Podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami dotyczącymi optymalizacji fanpage'a tak, aby klient wchodzący na Twój profil pomyślał: “profesjonalna firma”.
Często początkujący przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest odpowiednio przygotowany fanpage firmy. Startując w social mediach zdarza się, już na samym początku, strzelić sobie w kolano źle skonfigurowanym profilem. Od czego należałoby zacząć?
Nazwa fanpage’a
Masz już założoną działalność. Na pewno też jakoś się nazywasz. Teraz należy nazwać profil na Facebooku tak, aby każdy klient wchodzący na Twój fanpage dokładnie wiedział, czym się zajmujesz. Nazwa powinna być zwięzła i na temat np. jeśli zajmujesz się dietetyką, Twoja firma to Alina Kowalska, nic nie stoi na przeszkodzie, byś nazwał swój fanpage “Dietetyka Alina Kowalska”, “Alina Kowalska - dietetyk” czy choćby “Dietetyczne rewolucja z Aliną Kowalską”.
Pamiętaj, że jeśli potencjalny klient szuka w facebookowej wyszukiwarce dietetyka, to pierwsze słowo, które wpisze to będzie: “dietetyk”. Już tylko od Ciebie zależy czy wyświetlisz się po nazwie na głównej stronie wyszukiwarki.
Zdjęcie w tle
Zdjęcie w tle powinno być widoczne w całości zarówno na desktopie, jak i w wersji mobilnej. To świetny placement reklamowy, na którym można zakomunikować promocję lub główną ofertę.
Pamiętaj, że nieestetyczna rozdzielczość czy przypadkowe zdjęcie traci swoją wartość i negatywnie wpływa na odbiorcę.
Zdjęcie profilowe
Do grafiki głównej najlepiej użyć logotypu. Co to właściwie znaczy? Wróćmy do przykładu Aliny Kowalskiej. Skoro masz już nazwę, to czas na logo. Kiedy klient szuka w wyszukiwarce facebooka dietetyka, najpierw patrzy na nazwę, a następnie na zdjęcie profilowe. Ono jako pierwsze wyświetla się zaraz przy nazwie.
Pamiętaj, że im bardziej czytelne i przyciągające uwagę logo, tym łatwiej zostaniesz zapamiętany.
Metryczka
Masz już potencjalnego klienta, który wszedł na Twój profil. Chciałby dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej lub szuka kontaktu. Wchodzi w zakładkę informacje, a tam pusto. Czy jest szansa, że będzie szukał dalej? Szanse zawsze są, ale bardzo małe. Z reguły w tym przypadku tracisz klienta.
Pamiętaj, Facebook docenia marki, które mają w pełni uzupełnione informacje na profilu. Pozytywnie wpływa to na jego widoczność w zasięgach organicznych oraz wynikach wyszukiwania na FB.
Reklamy
Twój profil jest już praktycznie gotowy. Co teraz? Jak poinformować potencjalnych klientów, że znajdą Cię na Facebooku? Najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem są reklamy. Za ich pomocą możesz budować wizerunek i rozpoznawalność marki, a reklamy sprzedażowe pomogą pozyskać nowych klientów.
Pamiętaj, że aby zadbać o rozpoznawalność swojej marki należy wyjść do potencjalnych klientów, a stworzenie reklamy w największym portalu społecznościowym tylko Ci to ułatwi.
Śmiało możesz stwierdzić, że masz już w pełni gotowy fanpage, więc przyszedł czas na content. No właśnie. I tutaj zaczynają się schody. Wydaje Ci się, że napisanie posta i dodanie jakiejkolwiek grafiki to nic trudnego? Czy takie rozwiązanie będzie jednak dobre? Nie do końca. Jeśli chcesz być postrzegany jako profesjonalna firma, musisz robić to w profesjonalny sposób.
Czyli jak?
Poniżej kilka dobrych praktyk, od których należałoby zacząć.
Skracanie linków
Wyobraź sobie, że Alina Kowalska ma swojego bloga. Napisała ciekawy artykuł na temat odchudzania. Chce się nim podzielić ze swoimi klientami na Facebooku. Wstawia post zachęcający do przeczytania artykułu dodając również link. Co ważne, link do artykułu ma 5 linijek. Uważasz, że wygląda to estetycznie i zachęcająco? Z całą pewnością nie.
Źle ⬇️
Dobrze ⬇️
Pamiętaj, skrócony link wygląda estetycznie. Dobrym narzędziem do skracania linków jest bit.ly. Pozwala on na zamieszczenie linku nawet przy ograniczonej liczbie znaków, a także na monitorowanie statystyk.
Stosowanie parametrów UTM
UTM, czyli Urchin Tracking Module, to specjalne parametry, które możesz „dokleić” do standardowego adresu URL, dzięki czemu zyskasz możliwość precyzyjnego śledzenia ruchu z poszczególnych źródeł w Twojej stronie internetowej.
Pamiętaj, że dzięki temu dowiesz się, jak potencjalny klient się dotarł na Twoją stronę www.
Częstotliwość komunikacji
Zastanawiasz się, dlaczego na Twoim Facebook’u jest mało obserwujących i nikt nie lajkuje Twoich postów i komentarzy? A mają co lajkować i komentować? Jeśli regularnie nie publikujesz postów, nie zainteresujesz użytkownika swoją firmą i ofertą!
Pamiętaj, aby zaangażować użytkowników na swoim fanpage’u powinieneś publikować średnio 2-3 posty tygodniowo. Wówczas znacząco wzrośnie InI (Interactivity Index), zasięg oraz liczba przejść na stronę, co powinno skutkować wzrostem zainteresowania i sprzedaży.
Różnorodność komunikacji
Każdego z nas nudzi oglądanie w kółko tego samego. Treści powinny być publikowane w urozmaiconych formach. Wówczas nie dopuścisz, aby ktokolwiek Ci zarzucił, że na Twoim fanpage’u “wieje nudą” ;)
Pamiętaj, że najlepsze (najbardziej atrakcyjne) z perspektywy algorytmu Facebook'a będą kolejno: relacja live, video, zdjęcia, tekst, linki/udostępnienia.
Jakość komunikacji
Pani Alina odkrywa, że jej fanpage odwiedzają obcokrajowcy. Zaczyna publikować posty w dwóch językach. Dodatkowo dodaje grafiki, które są niewyraźne i mało czytelne. Myślisz, że jej fanpage będzie pozyskiwał nowych fanów? Nie ma takiej możliwości.
Pamiętaj, posty powinny być atrakcyjne wizualnie i na temat. Dodatkowo Facebook umożliwia prowadzenie komunikacji dwujęzycznej bez "dublowania" treści lub wpisywania tekstu w dwóch językach w tym samym poście.
Zaangażowanie
Masz już profesjonalnie wyglądające posty, ciekawy test, skrócone linki do artykułów, regularnie publikujesz, ale wciąż zaangażowanie nie powala. Gdzie tkwi problem? Nie wystarczy zainteresować odbiorców. Trzeba jeszcze sprawić, aby chcieli się zaangażować w nasze posty np. robiąc posty z rebusem, ankietę, itp.
Pamiętaj, wysokie zaangażowanie skutkuje dużą ilością przejść na stronę www, co w rezultacie prowadzi do zwiększonej sprzedaży.
Wszystkie powyższe rady spowodują, że Twoja firma będzie postrzegana jako profesjonalna i godna zaufania, a to pozytywnie wpłynie na zainteresowanie, zaangażowanie i sprzedaż. Jednak pamiętaj, że profesjonalnie wyglądający fanpage firmy to nie wszystko - zadbaj o intuicyjną, estetyczną i nowoczesną strona www i całe zaplecze analityczne, dzięki któremu dowiesz się wielu informacji na temat swoich potencjalnych klientów.