Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Jak kolory wpływają na decyzje zakupowe odbiorców w internecie? Dlaczego warto uwzględnić kolorystykę w planowaniu kampanii reklamowej na Facebooku? Czy źle dobrany do przekazu kolor może zaszkodzić? Jakie znaczenie mają barwy w kreowaniu wizerunku i świadomości marki w social mediach? Czy psychologia koloru ma wpływ na emocje odbiorców? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w artykule. A więc do dzieła!

Pewnie większość z Was uważa, że kolory nie mają wpływu na to co kupujecie czy w co klikacie na Facebooku - ale czy na pewno?

Przykładowo, często przypisujemy osobom cechy wyłącznie na podstawie ubioru - ludzie ubrani cali na czarno są poważni i wyniośli, jaskrawe kolory kojarzą się z ekstrawertycznością, szaleństwem czy pewnością siebie, stonowane beże i szarości z opanowaniem i zrównoważeniem - można by tak wymieniać w nieskończoność. Robimy to podświadomie, ponieważ wkracza tu psychologia koloru. To samo tyczy się postrzegania marki, reklam czy  produktów. Kolory mają bardzo duży potencjał - odpowiednio dobrane barwy mogą wywołać u odbiorców dokładnie taką reakcję, jaką chcemy. Oczywiście nie jest to żaden pewnik, ale zwiększa nasze szanse na konkurencyjnym rynku 😉

Funkcje i cechy koloru

W pierwszej kolejności kolor powinien przyciągnąć uwagę odbiorcy, aby przemknęło mu przez myśl: “Hmm, a co to takiego? Ciekawe, sprawdzę”. To już mały sukces 😉 Dzięki barwom możemy podkreślić nadzwyczajność i wyjątkowość naszego produktu lub usługi, podkreślić cechy, zalety i korzyści, wzmocnić przesłanie przekazu czy też systematyzować treść i zwiększyć jej przejrzystość.

Znaczenie kolorów w identyfikacji marki - case study

Zielony to kolor natury, ekologii, wzrostu, zdrowia, harmonii i świeżości. Kojarzy się ze spokojem, opanowaniem i bezpieczeństwem, dlatego ma zastosowanie nie tylko w reklamach czy logach, ale i w życiu codziennym - zielone światło pozwala na przejazd, zielone znaki ewakuacyjne wskazują drogę w razie niebezpieczeństwa i tak dalej. Odcienie zieleni sprzyjają koncentracji, relaksują oraz sprzyjają budowaniu zaufania i lojalności.

Niebieski to kolor kojarzący się z wodą i niebem, ale również stabilizacją, mądrością i prawdą. Podobnie jak zielony, sprzyja koncentracji. Nie bez przyczyny wiele marek produktów do higieny wybiera właśnie ten kolor - sugeruje on czystość i sterylność. Inną gałęzią marek sięgających po odcienie niebieskiego są firmy zajmujące się ubezpieczeniami, sprzętami elektronicznymi czy producenci samochodów - niebieski sugeruje profesjonalizm, inteligencję, pewność siebie i zdrowy rozsądek.

Kolor czerwony króluje wśród barw wyprzedażowych - najbardziej ze wszystkich przyciąga uwagę i bardzo silnie oddziałuje na emocje odbiorcy, często skłaniając do podjęcia szybkiej decyzji. Jeśli chodzi o pozytywne oddziaływanie, kojarzy się z miłością, namiętnością, energią, odwagą i ciepłem. W komunikacji w mediach społecznościowych starajcie się używać jedynie akcentów w tym kolorze - jako podkreślenie ważnej informacji czy nagłówka. Zbyt wiele elementów czerwonych może sprawić, że internauci odbiorą go jako agresywny czy nachalny. W życiu codziennym kolor czerwony wskazuje na niebezpieczeństwo - znaki STOP czy sygnalizacja świetlna.

Kolor żółty przywodzi na myśl życzliwość, optymizm, światło, ciepło i radość. Doskonale nadaje się do promocji produktów i usług mających związek z miłym spędzaniem czasu. Jest to kolor energetyczny i nieco jaskrawy, dlatego starajcie się używać go z umiarem, ponieważ może również wywołać negatywne emocje, takie jak zazdrość, gniew czy frustrację.

Kolor pomarańczowy, czyli połączenie żółtego i czerwonego, emanuje energią, symbolizuje witalność i radość. Doskonale sprawdzi się, gdy chcesz wzbudzić zainteresowanie i przykuć uwagę odbiorcy. Stosuje się go w przyciskach CTA (Call to Action) - jest mniej agresywny niż czerwony. Pomarańcz jest bardzo lubiany wśród ludzi młodych - postrzegany jest jako nowoczesny, innowacyjny i wzbudzający zaufanie.

Kolor czarny kojarzy się z luksusem, prestiżem, elegancją i sukcesem. Nie bez powodu największe domy mody stawiają na minimalistyczne logo w tym właśnie kolorze. Służy często do uwypuklenia innych barw jako tło. Z drugiej strony czerń rodzie takie skojarzenia jak śmierć, zło czy przygnębienie. Do najbardziej rzucających się w oczy połączeń kolorów zalicza się czerń - czerwień oraz czerń - pomarańcz.

Fiolet jest kolorem władców. Jest symbolem autorytetu, szacunku, niezależności, ale również dostojności, bogactwa i tajemniczości. Kojarzy się, podobnie jak czarny, z luksusem i elegancją. Kolor różowy odnosi się do czułości, kobiecości, sprzyja medytacji. Warto wykorzystywać odcienie różu i fioletu w reklamach, jeśli chcemy wyróżnić cechy danego produktu lub usługi lub dodać nutkę ekstrawagancji.

Wszelkie odcienie brązów kojarzą się z barwami ziemi - przyrodą, drewnem, naturą, ekologią. Dodatkowo dają uczucie komfortu, wzbudzają zaufanie i utożsamiają markę z ciężką pracą i bezpieczeństwem. Brązy odnoszą się również do jedzenia - najczęściej czekolady, karmelu, wanilii, kawy czy orzecha, dlatego firmy oferujące tego typu produkty sięgają właśnie po tę paletę barw.

Rodzaje klientów a zachowania zakupowe

Interesujące badania na temat zachowań zakupowych klientów przeprowadziła amerykańska firma Kissmetrics. Według nich klientów można podzielić na trzy grupy - klientów spontanicznych, oszczędnych i tradycyjnych, a każda z nich pozytywnie reaguje na inne kolory.

Według badań, kolory, które sprzyjają spontanicznych zakupom to czerwień wpadająca w pomarańcz, czarny oraz marynarski granat. Konsumenci, zaliczający się do tej grupy, dokonują zakupów pod wpływem chwili, impulsu, dlatego kolory te wykorzystują firmy chcące skusić klienta dobrą ceną (restauracje szybkiej obsługi, oferty wyprzedażowe i outletowe czy sklepy internetowe).

Drugą grupą są klienci oszczędni. Charakteryzują się tym, że dokładnie analizują i porównują oferty na rynku, chcą znaleźć jak najlepszą opcję. Kolory, które dobrze oddziałują na nich to turkusowy morski oraz głęboki granat, ponieważ kojarzą się ze stabilizacją, zaufaniem i inteligencją. Kolory te wykorzystują zazwyczaj banki czy ubezpieczalnie.

Ostatnią grupą są klienci tradycyjni, którzy preferują zobaczenie i dotknięcie danego produktu przed zakupem. Według badań różowy, błękitny i różany wiodą prym, jeśli chodzi o tę grupę klientów, dlatego chętnie sięgają po nie marki odzieżowe. Naszym zdaniem do listy można śmiało dodać perfumerie czy drogerie, gdzie klienci chcą przed podjęciem decyzji przetestować dany produkt.

Kolorowe tipy do działań w Social Mediach

  1. Czerwony sprawdza się w reklamach na Facebooku jako przycisk CTA - przykuwa uwagę.
  2. Żółty wykorzystaj w grafice informującej o obniżce ceny.
  3. Przyciski zatwierdzające decyzje w kolorze zielonym wzbudzają zaufanie - wykorzystaj to!
  4. Spodobał Ci się kolor na zdjęciu, grafice czy gdziekolwiek w internecie? Skorzystaj z narzędzi do poboru kodu koloru.

Nie ma jednego, sprawdzonego rozwiązania na wykorzystywanie kolorów w komunikacji w social mediach - warto testować różne wersje. Choć istnieją pewne zasady, które bezpośrednio mają związek z psychologią kolorów, sprawdźcie co “żre” w przypadku Waszych fanów.

Prawidłowe wykorzystywanie barw, może pomóc w działaniach związanych z mediami społecznościowymi, sprzedażą i kreowaniem wizerunku firmy.

Wykorzystajcie to! Po więcej marketingowych nowinek zapraszamy na naszego fanpage’a i bloga! 😊

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.