Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Firmy często lubią korzystać ze sprawdzonych narzędzi i pewnych sposobów promocji swoich produktów i usług w internecie. I bardzo dobrze! Warto jednak czasami wyjść ze strefy komfortu lub jak to mówią „wyjść przed szereg” i spróbować nowych form promocji marki. Może okazać się, że zbaczając z udeptanych, marketingowych ścieżek odkryjesz zupełnie nowe, lukratywne rozwiązanie dla Twojego biznesu i z przytupem wyróżnisz się na tle konkurencji.

Takim rozwiązaniem są dostępne już od jakiegoś czasu, ale jeszcze nie tak powszechnie wykorzystywane chatboty. Jest to nowy sposób komunikacji firmy ze światem np. na jej stronie www bądź przez social media. Taki bot jest w stanie zaangażować klientów w interakcje z firmą, przedstawić ofertę, odpowiedzieć na najczęstsze pytania i nie tylko. Można powiedzieć, że ile botów, tyle rozwiązań. Dużym plusem jest to, jakie dają możliwości dostosowania go do danej marki, dzięki czemu nie musimy bazować na powtarzalnych, nudnych schematach, możemy stworzyć unikalne rozwiązania, a wraz z nimi zaprojektować zapadające w pamięć doświadczenie użytkownika. A przecież o to właśnie nam chodzi!

Chatbot i mnogość jego możliwości

Bot nie tylko może uatrakcyjnić komunikacje ze światem zewnętrznym, ale może usprawnić też wiele procesów w Twojej firmie. W jaki sposób? Na fanpage, czy w sklepie internetowym klienci często szukają konkretnych informacji, kontaktują się, zadając te same pytania. Być może utworzyłeś sesję FAQ na swojej stronie, ale zainteresowani tam nie docierają. Często wolą napisać swoje pytanie w wiadomości prywatnej i tym samym wszyscy tracą czas, Ty bądź osoba zajmująca się obsługą klienta musi odpisywać wielokrotnie na te same pytania, nie wspominając już o wydłużonym czasie oczekiwania na odpowiedź. W takim przypadku idealnie sprawdzi się chatbot, który odpowie na najczęstsze pytania Twoich klientów i tym samym oszczędzi Twój czas. Zainteresowane Twoją ofertą osoby dostaną odpowiedź natychmiast i to o każdej porze dnia i nocy, bardzo możliwe, że zostaną rozwiane ich wszelkie wątpliwości. Świetnie! Ale co jeśli będzie to jakieś nietypowe pytanie? Bez obaw. W takiej sytuacji, jeśli bot nie będzie w stanie rozwiązać problemu, klient może poprosić o kontakt z prawdziwą osobą, a Ty dostaniesz powiadomienie o nowej wiadomości i będziesz mógł zareagować.

Organizujesz konkurs? Chatbot Ci w tym pomoże!

Chatbot to też świetne narzędzie marketingowe. Jako Twój wirtualny pomocnik w kontakcie z klientami będzie w stanie przedstawić im Twoją ofertę, pomóc dobrać który produkt z Twojej oferty będzie dla nich idealny i nie tylko. Coraz częściej stosuje się boty do obsługi konkursów jako alternatywę do dedykowanych stron WWW, wtedy bot zajmuje się przedstawianiem konkursu, jego zasad, zbieraniem zgłoszeń, przetwarzaniem ich, a nawet informowaniem użytkowników o wynikach. Genialne, prawda?

chatbot-02--1-

Jak urozmaicić kampanię reklamową za pomocą chatbota?

Innym wykorzystaniem botów jest też tworzenie ich na konkretne okazje oraz do konkretnych kampanii marketingowych np. bot na okres świąteczny pomagający wybrać prezent dla bliskich z asortymentu danego sklepu na podstawie budżetu i innych informacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu potencjalnemu klientowi możemy wyświetlić listę przykładowych prezentów oraz kierować użytkownika prosto na stronę produktu. Sprytne, prawda? Dobrze zrobiony bot z fajnym pomysłem na to, jak zaangażować użytkownika zapewni świetne efekty.

Newsletter w messengerze

Posiadając już bota, można go wykorzystać także do stworzenia newslettera nowej generacji, zamiast wysyłać maila z nowym produktem, można go wypromować, wysyłając wiadomość z tą informacją do osób, które podjęły interakcje z naszym botem. Taka krótka, zwięzła informacja w wiadomości prywatnej, niczym od znajomego, efektywnie poinformuje klientów o nowościach.

Facebook ads z wykorzystaniem chatbotów

Warto też wiedzieć, że chatbota można wykorzystać w kampaniach marketingowych na Facebooku i zamiast promować stronę WWW, możemy doprowadzić do rozpoczęcia konwersacji użytkownika z botem. Dzięki temu więcej osób się o nim dowie i w zasięgu jednego kliknięcia będzie rozpoczęcie interakcji z nim.

Chatbot automation

Dużą zaletą botów są ich możliwości w kwestiach automatyzacji oraz integracji z zewnętrznymi serwisami oraz REST API, dzięki czemu możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone np. zbieranie leadów do potencjalnych klientów, przetwarzanie tych danych i zbieranie ich w jednej tabelce. Informowanie klientów o zmianach w statusie zamówienia, automatyczna aktualizacja informacji w bocie np. promocji w dany dzień tygodnia i wiele więcej.

Podsumowanie

Wracając do pytania z tytułu artykułu „Czy chatboty pomogą nam urozmaicić marketing?” Z całą pewnością! Ich zastosowań jest mnóstwo, zapewniają duże możliwości dopasowania ich do określonej marki oraz doskonale angażują użytkowników. Póki co jednak nie widzimy zbyt wielu implementacji botów w praktyce, warto jednak dać im szanse i wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Jeżeli ciekawi Cię ten temat i chcesz urozmaicić w ten sposób marketing swojej firmy, to zgłoś się do nas. Tak się składa, że możemy Ci w tym pomóc!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.