Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Dawno, dawno temu, gdy na świecie nie było jeszcze Facebooka, Instagrama i Tik Toka był sobie mail. No dobra, nie było to wcale tak dawno temu, a przecież ze skrzynki mailowej korzystamy codziennie aż do dziś. Warto jednak podkreślić, że e-mail marketing to starsza forma reklamy, ale jak widać nadal skuteczna, ponieważ cały czas stosowana jest przez wiele firm. Co sprawia, że mailing przynosi rezultaty? Jak stworzyć bazę adresów i czy są jakieś narzędzia do e-mail marketingu?

Czy e-mail marketing to SPAM?

Każdy, kto jest obecny w Internecie, ma minimum jedną skrzynkę mailową. Przecież bez niej nie moglibyśmy zakładać kont na najpopularniejszych social mediach. Oznacza to, że każdy z nas minimum raz (a zapewne więcej) miał styczność z e-mail marketingiem. Przez wiele osób jest to synonim SPAMU. Jednak czy faktycznie są to pojęcia tożsame? I tak i nie. Otóż źle przygotowany mail reklamowy faktycznie może skończyć w folderze z wiadomościami śmieciami. Dzieje się tak przez algorytm filtrów antyspamowych. Gdy wiadomość spełni zbyt wiele kryteriów, zamiast do głównego folderu, trafia do SPAMU. Algorytm ten nie jest do końca znany, ale na pewno dużą rolę odgrywa temat wiadomość, jej długość, ilość odbiorców oraz oczywiście sama tematyka treści.

Czym jest skuteczny e-mail marketing?

Jeśli Twoja wiadomość reklamowa jest prawidłowo przygotowana, nie musisz się obawiać, że zostanie uznana za SPAM. Co więcej, może zaowocować sprzedażą, budowaniem pozytywnego wizerunku lub podtrzymaniem relacji z klientami. Żeby tak się stało, trzeba się jednak trochę natrudzić.

Najważniejszą kwestią jest zebranie docelowej grupy odbiorców oraz dostosowanie do nich komunikatu. Skuteczny e-mail marketing oprócz informowania o promocjach lub wydarzeniach może mieć także formę badania marketingowego.

To świetny sposób jeśli chcesz zbadać zadowolenie swoich klientów z oferowanych przez Ciebie produktów lub poznać ich opinię na temat Twojej marki. Jeśli natomiast zależy Ci na budowaniu pozytywnej relacji z klientami, zdecyduj się na newsletter. Dzięki niemu możesz pozostać w stałym kontakcie z odbiorcami, informować ich o wydarzeniach czy nowościach. To doskonałe narzędzie, które pomoże Ci zdobyć lojalność klientów.

spam-02

Zalety e-mail marketingu

Jak już, mam nadzieję, widzisz, e-mail marketing to ogrom możliwości! Do największych zalet tej formy reklamy należą:

  • niskie koszty — zero drukowania, zero opłat
  • możliwość personalizacji wiadomości np. poprzez użycie imienia odbiorcy
  • dostosowanie zawartości — możesz postawić na samą treść, grafikę lub załączniki
  • oszczędność czasu — zautomatyzuj wysyłanie wiadomości np. moment po zarejestrowaniu się na Twoją stronę lub po dokonaniu zakupu przez klienta. Nic nie musisz robić ręcznie!
  • możliwość testowania — zanim zaczniesz wysyłać wiadomości do klientów, możesz zrobić testy A/B, aby reklama była jak najbardziej skuteczna
  • masowość — baza adresów może być naprawdę duża
  • real-time marketing — wiadomości mogą być dostosowane do akcji, które klient wykonał dosłownie przed chwilą, a więc docierają do niego we właściwym czasie

Mailing reklamowy — jak zacząć?

Nie ma skutecznego e-mail marketingu bez leadów, czyli kontaktów. Ale jak stworzyć bazę kontaktów? Przecież nie możesz wysyłać e-maili byle komu. Po pierwsze jest to nieefektywne, a po drugie trafisz do SPAM-u. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem do pozyskania maili od odbiorców, którzy są zainteresowani Twoją ofertą, jest… niezbieranie ich. A dokładniej mówiąc, poczekaj, aż sami się do Ciebie zgłoszą. Stwórz landing page z prostym formularzem i obserwuj, jak Twoja baza adresów rośnie. Dzięki tej formie masz pewność, że trafiasz do grona zainteresowanych klientów.

Narzędzia przydatne do tworzenia e-mail marketingu

Na upartego możesz tworzyć marketingowe wiadomości e-mailowe i wysyłać je całkowicie ręcznie. Ale po co utrudniać sobie życie skoro istnieje tyle wspaniałych narzędzi, które mogą Cię w tym wyręczyć? Też nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Jednym z nich jest GetResponse. Jest to narzędzie typu drag-and-drop, a więc jest bardzo proste w obsłudze, a dodatkowo ma bazę darmowych szablonów, zdjęć i GIF-ów, z których możesz skorzystać. Twórz sieci kontaktów, importuj bazy, które już posiadasz, zautomatyzuj wysyłkę wiadomości i analizuj rezultaty. Dzięki GetResposne możesz w kilka minut stworzyć profesjonalnego maila, który będzie zachęcał np. do zapisu do newslettera, kupna nowego produktu, czy skorzystania z oferty specjalnej.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, że e-mail marketing to nie przeżytek, a sposób na dotarcie do zainteresowanej grupy odbiorców i zwiększenie sprzedaży. Zastanów się, jak w Twoim biznesie możesz wykorzystać e-mail marketing. Zanim jednak ruszysz do zbierania bazy adresów, pamiętaj o opracowaniu strategii i koniecznie sprawdź sposoby i narzędzia, o których mowa w tym artykule. No i powodzenia!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.