Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Powodów, dla których warto prowadzić firmowy Instagram, jest co najmniej kilka. Ale dzisiaj nie o tym. Chociaż prowadzenie konta marki na IG jest teoretycznie proste, w praktyce wiele firm popełnia te same, znaczące błędy. Zebrałam je wszystkie w jedno miejsce, żebyś wiedział/a, na co zwrócić uwagę i jakich sytuacji unikać.

  1. Brak spójności w treści

Na profilu na Instagramie, jak w outficie — wszystko musi do siebie pasować. Kiedy użytkownik wchodzi na Twój profil, zwraca uwagę na to, jak prezentują się razem wszystkie posty. Jeśli każdy jest "z innej parafii”, nie zdobędziesz nowego obserwatora. Posty muszą do siebie pasować. Zachowaj je w tym samym stylu, kolorystyce i rozmiarze. Warto wprowadzić też elementy identyfikacji wizualnej. Ale spójność tyczy się też treści. Zdecyduj, w jakim stylu będziesz pisać swoje posty i trzymaj się tego, jak poręczy w tramwaju.

  1. Niesystematyczne dodawanie treści

Kojarzysz ten typ youtubera, który publikuje treści na swoim kanale, a nagle znika bez słowa na kilka miesięcy? Po pół roku pojawia się filmik z przeprosinami i wytłumaczeniem, dlaczego go nie było, jakie ma plany dotyczące kanału, bla, bla, bla… Niesystematyczne dodawanie treści jest dla widzów irytujące. Podobnie jest na Instagramie. Jeśli będziesz publikować posty w różnych, długich odstępach czasu, wielu Twoich obserwatorów odejdzie. I w drugą stronę — zbyt duża ilość postów jest przytłaczająca. Ma to wpływ nie tylko na to, jak postrzegają Cię odbiorcy, ale także na zasięgi Twojego konta.

BLEDY-INSTA2_Obszar_roboczy_1

  1. Zła jakość zdjęć

Portal do wrzucania ładnych zdjęć — zapewne tak wiele osób opisałoby Instagram. Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie zdjęcia (i grafiki) odgrywają tu największą rolę. To one przykuwają wzrok użytkowników, kiedy scrollują swój feed. Dopiero potem patrzą na to, czy treść ich interesuje. Przyciągnij więc ich uwagę dobrej jakości zdjęciami i atrakcyjnymi grafikami. Oczywiście nikt nie każe Ci kupować profesjonalnego sprzętu fotograficznego czy inwestować w kursy dla grafików. Po prostu postaraj się, aby zdjęcia zrobione telefonem były wykonane w dobrym świetle, wykadrowane i wyraźne. Więcej o tym, jak w łatwy sposób robić profesjonalne zdjęcia smartfonem pisaliśmy tutaj. I pamiętaj o jednym — użytkownicy Instagrama lubią autentyczność.

  1. Duplikowanie treści

Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter. Wszystkie te social media mają swoją specyfikę i zróżnicowaną grupę odbiorców. Nie możesz więc traktować ich tak samo i publikować wszędzie dokładnie tych samych treści. Twoi obserwatorzy chcą zobaczyć na Insta coś innego, świeżego, a nie to samo, co już polajkowali na Facebooku.

  1. Brak hashtagów

Hashtagi to nieodłączny element social mediów. Dzięki nim możesz zwiększać zasięgi postów. Wystarczy, że otagujesz zdjęcie w opisie lub w komentarzu, a dotrzesz do najbardziej zainteresowanej tym tematem grupy odbiorców. Wiele kont niestety lekceważy potencjał # i nie stosuje ich wcale. Zdarzają się też tacy, którzy ich używają, ale niepoprawnie. Nie stosuj popularnych tagów typu #like4like, a jedynie tych, które pasują do treści posta lub do Twojej działalności np. #salonkosmetyczny #hybrydy #kolorowepaznokcie.

  1. Brak relacji z obserwującymi

Media społecznościowe są po to, żeby budować społeczność i relacje. Wow, wiem, ale odkrycie! A jednak wiele marek o tym zapomina. Jeśli masz konto na instagramie, musisz wchodzić w interakcje ze swoimi obserwatorami. Jeśli napiszą Ci miły komentarz — daj im lajka i pociągnij dalej rozmowę. Jeśli oznaczają Cię na swoim story — udostępnij je na własnym profilu. Nie doprowadź do sytuacji, w której jedynie publikujesz posty. Zaangażowana społeczność i reakcja ze strony marki to klucz do sukcesu, który jak magnes przyciągnie kolejnych followersów.

  1. Niewypełnione bio

Na sam koniec trochę o tym, co obserwatorzy widzą na samym początku. Mowa oczywiście o bio. Kiedy potencjalny obserwator pojawia się na Twoim profilu, będzie chciał wiedzieć o Tobie więcej niż tylko to, jak nazywa się Twoja firma. Niestety często marki nie umieszczają tam nic więcej. W bio opisz krótko swoją działalność, dodaj lokalizację i użyj przy tym emotikon, żeby wszystko było przejrzyste. Po prostu zrób dobre pierwsze wrażenie! Protip: w bio możesz także umieścić jeden link, który przeniesie użytkownika poza Instagrama, a więc przyciągnij dobrze jego uwagę.

Jeśli dotrwałeś do końca, wiesz już, co ma wpływ na budowanie wizerunku Twojej firmy na Instagramie. Przeanalizuj dokładnie profil swojej marki i sprawdź, co wymaga poprawy. Nie staraj się wprowadzać wszystkich zmian jednocześnie! W ten sposób możesz szybko się zniechęcić i pogubić. Nawet niewielkie, ale systematyczne zmiany mogą zrobić ogromną różnicę, którą zauważysz w zasięgach, ilości serduszek i powiększającej się liczbie obserwatorów. No to co? Do dzieła!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.