Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Spójrzmy prawdzie w oczy - gdybyś miał możliwość reklamowania swojego produktu bądź usługi w telewizji czy też w gazecie, dołożyłbyś wszelkich starań, żeby reklamy stały na najwyższym możliwym poziomie, prawda? Prawda. Dlaczego więc kompletnie ignorujesz strategię marketingową w komunikacji w social mediach, skoro to taka sama forma reklamy jak i w klasycznych mediach?

Strategia marketingowa w mediach społecznościowych to pełnoprawny marketing.
Wstępu nie będzie. Od razu posłużę się danymi statystycznymi z minionego roku.

44% użytkowników przyznaje, że na ich zachowanie zakupowe ma wpływ Facebook.
26% użytkowników Facebooka, którzy kliknęli reklamy, zgłosiło dokonanie zakupu.
Użytkownik Facebooka prawdopodobnie kliknie 11 reklam miesięcznie.

Z Facebooka korzysta 2,6 miliarda użytkowników. Miliarda.
Dzięki Facebookowi dotrzesz to niesamowicie dużej ilości osób. Jeśli już do nich dotrzesz, musisz ich jeszcze jakoś zatrzymać. To znaczy, nie jakoś. Musisz mieć plan.

Analiza SWOT w strategii marketingowej

Rozwinięcie SWOT oznacza, w wolnym tłumaczeniu - silne strony, słabe strony, szanse (na sukces, rzecz jasna) i zagrożenia. Znajdź chwilę wolnego czasu, zaparz sobie herbaty lub kawy i usiądź z kartką. Przeanalizuj swoją działalność i napisz jakie są słabe i mocne strony Twojej firmy. Napisz, jakie masz szanse na rynku, a jakie mogą spotkać Cię zagrożenia. Dokonując analizy, bądź szczery sam ze sobą. Postaraj się zdjąć “klapki z oczu”, że Twój produkt jest jedyny i niepowtarzalny.

Jak ustalić cele biznesowe?

Ilu ludzi, tyle firm. A ile firm, tyle celów biznesowych. Z mojego doświadczenia wynika, że najwięcej firm nastawionych jest na sprzedaż (nic w tym zresztą dziwnego, w końcu każdy chce zarobić). Zaraz po sprzedaży wysoko plasują się cele takie jak: stworzenie określonego wizerunku, wzmocnienie określonego wizerunku, zwiększenie obrotów firmy o określoną ilość procent, przyrost fanów na Facebooku, i tak dalej, można by wymieniać i wymieniać.
Ustal, jakie są Twoje cele biznesowe i nadaje im priorytet. Innymi słowy, zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze w komunikacji biznesowej. Dzięki temu będziesz wiedział, na czym musisz skupić się najbardziej przy planowaniu komunikacji w social mediach.
strategie_marketingowe_srodek--1-

Określenie grupy docelowej w komunikacji

Jeżeli zajmujesz się sprzedażą i dystrybucją kosmetyków profesjonalnych, przeznaczonych do salonów kosmetycznych, ciężko, żeby 45 - letni mężczyźni, którzy zajmują się stolarstwem i interesują się piłką ręczną byli zainteresowani Twoim produktem. Dlatego, zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, ustal grupę docelową. Innymi słowy, przeanalizuj:

  • do kogo kierujesz swoje usługi - kobiety, mężczyźni, obie płcie
  • w jakiej grupie wiekowej znajdują się Twoi klienci - 18 - 24, 25- 35, 36 - 46, i tak dalej…
  • jakie są zainteresowania Twoich potencjalnych klientów, jakie zawody wykonują

Content w mediach społecznościowych

Content nie powinien być kontenerem na śmieci. Posty nie powinny być byle jakie, byle by były), bo zakładam, że Twoje produkty i usługi byle jakie nie są. Nie sprzedawaj więc byle jakości. Czym więc powinieneś się kierować, planując komunikację w mediach społecznościowych?

Określ cel sprzedażowy i wciel go w życie
Trzymajmy się już tych kosmetyków. Załóżmy, że chcesz skupić się na sprzedaży konkretnej linii produktów, nazwijmy ją Lotos. Zaplanuj posty pod produkty z linii Lotos. Znaczy się, nie pisz tylko o produktach z linii Lotos. Po prostu uwzględnij posty i wzmianki o Lotosie w przeciągu miesiąca więcej niż raz.

Pisz językiem korzyści
Ale nie wciskaj nikomu swoich produktów - nikt nie lubi jak mu się coś sprzedaje. A już z całą pewnością nikt nie lubi, jak coś mu się “na chama” wciska. Dlatego nie wychwalaj swoich produktów pod niebiosa. Pokaż korzyści płynące z Twojej usługi bądź produktu, ale nie bądź przy tym nachalny. Sprzedajesz opony do aut? Napisz, jakie zalety ma ten konkretny model. Jeśli nie nadają się one, do np. aut typu Jeep, napisz o tym w poście. Odbiorcy doceniają szczerość.

Nadaj swojemu produktowi wartość
Oprócz postów typowo sprzedażowych, warto zadbać o to, aby publikacje stanowiły wartość edukacyjną. Ale i rozrywkową. Memy, karuzele, filmy, webinary.

Pokaż się od ludzkiej strony
W 2020 roku jak nigdy doceniliśmy ludzi tworzących swoje marki. Doceniliśmy rzemieślnictwo, doceniliśmy marki osobiste. Doceniliśmy twórców. Dlatego - pokaż się. Pokaż kim jesteś, opowiedz, dlaczego założyłeś taką, a nie inną firmę. Opowiedz o swojej “big idea”. Opowiedz o swojej misji. To pozytywnie wpłynie na wizerunek Twojej firmy. I wierz mi, przełoży się to na sprzedać.

Podkreśl swoje mocne strony
Pokaż, co wyróżnia Twoją firmę. Pokaż, czym Twoje produkty/ usługi wyróżniają się spośród konkurencji. Po prostu udowodnij, że są na swój sposób innowacyjne, że są wysokiej jakości. Ale! Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Nie mówię, że masz chwalić się na lewo i prawo, że Twój produkt jest znacznie droższy niż konkurenci (tak, dla odbiorców to TA ZŁA STRONA) ale uzasadnij, dlaczego jest droższy. Jeśli został wykonany z wysokiej jakości materiałów - pokaż to. Jeśli jest droższy, bo jesteś transparentną, małą firmą i godziwie wynagradzasz swoich pracowników (co ma wpływ na wyższą cenę produktu) pokaż to. Szczerość i transparentność to podstawa.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.