Kochamy Cię, statystyko.. czyli rzecz o tym, dlaczego powinieneś mierzyć swoje działania marketingowe
Może kiedyś obiło Ci się o uszy, że każdy przyszły przestępca pił kiedyś herbatę, zanim owym przestępcą się stał. Albo że wujek Miecio z ciocią Wiesią przez tydzień raczyli się tylko wodą z cytryną i schudli 20 kg. I to oczywiście działa, bo wujka Miecia, kumpel Leszek, też popijał taki specyfik, co poskutkowało tym, że z mężczyzny o posturze niedźwiedzia stał się wiotką brzozą.
Wikipedia głosi, że statystyka to “ nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym masowe. Duża część nauki zajmuje się obserwacją otaczającego nas świata lub też posługuje się eksperymentem dla potwierdzenia swoich teorii”.
Wujostwo swoją teorię o działaniu diety oparło o statystykę. Co prawda, opartą na własnej, nieco pokrętnej i niebezpiecznej teorii z udziałem za małej grupy badawczej, ale statystykę. Co do przyszłych przestępców pijących herbatę - tu wkradł się poważny błąd analizy danych, bo… kto z nas nie pił w życiu herbaty? Czy wszyscy jesteśmy przestępcami?
“Bo mnie się tak wydaje”
Kuzyn Józek nie ma firmowego Facebooka i żyje. Franek, kumpel z podstawówki, zlecił zrobienie strony internetowej swojego sklepu z artykułami budowlanymi o wdzięcznej nazwie supernarzedziaufranexa.pl swojemu koledze Waldkowi, który jest “programistą” (tak mu się przynajmniej wydaje). Stronę zrobił na Wordpressie, z grafiką rodem z Painta (albo horroru) ładującą się tyle czasu, że spokojnie można by zaparzyć sobie herbaty. Z cytrynką. Podejście wujka Józka czy wspomnianego Franka w dzisiejszych czasach nie pomoże przedsiębiorcy osiągnąć sukcesu. Ba! Może sprawić, że będzie stratny, aż w końcu zakończy działalność. Dziś budowanie marki w internecie i social mediach jest podstawą.
Żyjemy w czasach, kiedy większość interesujących nas informacji dostępna jest na wyciągnięcie ręki. W internecie możemy zbudować silną markę, wyróżniającą się na tle konkurencji. Ale co jest miarą sukcesu? Jak to sprawdzić?
Obecnie to bardzo proste. Wystarczy zaprzyjaźnić się ze statystyką. Tak, statystyką. Dane statystyczne są nieocenioną pomocą w prowadzeniu działalności
Jak nie stracić 34 milionów dolarów?
Prezes Coca - Coli źle zinterpretował badania konsumenckie, skutkiem czego wprowadził produkt, który musiał zniknąć z półek w przeciągu dwóch tygodni, bo tak bardzo nie odpowiadał on konsumentom. Przez ten błąd, Coca-Cola straciła 34 mln dolarów. Prezes Nokii również źle zinterpretował dane statystyczne - stwierdził, że ludzie nie będą chcieli korzystać ze smartfonów, po czym w 2007 roku firma Apple wprowadziła pierwszego iPhone’a. Prezes Nokii, przez nieprawidłowo odczytane dane, stracił 470 MILIARDÓW dolarów, o czym mówiła niezastąpiona królowa statystyki na swoim fantastycznym wystąpieniu na I Love Marketing - Janina Bąk. Nie chcemy żebyś cokolwiek tracił, dlatego...
….sprawdzaj dane. Zawsze.
Masz firmę. Prowadzisz firmowego Facebooka, wrzucasz posty, masz aktualizowaną stronę internetową. Co możesz zrobić, żeby poprawić wizerunek swojej firmy w sieci i rozkręcić swój biznes?
- Zaplanuj strategię działania - określ cel, jaki chcesz osiągnąć, obierz jeden kierunek, w jakim będziesz komunikował się z odbiorcami. Kiedy już będziesz wiedzieć, w jaki sposób chcesz to robić, możesz ruszyć ze stroną, Facebookiem, Instagramem i Twitterem. Jeśli Twoja firma jest już obecna w social mediach, możesz zmienić strategię. Nigdy nie jest za późno na zmianę komunikacji.
- Określ grupę docelową - istnieje małe prawdopodobieństwo, że mężczyzn w średnim wieku będą interesowały kolorowe kosmetyki. Młode kobiety raczej nie zainteresują się nowymi metodami ocieplania pomieszczeń. Określenie grupy docelowej jest bardzo ważne, żebyś mógł docierać z ofertą do możliwie jak największej liczby osób, które się nią zainteresują. Pssst! Koniecznie stwórz persony dl swojej marki!
- Stosuj zróżnicowane treści w postach - posty, videorelacje, udostępnianie ciekawych treści to coś, co sprawi że masz szansę zainteresować większą liczbę użytkowników i tym samym, utrzymać jak największą liczbę fanów przy sobie.
- Bądź regularny - jedna publikacja miesięcznie nie wnosi nic na Twój profil w mediach społecznościowych, a na pewno nie zwiększy zasięgów i nie przysporzy więcej fanów. Za to 8-12 publikacji miesięcznie ma znacznie zwiększą szansę na dotarcie do dużej grupy odbiorców.
- Zaprzyjaźnij się z SEO - to tzw. słowa kluczowe, które sprawiają, że Twoja strona pojawia się na górnych pozycjach w wyszukiwarkach. A pierwsze wyszukiwania są najbardziej “klikalne”, przez co możesz dotrzeć do naprawdę dużej grupy odbiorców. I zarobić.
- Optymalizuj stronę internetową - odpowiednie słowa kluczowe, grafiki dobrych rozmiarów, dokładne opisy pod zdjęciami produktów, brak uciążliwych reklam, estetyczny i przejrzysty interfejs, to coś, co optymalizuje Twoją stronę internetową i sprawi, że będzie działać szybciej, a użytkownicy chętniej z niej skorzystają. Niby mała rzecz, a robi różnicę.
Statystycznie rzecz biorąc
Wprowadzając wyżej opisane działania, powinieneś regularnie je sprawdzać i analizować w oparciu o statystykę. Jakich narzędzi używać do analizy?
- Facebook Audience Insights - Facebook zbiera ogrom informacji o użytkownikach. Dzięki tej aplikacji możesz dowiedzieć się, co lubią użytkownicy, czym się interesują, gdzie mieszkają - statystyka goni statystykę. Dzięki temu możesz skierować swoją reklamę do odpowiedniej grupy odbiorców.
- Google Analytics - pełna analiza tego, co dzieje się na Twojej stronie - skąd użytkownicy dowiedzieli się o Twojej stronie, jak długo na niej zostają, ile razy ją odwiedzili. Google Analitycs to potężne narzędzie do analizy danych, warto się z nim zapoznać.
- Brand24 - wszystkie wzmianki o Twojej marce. Skąd, gdzie, kiedy, dlaczego.
- Sotrender - analiza działań z Facebooka, Instagrama i Twittera w jednym. Godzina, w jakiej generowany jest najwyższy ruch na stronie, ilość polubień, reakcji, komentarzy - słowem najistotniejsze informacje.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze
Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności w internecie prowadzisz, powinieneś mierzyć swoje działania. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co robisz źle, a co dobrze, gdzie popełniasz błędy czy jakiej strategii nie powinieneś porzucać. Dowiesz się, w czym jesteś lepszy bądź gorszy od konkurencji oraz czym się wyróżniasz na rynku. Jak zainteresować użytkowników swoimi usługami? Jeśli nie wiesz, jak zacząć, warto posłuchać wykładów pewnej bardzo mądrej Pani, znanej z tego, że jest fanką fok, jednorożców i przede wszystkim z tego, że potrafi wyjaśnić, o co chodzi w statystyce, jak nikt inny. Chodzi oczywiście o Janinę Bąk, znaną w internecie jako Janina Daily. Niemierzenie swoich działań to strata pieniędzy i potencjału, które Twoje przedsiębiorstwo ma w sobie. Prowadzenie dogłębnej analizy w oparciu o statystykę może stać się Twoim kluczem do sukcesu. Musisz tylko wiedzieć, jak z tej wiedzy korzystać. Jeżeli dane statystyczne i współczynniki konwersji Cię przerażają, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych agencji zajmujących się analityką.