Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym
“Jak nas widzą, tak nas piszą”

To twierdzenie jest jak najbardziej na miejscu, jeśli chodzi o social media. W związku z tym, że to właśnie obraz w dużej mierze decyduje o tym czy internauta poświęci 3 sekundy czy 30 minut na zapoznanie się z naszą firmą i działalnością, powinniśmy zadbać o to, aby rozmiary wszystkich graficznych elementów naszego fanpage’a były optymalne i aktualne. Jak wiecie branża social media jest jedną z najszybciej rozwijających się, a więc zmiana goni zmianę. Profil firmowy to nasza wizytówka, dlatego nie ma miejsca na błędy. Tak więc spieszymy Wam z pomocą! Łapcie nasz krótki poradnik o aktualnych rozmiarach grafik na Facebooku. A więc do dzieła!

Zdjęcie profilowe

Facebook zawsze podpowiada jaką rozdzielczość wybrać, jednak czy warto się tego tak skrupulatnie trzymać? Otóż nie. Z naszego doświadczenia wynika, że warto czasem zwiększać rozdzielczość zdjęć, aby wyglądały zawsze dobrze, nawet przy powiększeniu. Facebook zaleca rozmiar zdjęcia profilowego 320 x 320 px, natomiast my zachęcamy do wykorzystywania grafik w rozmiarze 960 x 960 px lub 700 x 700 px.

Zdjęcie w tle (cover photo)

Warto pamiętać o tym, że zdjęcie w tle inaczej prezentuje się na komputerze, a inaczej na urządzeniach mobilnych. W pierwszym przypadku sprawdzian zda grafika o wymiarach 1920 x 730 px lub 820 x 312 px, natomiast na smartfonach czy tabletach zdjęcie będzie wykadrowane centralnie do rozmiaru 640 x 360 px. Najlepiej sprawdźcie, jak Wasz fanpage wygląda w obu przypadkach.

Zdjęcie w tle grupy

Rekomendowanym przez Facebooka rozmiarem zdjęcia w tle grupy jest 1640 x 856 px. Można stosować również większe formaty, jednak zachowując proporcje 1,91:1. Uwaga! Facebook niestety sam skaluje miniature zdjęcia, robi to automatycznie. Miejcie to na uwadze na etapie projektowania grafiki - w centralnej części ulokujcie to, co chcecie aby znajdowało się na miniaturze grupy.

Tło wydarzenia

W tym przypadku krótka piłka :) Najlepiej sprawdzi się tutaj grafika w rozmiarze 1200 x 628 px, która będzie dobrze wyglądać zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych.

Post na fanpage’u - zdjęcie w pionie

W formacie pionowym postów zalecamy wykorzystywanie grafik w rozmiarze 640 x 800 px (4:5). Sprawdźcie jednak czy zdjęcie nie straciło na jakości. Pionowe posty najlepiej prezentują się na telefonach, ponieważ zajmują praktycznie cały ekran Facebookowych aktualności, a to jest właśnie nasz cel - przykuć uwagę. Badania naukowców potwierdzają, że nasz mózg przetwarza informację wizualną aż 60 tysięcy razy szybciej niż informację tekstową!

Post na fanpage’u - zdjęcie w poziomie

Jest to najpopularniejszy format posta na Fanpage’u. Według nas najkorzystniej wygląda grafika w rozmiarze 1200 x 900 px, jednak jest tu miejsce na pewną dowolność. Wypróbujcie również format 940 x 788 px i sprawdźcie, który Wam bardziej odpowiada ?

Post na fanpage’u - zdjęcie kwadratowe

Jak w przypadku postu poziomego, równie często wykorzystywany jest post kwadratowy W zależności od tego, czy umieszczacie na grafice dużo tekstu i innych elementów przekazu, przetestujcie zarówno rozmiar 1080 x 1080 px oraz 1200 x 1200 px. Drugi z nich to podstawowy format dla zdjęć na Instagramie. Obu dajemy łapkę w górę.

Grafika reklamowa - karuzela

Karuzela jest ciągiem kwadratowych grafik zawartych w pojedynczym poście reklamowym. Można ją wykorzystać, na przykład do ciekawego zaprezentowania produktów firmy. Facebook rekomenduje używanie formatu 600 x 600 px, jednak lepiej skorzystać z grafik o wymiarach 1080 x 1080 px - wtedy będziecie mieć pewność, że obrazy są lepszej jakości.

Grafika reklamowa - duży obraz (reklama na ruch)

Facebook zaleca użycie rozmiaru 1200 x 628 px i my się pod tym podpisujemy. To najpopularniejszy format wykorzystywany w kampaniach reklamowych i nie ma sensu wyważać już raz otwartych drzwi ?

Grafika reklamowa - Polubienia stron

I w tym przypadku wskazane jest “trzymanie się” zaleceń Facebooka. Grafika reklamowa na polubienia fanpage’a powinna mieć rozmiar 1200 x 444 px.

Filmy

Jak wiecie filmy szturmem weszły do świata social media i obecnie wiele firm decyduje się, aby właśnie w taki sposób zainteresować internautów swoimi usługami czy produktami. Ich interaktywny format bardzo przyciąga uwagę, a o to w tym wszystkich chodzi! Edge Rank, czyli algorytm Facebooka, który odpowiada za wyświetlanie się naszego przekazu odbiorcom, wysoko ceni sobie właśnie format wideo. W związku z tym, można liczyć na zasięg organiczny na zadowalającym poziomie.  Zamiast tradycyjnego zdjęcia profilowego, spróbujcie wykorzystać krótki, kwadratowy film, a standardowe zdjęcie w tle zamieńcie na video cover (rekomendowany rozmiar to 820 × 462 px).

Jeśli chodzi o filmy reklamowe, czyli takie, które “dopalamy” reklamą w Menedżerze Reklam, powinniśmy trzymać się określonych zasad:

  • Film poziomy w proporcji 16:9 o rozdzielczości 1920 x 1080 px,
  • Film kwadratowy w proporcji 1:1 o rozdzielczości 1200 x 1200 px (np. reklamy karuzelowe),
  • Film pionowy w proporcji 4:5 o rozdzielczości 960 x 1200 px,
  • Film pionowy w proporcji 2:3 o rozdzielczości 800 x 1200 px,
  • Film pełnoekranowy w proporcji 9:16 o rozdzielczości 1080 x 1920 px (reklamy wideo bez linków)

W reklamach, które projektujecie z myślą o urządzeniach mobilnych, skupcie się bardziej na formatach pionowych - 4:5, 2:3 i 9:16, ponieważ zdecydowana większość internautów scrolluje Facebooka trzymając telefon pionowo.

Dobre praktyki dotyczące grafik

Warto zwrócić uwagę na to, ile tekstu znajduje się na naszych grafikach. Każdy z nas spotkał się kiedyś ze źle przygotowaną prezentacją multimedialną, czyli slajdami zapełnionymi masą tekstu. Jest to po prostu nieczytelne i nieatrakcyjne wizualnie. Pamiętajcie o tym tworząc kreacje reklamowe. Facebook “obcina” zasięg lub całkowicie uniemożliwia wyświetlanie reklam, na których tekstu jest za dużo. Jeśli wejdzie Wam w nawyk projektowanie grafik, gdzie znajduje się maksymalnie 20% tekstu, oszczędzicie czas na poprawkach ?

Reasumując, nie zawsze należy trzymać się rozmiarów rekomendowanych przez Facebooka, jednak w niektórych przypadkach jest to jak najbardziej wskazane. Najlepiej regularnie śledźcie zmiany i adaptujcie do nich swoje fanpage. Pamiętajcie, że poprawnie przygotowana grafika ma ogromny wpływ na wzbudzenie zainteresowania użytkowników sieci oraz przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Jak wcześniej wspomnieliśmy, fanpage to Wasza wizytówka i pierwszy krok, aby “złowić” klienta w sieci ;) Aby być na bieżąco, zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a oraz bloga - gwarantujemy solidne marketingowe “mięcho”!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.