stronie.
Z ekonomicznego punktu widzenia to dla Ciebie sytuacja win-win, bo kiedy na przykład płatnie wypromujesz karuzelę z pięcioma produktami, to zapłacisz za reklamę tylko raz, a nie pięć razy za każdy produkt z osobna!
Aby stworzyć reklamę karuzelową, najlepiej zrobić to z poziomu Menedżera Reklam na Facebooku - szczegółowe krok po kroku bez problemu znajdziesz w Centrum pomocy dla firm w Meta. Do tego każdy kafelek może posiadać własny nagłówek, opis oraz link lub wezwanie do działania, co daje szerokie pole do popisu z copywriterskiego punktu widzenia!
Wspominałam wcześniej, że w karuzeli może pojawić się maksymalnie 10 kafelków, jednak optymalna liczba slajdów to od 3 do 5. Uznaje się, że nie ma sensu robić więcej, bo i tak nikt z użytkowników nie przewinie wszystkiego do końca. Mniejsza liczba kafelków także mija się z celem - w większości wypadków nie wyczerpiesz tematu raptem na dwóch slajdach.
To teraz krótko o Instakaruzelach
Sprawa jest tu znacznie prostsza niż w przypadku Facebooka - aby dodać karuzelę, wybierz odpowiednie zdjęcia/grafiki czy filmiki z galerii, ustaw je w odpowiedniej kolejności i opublikuj. Pamiętaj tylko o preferowanych wymiarach grafik, aby karuzela wkomponowała się idealnie w Twój feed.
Jeszcze rok czy dwa lata temu karuzele były najbardziej angażującą formą postów na Instagramie - wszystko przez to, że w przeciwieństwie do zwykłych, pojedynczych zdjęć czy filmów, które użytkownikom podrzucane są tylko raz, karuzele mogą być proponowane kilkukrotnie, ukazując przykładowo inny niż pierwszy slajd. Teraz zdecydowanym pionierem zasięgowym, który jest mocno faworyzowany przez platformę, są Instagram Reels, jednak nie dają one takich możliwości, jak karuzele, kiedy chcesz przekazać swoim odbiorcom jakąś większą wartość.
Dlatego już teraz przechodzimy do tytułowych… 8 zasad tworzenia karuzel, które nie tylko zachwycą Twoich odbiorców estetycznie, ale też przyniosą oczekiwane przez Ciebie rezultaty!
1. Zaplanuj treści
Przed wykonaniem karuzeli przemyśl dokładnie, co w zasadzie chcesz na niej przedstawić. Rozplanuj formę, rozpisz poszczególne kafelki, jeśli mają się na nich znajdować teksty i zobacz, czy wszystko to łączy się w spójną całość. Jeśli tak, to działamy dalej!
2. Slajd tytułowy ma ogromne znaczenie!
Zwłaszcza na Instagramie, kiedy użytkownik w większości przypadków widzi go w pierwszej kolejności! To najpewniej dzięki niemu osoba podejmie decyzję, czy chce przejrzeć Twoją karuzelę, czy stwierdzi, że nie znajdzie w niej tego, czego szuka. Dlatego pamiętaj o kilku rzeczach: im krótszy slajd tytułowy, tym lepiej. Wtedy możesz powiększyć rozmiar czcionki, dzięki czemu będzie ona bardziej czytelna. Używaj języka, który przyciągnie uwagę, ale też nie wprowadzi w błąd odbiorcy - zakomunikuj w jasny i ciekawy sposób, co znajduje się w Twojej karuzeli oraz nie zapomnij o estetyce - wyrównaj tekst, aby nie wprowadzał chaosu na kafelku.
3. Czytelność przede wszystkim…
…a więc pozostając jeszcze w temacie tekstu na slajdach, pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością i wyborem fontów. Często kusi nas, żeby poeksperymentować z różnymi, bardziej oryginalnymi czcionkami, jednak w przypadku karuzel postaraj się pamiętać o czytelności. Ozdobne czcionki dodają charakteru, jednak sprawdzają się one w przypadku drobnych akcentów, a nie całego tekstu. Tutaj obowiązuje zasada less is more! To samo dotyczy samej ilości treści - ma być krótko, zwięźle, ciekawie i na temat!
4. „Płynne elementy”
Wszystkie akcenty, które znajdują się na pograniczach kafelków i które pozwalają zachować ciągłość karuzeli, są fenomenalne i niezwykle estetyczne, a czasami wystarczy tak niewiele, żeby takie elementy na karuzeli uwzględnić. Różnego rodzaju ozdobne grafiki, kółka, plamy, gradienty, a także zdjęcia przechodzące z jednego kafelka na drugi tworzą świetny efekt, dzięki któremu komfort przeglądania karuzeli automatycznie wzrasta!
5. Strzałki, strzałeczki i wskaźniki
Dodając te małe i proste akcenty na każdy kafelek, choćby w rogu, od razu rodzi się ochota, żeby „wykonać polecenie” i przesunąć dalej. Co więcej - strzałki to kolejny element spinający karuzelę w spójną całość, dlatego w Twojej karuzeli nie może ich zabraknąć.
6. Zadbaj o kolorystykę
Pamiętaj, żeby karuzela uwzględniała kolory Twojej identyfikacji wizualnej - jeśli na Twoich grafikach dominuje przykładowo fiolet i pomarańcz, pamiętaj, aby uwzględnić tę kolorystykę na karuzeli. Zachowaj kontrast, dzięki któremu karuzela będzie bardziej przejrzysta (jasne tło łącz z ciemnym tekstem i na odwrót).
7. Call to action
Tu jest pewna różnica między karuzelą Facebookową a Instagramową - na tej Facebookowej CTA widnieje przy każdym kafelku i możesz ustawić je, jak tylko chcesz, przykładowo „zobacz więcej”, „kliknij” itd. Na Instagramie takiej opcji nie ma, dlatego dobrą praktyką jest umieszczanie CTA na ostatnim kafelku bezpośrednio na grafice, na przykład: „Spodobał Ci się post? Zapisz go na później/zostaw serduszko/podziel się z innymi!”.
8. Korzystaj z szablonów!
Zwłaszcza kiedy nie czujesz się pewnie przy tworzeniu estetycznych grafik, na pomoc przychodzą gotowe i darmowe szablony do karuzel! Znajdziesz je choćby w programie Canva. Takie szablony możesz zmieniać i edytować pod swoje potrzeby, mając już „ogarniętą” część graficzną.
Podsumowanie
Karuzele to fantastyczna forma postów, która pozwala zarówno przekazać masę informacji, jak i „wyżyć się” estetycznie. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam Ci to zagadnienie powyższym artykułem, a jeśli nadal nie czujesz się zbyt pewnie w temacie, odezwij się do nas - w Wypisz Wymaluj bardzo lubimy się z karuzelami i chętnie pomożemy Ci ZAKRĘCIĆ Twoim marketingiem.