Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych z pozoru może wydawać się prostą i przyjemną pracą, jednak filarem naszych działań online nie powinno być jedynie spontaniczne dodawanie postów. Promocja marki w sieci z sukcesami to złożony proces i aby jej efekty były widoczne i realne, musi opierać się o przemyślaną strategię, w której warto wyznaczyć linie komunikacyjne. Czym są i jak działają? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Strategia marketingowa, a linie komunikacji.

Wyżej wspomniałam o strategii marketingowej i na chwilę zatrzymamy się na tym temacie – dzięki niemu lepiej zrozumiecie sens oraz cel dywersyfikacji typów treści udostępnianych w mediach społecznościowych. Marketing może być genialnym narzędziem wsparcia i wzrostu sprzedaży, ale tylko, gdy tworzony jest rozsądnie i z głową. Strategia marketingowa dopasowana do misji i wizji Twojej marki pozwoli świetnie określić zarówno kierunek, jak i działania, które mogą przynosić realne efekty.

Musisz więc wiedzieć:

  • Kim jest Twój odbiorca?
  • Czego oczekuje?
  • Jakie są jego problemy?
  • Co możesz mu zaoferować (coś, czego nie ma konkurencja)?

Dlaczego o tym piszę? Bo odpowiadając na te pytania, możesz zauważyć jakich treści oczekuje i potrzebuje Twój odbiorca. To właśnie dlatego tak istotne jest określenie linii komunikacyjnych w Twoich mediach społecznościowych. A więc przejdźmy do sedna – czym są i dlaczego są tak istotne?

Co to są linie komunikacji?

Linie komunikacyjne to określone rodzaje treści, które cyklicznie pojawiają się na Twoich kanałach w mediach społecznościowych. Podczas tworzenia bazy takich tematów, dużym wsparciem będą pytania, które wymieniłam wcześniej. Bazując na nich, masz pewność, że Twoje materiały odpowiadają na potrzeby klienta lub wychodzą im naprzeciw (czyli uświadamiają go o tym, że może mieć problem, z którego na razie nie zdaje sobie sprawy). Jakie przykładowe linie można wdrożyć w komunikacji marki?

RTMy

Magiczna nazwa, której nikt nie może rozszyfrować? Nie, to jeden ze świetnych sposobów na zwiększenie zasięgów oraz zaangażowanie swoich odbiorców.

RTM to inaczej Real Time Marketing. Co to oznacza w praktyce? To wszystkie posty i komentarze dotyczące aktualnie najpopularniejszego wydarzenia.

Pamiętasz, jak Lewandowski dostał się do Barcelony i Internet został dosłownie zasypany różnymi przeróbkami zdjęć, filmików i innych grafik nawiązujących do tego niezwykłego wydarzenia? Dokładnie o tym mowa. Stworzenie dobrego RTMu to nic prostego, dlatego jeśli nie masz naprawdę dobrego pomysłu na wykorzystanie sytuacji, lepiej zostaw to specjalistom. W końcu chodzi nam o dobry rozgłos i budowanie reputacji.

Posty edukacyjne

Edukowanie swoich odbiorców to szalenie ważna część marketingu. Dzięki tego typu treściom budujesz swoją markę i pokazujesz się jako ekspert w swojej dziedzinie. Odbiorcy nie przychodzą na Twoje kanały, aby poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, nie chcą jedynie oglądać ładnych zdjęć i filmików. Nawet jeśli nie do końca zdają sobie z tego sprawę, to wiedza, którą pokazujesz i dobry wizerunek, który budujesz w ich oczach, jest tym, co zatrzymuje ich na dłużej właśnie na Twoim profilu.

Odpowiednio wyjaśnione i zrozumiałe dla odbiorcy treści edukacyjne sprawiają, że to właśnie Twoja marka przychodzi im na myśl jako pierwsza, gdy tylko zastanawiają się nad kwestią związaną z branżą, w której działasz.

linie-kom-02

Pokaż zespół i kulisy działalności

Biznes, który ma ludzką twarz, zawsze staje się bardziej autentyczny. Pokaż, że doceniasz swój zespół i że to realne osoby stoją za tworzeniem Twojej marki. Prowadzisz swoją działalność sam? Skróć dystans! Opowiedz o sobie, przedstaw nieco materiałów zza kulis i pokaż odbiorcy, jak powstaje produkt, który od Ciebie kupuje. Niezależnie od tego czy jest to branża usługowa, czy może wytwórstwo produktów fizycznych – dzięki temu klient może poczuć się bliżej Twojej firmy i zobaczyć, że wspiera realną działalność i stojących za nią ludzi, a nie jedynie kolejną markę.

Posty sprzedażowe

Wykorzystaj media społecznościowe do zaprezentowania swojego produktu i jego zalet. Pokaż, dlaczego to właśnie Twoje produkty mają przewagę i co takiego wyróżnia je na rynku. To tutaj możesz pokazać użytkownikowi, jakie wartości otrzymuje, wybierając zakup w Twojej firmie. To wszystko brzmi banalnie i prosto, prawda? Jaki jest zatem haczyk? Nie możesz reklamować swoich produktów zbyt nachalnie i bezpośrednio. Użytkownicy są aktualnie przebodźcowani komunikatami typu „kup teraz!”, „skorzystaj z promocji!”, „ostatnia szansa!”. Wydawać by się mogło, że tego typu treści działają… tak, ale tylko jeśli równoważysz je innymi tematami. To bardzo istotne, aby nie znudzić i nie zasypywać użytkownika jedynie treściami sprzedażowymi!

W czym pomagają linie komunikacji?

Jak widzisz, różnorodne typy treści przynoszą inne efekty i wartości. Dlatego jest to niezwykle ważne, aby dywersyfikować dodawane rodzaje postów i pokazać użytkownikowi, że to właśnie u Ciebie znajdzie odpowiedzi na swoje pytania czy problemy, a wszystko to w ciekawy, różnorodny sposób. To jednak nie wszystko! Rozpoczynając działania marketingowe, zawsze pojawia się kwestia regularności. Wyobraź sobie, że Twoim codziennym zadaniem jest tworzenie i udostępnianie materiałów w mediach społecznościowych, a ich tematykę zostawiasz przypadkowi. Czy wiesz, do jakiego celu mają prowadzić? Czy rzeczywiście jesteś w stanie zadbać wtedy o ich różnorodność? I ostatnia kwestia – jak szybko zabraknie Ci pomysłów, gdy kolejny dzień z rzędu staniesz przed koniecznością stworzenia nowych treści?

Planowanie contentu według wcześniej ustalonych linii komunikacji pozwoli Ci na przygotowywanie materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu będziesz kontrolować ich różnorodność. Dodatkowo zaoszczędzisz sporo czasu, który można przeznaczyć na analizę efektów udostępnianych postów i wyodrębnienie tych tematów, które są najbardziej interesujące dla użytkowników.

Dzięki przygotowaniu linii komunikacyjnych możesz dostosowywać swoje treści do różnorodnych celów biznesowych. Pamiętaj, że cele marketingowe, biznesowe i sprzedażowe są zupełnie innymi kwestiami. Oczywiście, dążą do wspólnego wyniku – poprawy sprzedaży. Jednak przed tym dużym celem, znajdziesz wiele malutkich kroków, które doprowadza Cię do sukcesu.

Stworzenie efektywnej strategii i dobór odpowiednich linii komunikacyjnych to klucz do efektywnej działalności w mediach społecznościowych. Ponieważ jest to fundament wszystkich następnych działań, obydwie składowe muszą być przygotowane w oparciu o wyznaczone cele. Ze względu na to, jak kluczową rolę odgrywają w „dowożeniu” wyników, przedsiębiorcy często zlecają je specjalistom. Dzięki temu działania w mediach społecznościowych będą przemyślane, poparte strategią oraz liniami komunikacyjnymi skrojonymi idealnie pod indywidualne potrzeby Twojej marki. Współpracując z wyspecjalizowaną agencją, Twoje działania marketingowe mogą realnie wpływać na zwiększenie wyników firmy. Jeśli chcesz rozpocząć działania w social mediach i zadbać o efektywną komunikację – odezwij się do nas. Chętnie pomożemy Ci w reklamie Twojej marki i stworzymy skuteczną strategię z podziałem linii komunikacyjnych!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.