Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Zastanów się, ile warte jest teraz 10 000 zł, a ile było warte jeszcze 2 lata temu. Słowo inflacja już na stałe zagościło w katalogu najczęściej używanych słów przez Polaków. Bez wyjątku — powszechna drożyzna dotyka portfele nas wszystkich. Dziś porozmawiamy o finansach — w końcu chodzi o pieniądze nasze i naszych klientów.

Czym jest inflacja?

To powszechny wzrost cen towarów i usług, a nie wzrost cen tylko pojedynczych produktów.

Dlaczego w Polsce mamy inflację?

Jej problem jest dosyć złożony, możemy wskazać kilka powodów — rosnące ceny energii i produktów ropopodobnych, zaburzone łańcuchy dostaw, wojna w Ukrainie, wysokie wydatki budżetu państwa czy dodruk pieniądza. Jeśli obywatelom wiedzie się lepiej i dysponują odpowiednimi środkami, to oczywiście chcą więcej wydawać, a konsekwencją tego jest wzrost cen. Nie bez znaczenia jest również podaż pieniądza w gospodarce zależna od polityki rządu – im jest większa, tym większe jest ryzyko inflacyjne.

Jak zmieniała się Inflacja w Polsce na przestrzeni lat?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi Główny Urząd Statystyczny.

W 2019 wynosiła - 2,3%

W 2020 wynosiła - 3,4%

W 2021 wynosiła - 5,1%

… a w czerwcu 2022 wyniosła rekordowe - 15,6%

To oczywiście uśrednione kwoty, ceny wzrastają odmiennie w różnych branżach i sektorach.

Drożeje dosłownie wszystko, owoce, warzywa, paliwo czy usługi. Sytuacja, gdy cena produktu wzrasta konsekwentnie nawet co tydzień lub dwa - to realia inflacji.

Czy inflacja ma wpływ na budżet reklamowy?

Tak, zakup reklam to pewnego rodzaju usługa, którą wykupujecie od Facebooka czy Google.

Budżet reklamowy, który założyliście na początku roku czy miesiąca - realnie jest warty coraz mniej i mniej.

Z dnia na dzień pieniądz traci na wartości i spada jego siła nabywcza. Tym samym koszt konkretnego zdarzenia np. kliknięcia (CPC) czy koszt tysiąca wyświetleń (CPM) będzie konsekwentnie rósł. Dodatkowo ich cenę podbija wysoka konkurencja sezonowa na rynku ADSów. Obecnie prawie każdy ma świadomość o potrzebie reklamy.

Porównajmy średni roczny koszt kliknięcia linku (CPC) na Facebooku na przestrzeni lat w przypadku jednego z naszych klientów na kampaniach typowo sprzedażowych:

inflacja2-02

W ciągu roku widzimy wzrost o prawie 30% ceny kliknięcia linku, to wiele więcej niż wynosiła inflacja w Polsce. Stawki na Facebooku co roku rosną - jednak ten rok był rekordowy, a będzie jeszcze gorzej.

Był jednak w ostatnim czasie od tego wyjątek, jaki? Spadek cen za kliknięcie linku (CPC) w 2020 był spowodowany ogólnoświatową pandemią, reklamodawcy decydowali się na drastyczne obniżenie budżetów reklamowych lub nawet rezygnację z płatnych działań reklamowych.

Jak powinno się optymalizować budżet?

Mając 3 000 zł jeszcze 3 lata temu, mogliśmy sobie pozwolić na naprawdę wiele dobrego. Dziś mając tę samą kwotę, musimy się dobrze postarać, żeby starczyło do końca miesiąca. Wartość nominalna pozostała bez zmian, ale realna poszła znacznie w dół. Twój budżet reklamowy zachowuje się identycznie i jego realna „moc sprawcza” maleje. Idealną sytuacją będzie gdy zaczniesz go aktualizować o wskaźnik inflacji miesięcznej czy rocznej (zależnie od tego, jak kalkulujesz swój budżet). Z dużym prawdopodobieństwem przychody w Twoim biznesie będą rosły (to normalne, że podnosimy ceny), ale wraz z nimi również Twoje koszta.

Co, gdy nie mam możliwości na zwiększanie budżetu?

Punktem wyjścia w takim momencie powinno być utrzymanie dotychczasowego budżetu. Musisz pogodzić się z tym, że jego wartość będzie konsekwentnie topnieć. Zastanów się w tym przypadku, co odróżnia Cię od konkurencji i czy są cechy Twojej marki, które są Twoimi Unique Value Proposition (UVP), czyli unikalnymi propozycjami wartości, które wyróżnią Twój produkt / markę na tle konkurencji. Przeanalizuj swoją firmę pod kątem Customer Expirience, w końcu nasze decyzje zakupowe opierają nie tylko na cenie, ale także na doświadczeniach w trakcie potencjalnego procesu zakupowego. Jednym słowem „myśl jak klient” i postaw go w centrum swojej uwagi.

Jakie wnioski powinny zostać w Twojej głowie?

  1. Wartość pieniądza spada, a co za tym również jego siła nabywcza.

  2. Gdy Twój budżet nominalny stoi w miejscu, realnie się kurczy. Nie możesz spodziewać się tych samych efektów w tej samej kwocie.

  3. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, aktualizuj budżet wraz ze wskaźnikiem inflacji.

  4. Taniej już było, systemy reklamowe są coraz bardziej nasycane przez nowe osoby i podmioty, które chcą się reklamować. Konkurencja w stawkach rośnie, widać to szczególnie przy kierowaniu reklam na podstawie zainteresowań czy zachowań. W tym starciu wygrają gracze z dużym budżetem.

  5. Konsumenci będą wydawać więcej i będzie ich stać na mniej. Pomyśl jak możesz zwiększyć wartości usługi/produktu dla klienta.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.