Obecna sytuacja poniekąd zmusza przedsiębiorców do przeniesienia swoich działań do internetu.
Myślenie “outside the box”, czyli nieszablonowe, kreatywne, wychodzące poza dotychczas przyjęte schematy podejście do obsługi klienta, sprzedaży czy marketingu, stało się dla wielu codziennością i jedyną opcją na utrzymanie relacji ze swoimi odbiorcami.
Mam na myśli głównie branże usługowe, w których podtrzymanie kontaktu, budowanie poczucia zaufania i finalnie powrót klientów do miejsca świadczenia usług jest niezwykle ważne. Pewnie miałeś już kiedyś pomysł, by zorganizować webinar, ale nie bardzo wiedziałeś, jak się do tego zabrać albo myślałeś, że kosztuje to krocie... W artykule pokażę Ci, z jakich platform możesz skorzystać. Od razu uspokajam, nie jest to skomplikowane, a wręcz intuicyjne. A więc do dzieła!
Co to jest webinar?
Jest to swego rodzaju internetowy pokój, w którym prowadzisz transmisję na żywo. Możesz dzięki niemu osiągnąć różne cele. Pierwszym z nich jest pozyskanie leadów, czyli adresów e-mail czy numerów telefonu, które będziesz mógł później wykorzystać przy wysyłce kampanii newsletterowej czy przy ustawianiu reklam na Facebooku. Drugim celem może być sprzedaż i promowanie swoich produktów i usług. Kolejną opcją jest wykorzystanie webinaru, jako platformę szkoleniową. Z pewnością nie raz na facebookowym feedzie spotkałeś się z postami zachęcającymi do wzięcia udziału w szkoleniu online. To narzędzie daje naprawdę bardzo dużo opcji - od prezentowania slajdów, po odtwarzanie filmów, udostępniania ekranu uczestnikom, rysowanie na specjalnej tablicy (jak na kurniku!), przeprowadzanie ankiety czy dyskusję z uczestnikami - na chacie / udzielając głos. Czwartym celem jest przeprowadzanie spotkań - z klientami czy członkami zespołu, niezależnie od lokalizacji.
Dlaczego warto korzystać z webinarów?
Wachlarz ich możliwości jest ogromny. Firma InsideSales.com przeprowadziła w 2017 roku badaniana “Optimal Lead Generation Methods”. Wyniki wykazały, że...
...aż 73% liderów marketingu i sprzedaży uważa webinary za jedno z najlepszych sposobów generowania jakościowych leadów.
To co, jesteś już coraz bliższy “odpaleniu” swojego pierwszego webinaru? :)
Przyjrzyjmy się jeszcze korzyściom, czyli co tak naprawdę zyskasz, dzięki webinarom.
- Budowanie zaufania - podczas webinarów będziesz mieć okazję, by zaprezentować się uczestnikom w pełnej krasie. Pokażesz, że posiadasz kompetencje i wiedzę, a tym samym wzmocnisz swój wizerunek w ich oczach. Wzbudzenie zaufania będzie pierwszym krokiem do budowania mocnego brandu.
- Dotarcie do potencjalnych klientów - dzięki zbieraniu leadów, będziesz mógł docierać do uczestników spotkania z innymi komunikatami, na przykład o kolejnej edycji szkolenia, o promocji na swoje produkty i usługi czy treściami remarketingowymi.
- Sprzedaż - webinary możesz wykorzystać do zarabiania. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wplótł w swoją prezentację specjalny kod rabatowy dla uczestników webinaru czy delikatnie przemycił swoją ofertę. Jeśli internauci poznają Cię “osobiście” będą mieć mniejsze opory przed dokonaniem zakupu, a ich proces decyzyjny znacznie się skróci.
- Utrzymanie relacji - niekiedy webinary mogą być wartością dodaną dla Twoich obecnych klientów. Chcesz im pokazać, że są dla Ciebie ważni? Zrób research, jaki temat by ich interesował i zorganizuj webinar specjalnie dla nich, informując ich o tym np. przez newsletter (bo z pewnością posiadasz już ich adresy e-mail). Nie wygenerujesz w takiej sytuacji dodatkowych leadów, ale wykreujesz w tej sposób coś innego - poczucie wyróżnienia, ważności, a tym samym większą więź z marką.
- Interakcja - webinary dają Ci niesamowitą sposobność, by jeszcze lepiej poznać swoich odbiorców, ich wątpliwości i potrzeby, prowadzić z nimi dyskusję, odpowiadać na pytania. Istna skarbnica wiedzy! Jeśli wcześniej opracowałeś już persony dla swojej marki, sprawdź, czy pokrywają się z rzeczywistością!
- Łatwość przyswajania informacji - mnogość możliwości, jakie dają webinary, pozwala przedstawiać uczestnikom treści na wiele sposobów - w formie obrazów, filmów, rysowania na tablicy czy udostępniania ekranu (w szczególności się to sprawdza, gdy pokazujesz uczestnikom, jak działa program czy platforma i odbywasz z nimi tę “podróż” od początku do końca).
Platformy do tworzenia webinarów
Zazwyczaj każda platforma webinarowa ma opcje darmowe oraz płatne. Pierwsze z nich posiadają często bardzo ograniczone funkcje - małą, dozwoloną ilość uczestników, jeden prezenter. Być może dla niektórych będzie to wystarczające, jednak jeśli Twoje plany są większe, zainwestuj w pakiety płatne.
W planach płatnych zwróć uwagę na takie aspekty jak maksymalną liczbę uczestników spotkania, ilość prezenterów, którzy będą mogli wspólnie prowadzić webinar, możliwość nagrywania i jego jakość, opcje prezentowania (odtwarzanie filmów, rysowanie po tablicy, pokaz slajdów, ankiety, testy itp.).
Zastanów się, jaka forma webinarów będzie odpowiednia dla Twojej działalności oraz z jakich narzędzi będziesz chciał skorzystać.
Mieliśmy okazję przygotowywać webinary w ramach działań dla jednego z naszych klientów na Freshmailu. Wybór padł właśnie na tę platformę, ponieważ korzystaliśmy już z wysyłki newsletterów. Na Freshmailu można dokupić usługę webinarową do już aktywnego planu. Co to oznacza? Że jest dostępna, jeśli korzystasz np. z wysyłki newsletterów z tej platformy. Najtańsza opcja kosztuje 99zł/miesiąc i w zupełności wystarczy dla początkujących. Dzięki niej pomieścisz w swoim wirtualnych pokoju do 100 uczestników, aż 5 prezenterów będzie mogło wspólnie prowadzić transmisję, do dyspozycji będziesz mieć 4h nagrań w jakości HD. Cała freshmailowa platforma jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Nie powinna sprawić nikomu kłopotów, ale w razie czego support, zarówno na chacie, jak i telefoniczne, działa błyskawicznie.
Z jakich jeszcze platform można skorzystać? Sprawdź My own Conference, Click meeting, GetResponse czy Zoom.
Platform do tworzenia webinarów jest bardzo wiele, dlatego zachęcam do przeanalizowania swoich aktualnych potrzeb i możliwości. Zastanów się czy będziesz jedynym prezenterem, czy chciałbyś z kimś wspólnie prowadzić wystąpienie. Jeśli okaże się, że chętnych na webinar było więcej niż wolnych miejsc, zawsze możesz rozszerzyć usługę. Prawda jest taka, że jeśli nie zaczniesz eksperymentować, nie dowiesz się, jaki jest popyt na przygotowany przez Ciebie webinar. Ale jedno jest pewne, warto rozpocząć przygodę z tą formą komunikacji. Czeka Cię debiut? Ucz się od innych, zerknij, jak to robią zaprawieni w boju prezenterzy i wyciągnij wnioski.