Z powodu panującej pandemii spora część społeczeństwa jest zmuszona do pracy zza domowego biurka. O ile dla freelancerów nie jest to nic nowego, to dla ludzi, którzy na co dzień pracują w biurze, może być to prawdziwe… wyzwanie. Wszak w domu jest tyle kuszących rozpraszaczy! Ale praca sama się nie zrobi. Podpowiadamy, jak zorganizować sobie czas, żeby praca zdalna była produktywna i przyjemna. Zaopatrzcie się w kubek kawy (albo herbaty, jak kto woli) i zapraszamy do lektury.
Praca zdalna receptą na szczęście?
Coraz więcej pracodawców daje możliwość częściowej lub całkowitej pracy zdalnej. Dlaczego? Bo jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. W 2019 roku firma Owl Labs przeprowadziła badanie, którego respondentami były osoby pracujące przez internet. Otóż wyniki wykazały, że pracownicy zdalni aż o 22% częściej określają swój stan jako “szczęśliwy”, w porównaniu do osób, które wykonują swoje obowiązki w biurze.
Poziom odczuwania szczęścia jest większy w przypadku osób, które mają możliwość pracy zdalnej.
Home office pozwala utrzymać balans między życiem prywatnym a zawodowym, znacznie obniża poziom stresu związanego z pracą i zwiększa efektywność pracownika. Co więcej, aż 43% ankietowanych przyznało, że pracuje ponad 40h w tygodniu, jednak są z tego faktu zadowoleni! Następną zaletą jest też większe przywiązanie i lojalność pracownika pracującego zdalnie do firmy. Aż 13% badanych przyznało, że chce związać się z przedsiębiorstwem na dłużej. Może obecna sytuacja, która poniekąd zmusza większość pracowników i pracodawców do przeorganizowania pracy, okaże się krokiem ku poprawie efektywności prowadzonych działań? Czas pokaże!
Produktywność a praca z domu
W normalnych okolicznościach wstajesz o określonej godzinie, jesz śniadanie, być może bierzesz poranny prysznic, jeśli masz psa, wychodzisz z nim na spacer, jeśli masz dzieci, odwozisz je do przedszkola czy szkoły, po czym idziesz do pracy. Jeśli chcesz zachować balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym, przy pracy zdalnej konieczny jest plan dnia. Pocieszające jest to, że pracując z domu odchodzi Ci czas, który przeznaczasz na dojazd czy dojście do pracy, dzięki czemu możesz zacząć pracować wcześniej albo po prostu...wydłużyć sen. Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, osoby w wieku 18 - 64 lat potrzebują od 7 do 9 godzin snu, by organizm w pełni się zregenerował. Z kolei naukowcy z Uniwersytetów Kalifornijskiego, Pittsburskiego oraz Carnegie Mellon swoim badaniem potwierdzili, że za mała dawka snu obniża odporność oraz kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na infekcję wirusową! Więc może warto postawić na opcję nr 2 i wydłużyć sen, hmm?
Czy ustalenie godzin pracy, pracując z domu, ma sens?
Najważniejsze jest ustalenie stałych godzin pracy, a co za tym idzie, Twojej dostępności przy komputerze. Musisz wziąć pod uwagę godziny pracy firm i ludzi, z którymi pracujesz. Nikt przecież nie chce odbierać e-maili czy telefonów po 22, czyż nie? Tu powstaje pytanie - czy ustalenie konkretnych godzin pracy ma sens? I tak i... nie. Wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujesz. Jeśli jesteś w domu sam, masz ciszę i spokój, warto ustalić sobie konkretne godziny home office, biorąc pod uwagę czas przeznaczony na posiłek czy po prostu krótką przerwę. Wielu osobom pasuje praca jednym ciągiem, część ma z tym kłopot i efektywniej pracuje rozkładając czas pracy na kilka godzin - w mniejszych bądź większych odstępach czasu. Oczywiście, są różne sytuacje (z tego miejsca pozdrawiamy rodziców małych dzieci pracujących zdalnie!), ale koniecznością jest ustalenie tych kilku godzin, w których jesteś stale dostępny. Godzina czy dwie do nadrobienia wieczorową porą nie jest żadnym problemem, ale już 5 godzin będzie wyczerpujące, żmudne i uwierz nam, nieefektywne, a tego nie chcesz ani Ty, ani Twój pracodawca. Dobrą opcją jest również korzystanie z aplikacji, które zminimalizują ilość internetowych rozpraszaczy! Ale o tym kilka akapitów niżej.
Dobra organizacja matką sukcesu
Skoro wiesz już, jak ważny jest plan dnia, kolejną kluczową kwestią jest ustalenie dokładnej, szczegółowej listy zadań i ich priorytetyzacja - wypisz (albo wymaluj, a co!) na kartce albo w specjalnej aplikacji, przeznaczonej do organizacji pracy (polecimy Ci kilka opcji w dalszej części artykułu), zadania, które masz do wykonania na najbliższy dzień, a najlepiej na cały tydzień, biorąc pod uwagę ich terminy, trudność wykonania, szacując przy tym ilość czasu, jaką spędzisz przy wykonywaniu danego taska. Uwzględnij dodatkowy czas na skontaktowanie się w klientem czy współpracownikami. Jeśli ustalisz już konkretny plan dnia i zadań, działaj!
Najlepsze i najgorsze miejsca do pracy w domu
Myśląc o pracy zdalnej, przed oczami staje nam piękna, idealistyczna wizja - doskonale rozplanowana lista zadań, wysprzątane biurko, kubek kawy i … święty spokój. Zaś prawdą jest, że dom jest wręcz nafaszerowany wszelkiego rodzaju pokusami i rozpraszaczami - a to pójdziesz sprawdzić, co słychać w lodówce, a to pralka zapikała, więc nie zostawisz prania w środku - wywiesisz, no bo jak inaczej… Chyba na miejscu wydaje się pytanie, które zadaje sobie większość osób, rozpoczynających przygodę z home office - jak żyć?! A na poważnie - gdzie pracować, by “ochronić” się przed wszelkimi pokusami, czyhającymi we własnych czterech ścianach?
Organizacja pracy zdalnej nie dotyczy tylko używania właściwych narzędzi online. Na efektywność pracy przez internet wpływa także miejsce, w którym ją wykonujesz. Oczywiście w idealnej sytuacji każdy z nas posiadałby osobny pokój, który odgrywałby rolę biura.
Jeśli nie masz osobnego pokoju - tymczasowego biura w domu, ważne byś nie korzystał z domowych stref relaksu.
Strefy odpoczynku
Jakie to strefy? Na pierwszym miejscu jest sypialnia - to pokój, który służy jedynie do odpoczynku, dlatego nie warto miksować go z pracą. Kolejną strefą odpoczynku jest kanapa w salonie. Połączenie kanapy ze stolikiem kawowym to combo, którego z całego serca nie polecamy - niekorzystna pozycja ciała gwarantuje ból kręgosłupa! W pracy zdalnej unikaj szerokim łukiem strefy telewizyjnej.
Strefy pracy
Co ciekawe, dobrym miejscem do pracy jest… kuchnia! Można uznać, że dla większości ludzi to mało relaksująca przestrzeń, kojarząca się z codziennym obowiązkiem przygotowania posiłków. Ale… w kuchni się pracuje. No dobra, nie tylko - wszyscy wiemy, że to też najlepsze miejsce na imprezach ;) Ale przetestuj ten sposób i sprawdź, czy Ty również jesteś bardziej produktywny w tym miejscu! Gdzie jeszcze warto pracować w domu, by optymalizować swój czas? Przy normalnym, pełnowymiarowym stole. Łatwiej wtedy uporządkować przestrzeń i skupić się na danym zadaniu.
TOP 10 narzędzi do pracy zdalnej
Znamy już zawiłą teorię organizacji pracy zdalnej, teraz czas na smaczki - narzędzia oszczędzające czas i ułatwiające prowadzenie własnego home office. Aplikacje, których używamy na co dzień, pracując w biurze, umożliwiają nam pracę zdalną na najwyższym poziomie, porządkując taski, usprawniając komunikację wewnątrz agencji. My możemy spokojnie (czasem trochę mniej spokojnie) wykonywać swoje zadania, a aplikacje przypominają nam, kto, kiedy i co ma dokładnie zrobić.
Nasz aplikacyjny, agencyjny niezbędnik to:
- Slack - must have. Slack to aplikacja służąca do... porozumiewania się. Coś jak Messenger, ale profesjonalny i podzielony na dowolną ilość kanałów tematycznych. Masz w firmie kilka osób, które zajmują się marketingiem? Świetnie! Załóż na Slacku kanał przeznaczony specjalnie dla marketingowców! Dzięki temu będą oni mogli wymieniać wszystkie niezbędne informacje między sobą, co znacznie usprawni pracę i komunikację w poszczególnych działach. Slack scala firmę, jednoczy wszystkich pracowników w jednym miejscu, zwłaszcza kiedy prowadzimy home office. Wprawdzie to tylko komunikator, ale dzięki niemu, nikt nie zostaje pozostawiony sam sobie, a to chyba najlepsza rekomendacja.
- G - Suite - to działający w chmurze obliczeniowej pakiet zwiększający produktywność oraz oprogramowanie do pracy grupowej oferowane przez Google. Poczta (wspólny adres firmowy) Dokumenty, Dysk, Kalendarz, Arkusze, Meet (idealny na wszelkie biznesowe i wewnątrzfirmowe calle), Google Keep (zdigitalizowane notatki, listy zadań, priorytety na wyciągnięcie ręki), a do tego Google Ads i jeszcze kilka innych aplikacji, którymi możecie dzielić się w firmie między sobą do woli. Naszym zdaniem, to konieczność w każdej firmie, zwłaszcza takiej, która pracuje zdalnie.
- Trello / Asana - aplikacje służące do organizacji zadań. Do każdego zadania można przydzielić poszczególną osobę, przypisać dowolne sekcje, ustalić termin i priorytet, dodatkowo ustalasz, ile godzin lub minut przed upływem terminu, dostajesz powiadomienie przypominające o tasku. Nie musisz się niczym martwić, po prostu wykonujesz swoje zadania krok po kroku. Gdyby nie Trello to… oj, byłoby ciężko.
- Clockify / Timeular / Calamari - nadszedł ostatni dzień miesiąca, a Ty dalej nie jesteś pewien czy 16 marca miałeś wolne czy może jednak byłeś 8 godzin w pracy? Wszystkie wymienione aplikacje rozwiązują ten problem raz na zawsze - mierzą czas spędzony w pracy. Ale nie ot tak, zwyczajnie, w jakich godzinach pracowałeś, co to, to nie! Możesz wyszczególnić sobie sekcje zadań, jakie wykonujesz podczas dnia pracy. Dla przykładu, u nas (między innymi) jest to copywriting, marketing, grafika i obsługa klienta. Dzięki tej opcji wiemy dokładnie, ile godzin spędziliśmy na danym zadaniu, co jest pomocne dla pracownika i pracodawcy.
- Forest / Pomodoro / Stay Focused - są to aplikacje do zarządzania czasem, a dokładnie do ograniczania wszelkich internetowych rozpraszaczy! Chyba każdy przyzna, że pokusa scrollowania facebookowego feeda jest znacznie większa w domu, niż w biurze. Aplikacje te różnią się właściwościami, ale cel mają jeden - zwiększyć skupienie i efektywność wykonywania danego zadania! Kojarzysz eksperyment Marshmallow test? Sprawdzał silną wolę dzieciaków, które pozostawiano w pokoju ze słodkością na talerzu i obietnicą, że jeśli jej nie zjedzą przez pewien czas, dostaną następną. Oczywiście grupa podzieliła się na tych, co pochłaniali piankę w mgnieniu oka oraz na tych, którzy dali radę się powstrzymać. Jeśli tak jak pierwsza grupa badanych, Ty również nie należysz do osób o silnej woli, to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie!
Obecna sytuacja jest trudna, nie ma co do tego dwóch zdań, ale jest również okazją do nauki! Warto wyciągnąć z niej ile się da - nauczyć się nowych aplikacji, usprawnić organizację własnej pracy, zacząć lepiej szacować czas pracy na dane zadanie czy też wzmocnić własną samodyscyplinę. Traktuj pracę z domu jako wyzwanie, któremu, chcąc nie chcąc, musisz podołać! Spójrz też na to z bardziej pozytywnej strony - może masz teraz więcej czasu na obowiązki, które wcześniej odkładałeś na później albo takie, które wymagały od Ciebie ciszy, spokoju i maksymalnego skupienia? Wykorzystaj dobra technologiczne, by ułatwić sobie pracę przez internet i codzienną organizację. Mamy nadzieję, że nasze rady dotyczące pracy zdalnej okażą się dla Ciebie przydatne i już niedługo wprowadzisz polecane przez nas rozwiązania w swoim home office!