Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Statystyka - to słowo u niektórych osób może powodować gęsią skórkę. Jeśli przypomniały Ci się lekcje matematyki, liczenie mediany, wariancji i odchylenia standardowego to przepraszamy. Ale my nie o tym. Statystyki dla osób, które prowadzą konto firmowe na Instagramie to cenne źródło informacji. W ten sposób będziesz skuteczniej i szybciej budować swoją społeczność. Pokażę Ci dzisiaj, gdzie na Twoim koncie znajdziesz statystyki i co możesz z nich wyczytać.

Kto może sprawdzać statystyki na Instagramie?

Sprawdzanie statystyk na Instagramie jest możliwe tylko na koncie profesjonalnym. Jeśli więc budujesz markę i robisz to na koncie osobistym, czas najwyższy to zmienić.

Konto profesjonalne daje Ci o wiele więcej możliwości i mowa tu nie tylko o statystykach. W ten sposób zyskujesz też m.in. dostęp do dodatkowej skrzynki odbiorczej, możesz dodać przycisk do kontaktu, promować swój content, czy przypisać swoje konto do wybranej branży.

Swój profil na Insta możesz zmienić w konto profesjonalne w dowolnym momencie. W aplikacji desktopowej wystarczy wejść w menu w lewym górnym rogu, wybrać ustawienia, a następnie „Konto profesjonalne”. Ustaw kategorię, która najlepiej opisuje Twoją działalność i gotowe!

5-1

Natomiast w aplikacji mobilnej wejdź w ustawienia > konto > przejdź na konto profesjonalne

4-1

2-1

Gdzie sprawdzić statystyki konta na Instagramie?

Statystyki na Instagramie to nie żadna tajemna wiedza, zarezerwowana tylko dla ekspertów. Żeby się do nich „dostać”, musisz wykonać tylko 3 kliknięcia palcem:

  1. Wejdź na swój profil
  2. Kliknij w menu (3 kreski w prawym górnym rogu ekranu)
  3. Wybierz „Statystyki”

3-1

1-1

Nic prostszego, prawda? Teraz możesz ustawić przedział czasowy np. ostatni tydzień lub miesiąc. Dzięki statystykom możesz sprawdzić, który post cieszył się największym zainteresowaniem obserwatorów, który uzyskał najwięcej komentarzy czy jaki zasięg uzyskał dany post.

Dlaczego warto sprawdzać statystyki na Instagramie?

Sprawdzasz statystyki postów, wiesz ile mają lajków i komentarzy oraz do jakiej liczby odbiorców trafiły. No i co z tego? A no to, że w ten sposób dowiesz się, które treści są dla odbiorców najatrakcyjniejsze. Możesz np. zaobserwować, jakie grafiki mają największe powodzenie i posty, o jakiej tematyce są najchętniej komentowane. To dla Ciebie drogowskaz!

Oprócz interakcji z postem w postaci polubień i komentarzy zwróć uwagę, ile osób go zapisało. To podpowie Ci, jakie treści odbiorcy uważają za przydatne i chcą do nich wracać. Miej to na uwadze, tworząc kolejne posty. W statystykach warto sprawdzać także, które z postów pomogły Ci pozyskać nowych obserwujących. Być może w swoich treściach zauważysz widoczny trend, który skłania użytkowników do zostania u Ciebie na dłużej.

Co więcej, w statystykach znajdziesz informacje o swoich obserwujących. Dowiesz się np. jaki procent followersów to kobiety, w jakim są przedziale wiekowym i z jakiego są miasta. To bardzo ważne informacje - dzięki nim wiesz, czy docierasz do docelowej grupy odbiorców. A jeśli wydaje Ci się to zbędne, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tworzeniu persony.

Jak sprawdzić statystyki Instastory?

Jeśli interesują Cię statystyki dla Instastory, które widnieje na Twoim profilu obecnie, wystarczy, że wyświetlisz zdjęcie lub filmik i przesuniesz palcem w górę. Zobaczysz wtedy krótkie podsumowanie, czyli liczbę odbiorców, interakcje dotyczące zawartości np. ile osób kliknęło naklejkę oraz ile osób przeszło do Twojego profilu.

Jednak co zrobić, gdy chcesz sprawdzić statystyki stories, które już zniknęło? Wejdź, w to samo miejsce, w którym sprawdzasz statystyki postów. Pod zestawieniem znajdziesz kategorię relacje. Wybierz przedział czasowy, poszukaj Instastory, które Cię interesuje i gotowe! Możesz sprawdzić wszystkie dane, nawet jeśli zdjęcie lub filmik był opublikowany pół roku temu.

W statystykach Instastory bardzo przydatną informacją zwrotną są pominięcia relacji lub wyjścia z niej. Regularnie je obserwując, zauważysz, które treści są unikane przez Twoich odbiorców np. jeśli co tydzień robisz krótką pogadankę, ale ta ma słabe wyniki, może warto z niej zrezygnować? Zamiast tego zrób regularną serię z typem stories, które cieszą się największym zainteresowaniem. Możesz zbadać również to, ile osób po obejrzeniu Twojej relacji przechodzi na Twój profil i wywnioskować, co w treści Instastory ich do tego skłania.

Podsumowanie

Regularnie sprawdzając statystyki publikowanych przez Ciebie materiałów, możesz dowiedzieć się wiele o swoich odbiorcach. Z czasem nauczysz się tworzyć content uszyty specjalnie pod nich. Wybieraj tematy i formy, które lubią np. jeśli większym zainteresowaniem cieszą się posty karuzelowe, publikuj je częściej. Rezygnuj z Insta Stories, które słabo się „klikają”, a wrzucaj te, które bardziej angażują odbiorców. Gwarantuję Ci, że w ten sposób liczba obserwujących zacznie rosnąć, a co więcej zbudujesz lojalną społeczność, zamiast gromadzić tylko puste obserwacje.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.