Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Na początek mała zagadka. Wyobraź sobie, że 3 osoby skomentowały post dowolnej marki na Facebooku. Pierwsza dała komentarz w formie gifa. Druga napisała „super”, a trzecia skrytykowała markę, odnosząc się do ich słabych produktów. Pytanie brzmi: który z komentujących to przedstawiciel pokolenia Z? Dam Ci chwilę na zastanowienie… Odpowiedź brzmi: żadna z nich. Tak, to było podchwytliwe pytanie. Przedstawiciel pokolenia Z nie komentuje postów na Facebooku i zamiast scrollować newsfeed, przewija w tym czasie tik toki.

Pokolenie social-oriented, czyli charakterystyka pokolenia Z

Oczywiście sytuacja ze wstępu jest nieco przerysowana i stereotypowa. Jasne, że znajdą się osoby, które udzielają się na Facebooku. Nie da się jednak ukryć, że Zetki mają zupełnie inną dynamikę, upodobania i zachowania niż wcześniejsze pokolenia. Baby boomers, pokolenie X, millenialsi i „Zetki” - każda z tych grup inaczej korzysta z social mediów, ale to już temat na osobny wpis. W tym skupmy się na charakterystyce pokolenia Z i tego, jak do nich dotrzeć z Twoim contentem.

Przede wszystkim, żeby wiedzieć, jak dotrzeć do tej grupy ludzi, musisz wiedzieć, kim oni są i postarać się wejść w ich buty. Do pokolenia Z zaliczamy osoby urodzone w latach 1995-2010, chociaż można spotkać się też z nieco innymi widełkami. To osoby, które od najmłodszych lat mają styczność z internetem. Biegle poruszają się po wszystkich mediach społecznościowych i potrafią korzystać z kilku z nich jednocześnie, na kilku urządzeniach.

Zetki są niecierpliwe, szybko się nudzą, potrzebują być stale dobodźcowywane. Czego szukają w internecie? Głównie rozrywki, ale mają również silną potrzebę bycia w stałym kontakcie z innymi. Poszukują też szybkich odpowiedzi na pytania, które z prędkością światła wstukują w wyszukiwarkę.

Może Ci się teraz wydawać, że dotarcie do nich jest nie lada wyzwaniem. W tym artykule pokażę Ci, co lubią Zetki i w jaki sposób możesz tworzyć content pod nich, a tym samym zareklamować swoją markę, produkty lub usługi.

#1 Wykorzystuj grafiki i filmiki

Jak to w życiu bywa, starsze pokolenia lubią nieco „dokopać” tym młodszym. Nic więc dziwnego, że i o pokoleniu Z krąży wiele stereotypów. Jednym z nich jest to, że nie czytają. Może to i zaskoczenie dla baby boomerów, ale zetki czytają i to coraz więcej, o czym świadczy to, że kanały na YouTubie, Instagramy i blogi o książkach wyrastają, jak grzyby po deszczu. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego wora, bo zdarzają się i tacy, co książki nie mieli w ręku od czasów podstawówki.

I tutaj pojawia się ALE. Pokolenie Z czyta, ALE nie wszystko. Generacja Z to ludzie młodzi, którzy poszukują informacji od tych najprostszych typu „Jak długo gotować jajko, żeby było twarde?” aż do zagadnień związanych z finansami czy polityką. To pokolenie znacznie szybciej niż ich rodzice czy starsze rodzeństwo, opuści stronę jeśli jest ona zapełniona tekstem lub ominie długi post. Jeśli chodzi o internetowe treści, skanują je wzrokiem i z prędkością światła znajdują potrzebne im informacje. Dlatego musisz poznać siłę treści wizualnych, czyli grafik i filmików.

Pokazuj fragmenty Twojej pracy przy pomocy instastory. Zorganizuj live ze specjalistą na Facebooku. Zareklamuj nowy produkt na kolorowej grafice albo w poście karuzelowym. Mniej tekstu, więcej grafik i filmików!

content-z-02

#2 Postaw na Tik Toka

Jeśli faktycznie chcesz trafić do pokolenia Z, musisz być obecny na kilku social mediach. Facebook i Instagram to już podstawa, a więcej o ich prowadzeniu przeczytasz tutaj.

Twoją tajną bronią, którą często lekceważy konkurencja, jest Tik Tok. To platforma, która umożliwia publikowanie krótkich filmików z wybranym podkładem muzycznym.

Wielu osobom nadal mylnie kojarzy się tylko z poruszaniem ustami do muzyki lub dziwnymi tańcami. Jednak Tik Tok to coś więcej.

Załóż tam konto dla swojej marki i twórz kreatywne treści. Mogą to być poradniki np. jeśli prowadzisz kwiaciarnię, twórz tik toki o tym, jak dbać o daną roślinę albo jak domowymi sposobami pozbyć się szkodników. Dobrze sprawdzają się także zabawne scenki. Dajmy na to, że jesteś właścicielem gabinetu stomatologicznego. Odtwórz humorystyczną scenkę wraz ze współpracownikami. Pamiętaj tylko, że Twoi odbiorcy muszą się z nią utożsamić. Możesz też odpowiadać w formie tik toka na pytania, które pojawią się w komentarzach.
Wykorzystuj trendy, najpopularniejsze dźwięki i hashtagi, a dotrzesz daleko!

#3 Bądź na Youtube

Znowu wracamy do treści wizualnych, a dokładniej do YouTube’a, który służy pokoleniu Z zarówno do rozrywki, jak i nauki. W końcu jest tam wszystko!

Jeśli chcesz dostarczać swoim obserwatorom ciekawych treści poradnikowych, zrób to właśnie w ten sposób. Np. jeśli prowadzisz sklep muzyczny, pokaż jak wymienić struny w gitarze albo jakie modele ukulele będą idealne na początek.

Możesz też postawić na inne treści. Swego czasu bardzo popularne były filmiki pewnej firmy, która zajmowała się praniem bardzo brudnych dywanów. Materiały, które pokazywały ich pracę, osiągały miliony wyświetleń, więc czemu nie pokazać jak cukiernia robi tort na zamówienie albo jak strzyże się psy w salonie dla czworonogów?

#4 Zrób coś więcej niż content

Pokolenie Z to pokolenie świadome. Mam na myśli to, że o wiele bardziej niż rodzice, czy dziadkowie skupia się na dbaniu o planetę czy na kwestiach społecznych. Młodzi ludzie chcą angażować się w przeróżne akcje, które pomagają w zmienianiu świata na lepsze i uświadamianiu kolejnych osób. Zetki bardzo cenią marketing społecznie zaangażowany, więc wykorzystaj to. Oczywiście o ile jest to szczere.

Idealnym sposobem może być zorganizowanie akcji, w której użytkownicy pokażą, jak dają drugie życie Twojemu produktowi. Wymyśl do tego odpowiedni hashtag, którym będą oznaczali swoje treści w social mediach. Nie zapomnij pokazać, jak Twoja marka angażuje się w różne akcje.

Podsumowanie

Content, który tworzysz dla pokolenia Z, musi przyciągnąć ich uwagę, więc stosuj jak najwięcej form wizualnych. Dostarczaj odpowiedzi na pytania, których poszukują. Bądź szybki i pojawiaj się na różnych mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak, żeby nie powielać treści na każdym z tych kanałów, bo Zetki szybko się tym znudzą. Zamiast jedynie prezentować swoje produkty i usługi, pokaż im coś więcej.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.