Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Budowanie wizerunku stabilnej, silnej firmy to jeden z kluczowych element działań marketingowych. Oprócz dbałości o komunikowanie oferty oraz bieżących informacji na temat wydarzeń dotyczących marki, konieczne jest zadbanie o employer branding. Co to takiego? Najprościej ujmując – jest to budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. To dzięki niemu możesz pokazać swoją firmę jako atrakcyjne miejsce pracy oraz zachęcić potencjalnych kandydatów do aplikowania na aktualnie otwarte rekrutacje. Dodatkowy plus? Osoby, które już są zatrudnione w Waszej firmie, również bardzo pozytywnie zareagują na tego typu treści.

Dzięki dobremu employer brandingowi budujecie z nimi trwałą relację, która podnosi ich zadowolenie z miejsca, w którym się znajdują. Jak zatem wykorzystać do tego media społecznościowe?

Dlaczego Employer Branding jest ważny?

Każdy z nas chociaż raz szukał w internecie opinii o potencjalnym pracodawcy. Podobnie, większość kandydatów zagląda na media społecznościowe firm, aby sprawdzić, jak wygląda „życie” jej pracowników wewnątrz organizacji i co firma może im zaoferować oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia.

Tutaj właśnie pojawia się temat employer brandingu. To dzięki niemu, na kanałach marki kandydaci mogą dowiedzieć się więcej o codzienności w danej firmie. Uwierzcie na słowo, takie działania to nie przypadek i spontaniczne posty, a dokładna realizacja strategii przyjętej w ramach employer brandingu.

W raporcie opublikowanym przez firmę Glassdoor w 2020 r. możemy przeczytać kilka istotnych faktów:

• aż 86% pracowników oraz osób poszukujących pracy przyznaje, że wyszukuje informacji na temat opinii o firmie przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu się w danym miejscu,
• 75% osób aktywnie poszukujących zatrudnienia przyznaje, że nie podjęłoby się pracy w firmie o złej reputacji,
• 92% ankietowanych deklaruje, że zmieniłoby miejsce pracy, gdyby otrzymali propozycję pracy od firmy o świetnej opinii pracowniczej,
• odpowiednio prowadzony employer branding potrafi zredukować koszt zatrudnienia jednego kandydata nawet o 50%, podczas gdy negatywna opinia może podnieść ten koszt nawet o 10%.

Stwórz strategię działań employer branding

Na wstępie warto wspomnieć o dwóch rodzajach Employer Brandingu:
• EB wewnętrzny – jest skierowany do obecnych pracowników firmy i ma na celu pogłębianie ich więzi z firmą
• EB zewnętrzny – nakierowany jest głównie na potencjalnych kandydatów do pracy. Działania w tym obszarze mają sprawić, że firma będzie dla takich osób atrakcyjna jako miejsce pracy.

Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ wszelkie treści, które tworzysz w ramach EB, muszą docierać do różnych grup. Od czego więc zacząć budowanie wizerunku pracodawcy?

W employer brandingu, podobnie jak w każdej innej sferze działań biznesowych, strategia jest niezbędnym elementem. Stosując ją, nadajesz kierunek swojej komunikacji i określasz cele, które chcesz osiągnąć. W przypadku employer brandingu i komunikowania go w mediach społecznościowych, na początku zastanów się nad tym, czego najbardziej potrzeba Twojej organizacji. Określ kluczowe cele i pamiętaj o tym, aby były one policzalne (np. w ciągu roku chcemy podnieść wskaźnik zatrudnienia specjalistów IT o 10% lub obniżyć koszt zatrudnienia danej grupy o 5%).

Nie zapominaj także o aktualnych pracownikach! Pomyśl o tym, czego oni mogą oczekiwać od Twojej firmy i co może sprawić, że ocenią ją pozytywnie. Do tej pory nie organizowaliście wyjazdów lub spotkań firmowych? To duży błąd! Dzięki nim Twoi pracownicy mogą się lepiej poznać, a przecież zgrany team, to także lepsze wyniki działu i korzyści dla pracodawcy! Koniecznie relacjonuj tego typu wydarzenia – dodawaj zdjęcia i filmy z takich wyjść w swoich mediach społecznościowych. Pokaż, że poza codziennością w biurze firma „tętni życiem” i ma się naprawdę dobrze, a pracownicy lubią spędzać ze sobą czas.

employer-02-1

Określ grupę docelową Twoich komunikatów

Na tym etapie musisz zastanowić się, kto dokładnie ma być odbiorcą Twoich treści. Najczęściej podczas analizy potrzeb komunikacyjnych, zrozumiesz, że swoje działania musisz przystosować do różnych odbiorców, a zatem podzielić ich na grupy. Być może dotychczas mieliście problem z docieraniem do specjalistów IT? A może w Twojej organizacji niezbędne jest powiększenie działu technologicznego? Jeśli wiesz już, kto będzie obserwował Twoje kanały w social mediach oraz do kogo w przyszłości chcesz trafić ze swoimi komunikatami, zajmij się dokładnym opisaniem odbiorców.
Na ratunek przychodzi tu marketingowe pojęcie PERSONA. To nic innego jak dokładna charakterystyka konkretnego odbiorcy. Jako przykład możemy stworzyć „Annę” – to kobieta, w wieku od 30 do 40 lat, która ukończyła studia magisterskie z zakresu technologii produkcji. Te podstawowe dane pogłębione o potencjalne cele, wartości oraz problemy potencjalnego pracownika pomogą Ci stworzyć komunikację „szytą na miarę” Waszych odbiorców.

Przygotuj tematy postów

A dokładniej – linie komunikacyjne. To znacznie ułatwi i usystematyzuje Twoje działania w social mediach. Ponadto zapewnisz sobie różnorodność treści, która będzie odpowiadała na pytania i potrzeby odbiorców. Tematy dobieraj do celów określonych na samym początku – to niezwykle istotne! W innym wypadku będziesz jedynie dodawać posty, które nie będą wartościowe z punktu widzenia odbiorcy.

Pamiętaj o silnych stronach Twojej marki. Z pewnością jest ich sporo, wystarczy, że przeanalizujesz, co wyróżnia Cię na rynku i dlaczego to Twoją firmę ma wybrać potencjalny pracownik. Ważne, abyś tego typu treści pokazywał w sposób konkretny i rzeczowy. Najlepiej potwierdzając je przykładami z życia. Jeśli mówisz, że Twoja firma dba o inkluzywność, wyjaśnij, na czym polegają jej działania w tym kierunku. Przykładowo, firma zatrudniająca osoby niepełnosprawne może podzielić się z odbiorcami, na czym polega przystosowanie takiego stanowiska pracy.

Pokaż, że znasz swoich pracowników. Wywiady, zdjęcia i filmy z osobami z firmy to najbardziej autentyczny materiał, jaki uzyskasz. Pokaż ich od prywatnej strony – czym się interesują, jakie pasje zajmują ich po pracy. Chętnie wciągają w nie kolegów z działu? Super! Opowiedz o tym. Twój pracownik przebiegł półmaraton, a jego współpracownicy wiernie kibicowali mu i czekali na niego na mecie? Koniecznie uwzględnij to w komunikacji. Takie treści pokazują, że firma nie jest tylko miejscem pracy, a grupą ciekawych osób, które lubią to co robią, a ich pracodawca wspiera ich nie tylko w działaniach zawodowych, ale także prywatnych. To świetny sposób na budowanie realnej więzi i skrócenie dystansu między firmą a pracownikiem. Zarówno osoby, które są zatrudnione w Twojej firmie, jak i potencjalni kandydaci z pewnością docenią autentyczność i szczerość w komunikacji. Jest to element, który bez wątpienia wyróżni Cię na tle konkurencji.

Publikuj na różnych kanałach

Każde medium społecznościowe ma swoją charakterystykę, która często opiera się o różne grupy użytkowników. Przykładowo, Facebook stał się miejscem, z którego aktywniej korzystają nieco starsi użytkownicy, podczas gdy TikTok jest domeną młodszego pokolenia. Określone wcześniej tematy możesz swobodnie podzielić i dostosować do różnych mediów i ich specyfiki. W ten sposób łatwiej dotrzesz do grup, które wcześniej opracowałeś.

Pamiętaj również o tym, że aktualna różnorodność mediów daje Ci wiele możliwości pod kątem dywersyfikacji typów treści. Przykładowo, jeśli Twoja firma działa w obszarze, który raczej nie jest kojarzony z lekkimi i zabawnymi tematami (np. kancelarie prawnicze), dodając materiały na Facebooka, możesz zachować nieco poważniejszy ton, podczas gdy treści dodawane na TikToku mogą mieć bardziej rozrywkowe i żartobliwe zabarwienie. W niektórych przypadkach to także świetny sposób na przełamanie wizerunku poważnego i niedostępnego pracodawcy.

Podsumowanie

Employer Branding to świetne narzędzie do budowania więzi z aktualnymi oraz potencjalnymi pracownikami. W tym artykule omówione zostały głównie kwestie związane z mediami społecznościowymi, jednak należy pamiętać o tym, że budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy to dużo szersze pojęcie. Jak w większości marketingowych działań – tutaj także liczy się systematyczność i kroki zgodne z ustaloną strategią. Jeśli chcesz wdrożyć w swoich social mediach komunikację z zakresu employer brandingu, ale nie wiesz, od czego zacząć – odezwij się do nas! Chętnie poprowadzimy za Ciebie takie działania.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.