Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

W czasach ogromnej i stale rosnącej popularności TikToka nic dziwnego, że pozostałe giganty społecznościowe wprowadzają u siebie podobne, ewidentnie sprawdzające się rozwiązania, robiąc wszystko, żeby prześcignąć w popularności pioniera krótkich treści wideo. I tak krok po kroku na Instagramie zaczęły pojawiać się rolki — a dokładniej mówiąc Instagram Reels. W tym artykule przybliżę temat Insta rolek, porównam funkcjonowanie ich z filmami na TikToku, a także przedstawię powody, dla których warto nagrywać rolki. Na koniec dam kilka rad i wskazówek, które mogą przydać Ci się na początku „rolkowej” przygody.

Instagram Reels — co to takiego?

Najprościej mówiąc, to zupełnie nowy kanał komunikacji na Instagramie. W przeciwieństwie do znanych i popularnych InstaStories rolki oferują możliwość tworzenia treści wideo o długości do 60 sekund, docierają nie tylko do Twoich obserwatorów, ale także do innych użytkowników Instagrama. Generuje to znacznie szersze zasięgi, a ich żywotność nie ogranicza się tylko do 24 godzin, jak ma obecnie miejsce z InstaStories. Rolki zapisujesz na swoim profilu i użytkownicy mogą do nich wrócić, kiedy tylko chcą. Co więcej, Insta Rolki dają odbiorcom możliwość reagowania na nie i ich komentowania, co również wygląda nieco inaczej w przypadku InstaStories, w których tego typu reakcje widzi tylko twórca. W rolkach wszelka aktywność użytkowników jest publiczna. A jakby tego było mało, istnieje też możliwość udostępniania i zapisywania rolek.

Od kiedy działają Instagram Reels?

Za światową premierę rolek uznaje się 5 sierpnia 2020 roku, jednak do Polski zawitały dopiero pod koniec października 2021 roku. Mimo tak stosunkowo krótkiego czasu obecności rolek w naszym kraju wiele marek i większych czy mniejszych twórców internetowych bardzo intensywnie rozwija ten temat na swoich kontach. Nic w tym dziwnego — to narzędzie z naprawdę ogromnym potencjałem!

Instagram Reels a TikTok

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka obie formy są dosyć podobne — w końcu i tu krótkie wideo, i tu krótkie wideo — istnieją pewne zasadnicze różnice pomiędzy Insta rolkami a filmami publikowanymi na TikToku, które warto poznać:

  • Długość filmów — TikTok oferuje możliwość publikacji filmu trwającego do 3 minut, tymczasem na Instagramie w rolkach jest to, póki co, 1 minuta.
  • Widoczność na platformie — Insta Reels możesz zobaczyć w naprawdę wielu miejscach na Instagramie: bezpośrednio na profilu użytkownika, w zakładce „Eksploruj”, w aktualnościach, gdzie rolkę zobaczą osoby nas obserwujące, a także w InstaStories — możemy udostępnić na nich rolki nasze czy innych osób. Tymczasem film na TikToku zobaczysz jedynie na profilu użytkownika oraz w zakładce „Proponowane”.
  • Statystyki — tutaj trzeba przyznać, że TikTok na ten moment spisuje się lepiej — oprócz podstawowych danych dostarcza też bardzo dużo informacji na temat związany przykładowo z podziałem odbiorców czy średnim czasem oglądania danego filmu. Instagram za to daje twórcy dostęp do tego, ile rolka zyskała wyświetleń, ile ma polubień i ile komentarzy (bardzo prawdopodobne jest jednak, że już w niedalekiej przyszłości doczekamy się znacznie bardziej rozbudowanych statystyk).

Dlaczego Instagram podrzuca nam takie, a nie inne rolki?

Wszystko dzieje się za sprawą Algorytmu Reelsów. Musisz wiedzieć, że Instagramowi zależy nie tylko na tym, abyś obejrzał rolkę, ale także, żebyś wszedł z nią w interakcję (komentarz, polubienie).

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest właśnie zaangażowanie użytkowników w rolkę — im jest ono większe, tym większej widowni Reels będzie podrzucany.

Na tym etapie Tobie jako twórcy zależeć powinno na kilku czynnikach: czy użytkownicy oglądają film do końca, czy go polubili albo czy skomentowali. To są właśnie podstawowe i decydujące o zasięgu Twoich rolek elementy.

No dobrze, to teraz z perspektywy zwykłego użytkownika — dlaczego Instagram podrzuca mi akurat pewne konkretne rolki? Algorytm sprawdza, na jakie treści i na jakich twórców reagowaliśmy w przeszłości. Jeśli przykładowo polubiliśmy jakiś film, załóżmy zmontowaną rolkę z pięknymi widokami z Rzymu, to możesz spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości Instagram podrzuci Ci kilka propozycji podobnych tematycznie filmów (a tym samym z pewnością rozbudzi ochotę na zagraniczne podróże, ale cóż poradzić!).

Co więcej, Instagram śledzi nie tylko naszą publiczną aktywność w postaci polubień czy komentarzy, ale także nasze tak zwane DMy, czyli wiadomości prywatne na platformie.

Dlatego jeśli pisaliśmy wiadomość do jakiegoś konkretnego twórcy albo o tymże twórcy, to prawdopodobnie już niedługo zobaczymy w zakładce „Eksploruj” właśnie coś od tego konkretnego użytkownika.

REELS2-02--1-

Jak ocenić skuteczność naszego Reelsa i co obniża jego zasięg?

Jak pisałam wyżej, absolutnie najważniejszą rzeczą w przypadku Instagram Reels jest zaangażowanie użytkowników, a im jest ono większe, tym lepiej dla Ciebie i Twoich zasięgów. Jeśli chodzi o czynniki, które ten zasięg obniżają, sama platforma podaje „czarną listę” treści, których algorytm zdecydowanie nie lubi, a są to:

  • filmy ze znakiem wodnym z TikToka,
  • filmy poruszające kontrowersyjne tematy, zwłaszcza związane z polityką,
  • mało dynamiczne filmy.

Jeśli będziesz pamiętać o tych kilku wyjątkach i zaangażujesz się w tworzenie własnych treści, być może już bardzo szybko zauważysz efekty! Dlatego teraz poznaj…

Powody, dla których warto nagrywać Instagram Reelsy

Jeśli jeszcze nie wybrzmiało to dobrze — przede wszystkim zyskasz zasięgi, jakich być może nawet się nie spodziewasz! Dzięki temu, że Reelsy podrzucane są użytkownikom w tylu miejscach na platformie, szansa na dotarcie do szerszego grona odbiorców drastycznie rośnie. Dzięki temu masz okazję do zyskania nowych obserwujących, wyróżnisz się na tle konkurencji, która być może z rolek jeszcze nie korzysta, a także zwiększysz rozpoznawalność swojej marki i zbudujesz zaangażowanie wśród odbiorców.

Na koniec kilka rad i przydatnych (darmowych) aplikacji do tworzenia Instagram Reelsów

Przede wszystkim pamiętaj, że czasami rolka nie od razu zyska popularność, ale może się zdarzyć, że nawet po dłuższym okresie od publikacji algorytm postanowi podsunąć Twojego konkretnego Reelsa użytkownikom, podbijając tym samym jego zasięgi.

Aby zwiększyć zasięgi swoich rolek, pamiętaj o chwytliwym tytule — takim, który sprawi, że odbiorca będzie naprawdę ciekawy tego, co masz do pokazania. Pobaw się w redaktora, który musi dla swojego artykułu wymyślić jak najbardziej intrygujący tytuł, aby zmotywować czytelników do kliknięcia i przeczytania artykułu (postaraj się jednak nie iść w skrajności i zrezygnuj z clickbaitów, które wprowadzą Twoich odbiorców w błąd — zrazisz ich tym do siebie na dobre!).

Bardzo często to właśnie od tytułu zależy, czy użytkownik kliknie rolkę, czy nie, dlatego nigdy nie lekceważ tego czynnika.

Kolejnym równie istotnym elementem jest wprowadzenie ciekawego przejścia obrazu, które zatrzyma uwagę, zaskoczy i nie znudzi odbiorcy. Nie bój się — nie musi to być nic zaawansowanego i skomplikowanego, wystarczy najprostsze przejście sceny, które bez problemu zrobisz przy okazji montażu rolki.

Używaj hasztagów! Dobrze dobrane hasztagi na Instagramie mogą pomóc Ci w trafieniu do grup odbiorców, do których po prostu chcesz trafić ze swoimi treściami. A z uwagi na to, że Reelsy widoczne są razem z innymi rodzajami publikacji na Instagramie, także po wpisaniu w wyszukiwarce konkretnego hasztagu, pamiętaj, aby nie zaniedbywać tego elementu.

Jeśli za to chodzi o aplikacje, dzięki którym w prosty i szybki sposób stworzysz naprawdę efektywne rolki, to oprócz możliwości, jakie daje sam Instagram (możliwość dodawania ścieżek audio, efektów AR, ustawiania timera czy spowalniania i przyspieszania fragmentów nagrania), polecam sprawdzić takie aplikacje, jak InShot, Capcut czy VN. Zobacz, w której z nich najlepiej Ci się pracuje i działaj!

Instagram Reels to wciąż dynamicznie rozwijające się narzędzie z ogromnym potencjałem! Metodą prób i błędów staraj się badać, jakie formy Reelsów pasują zarówno Tobie, jak i Twoim odbiorcom, analizując zasięgi i aktywność. Daj sobie czas na zyskanie wprawy w nagrywaniu i tworzeniu rolkowego contentu, przyciągnij do siebie odbiorców ciekawymi i wartościowymi treściami, a użytkownicy odwdzięczą Ci się zaangażowaniem, o jakim nawet Ci się nie śniło. Powodzenia!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.