Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Prototypem aparatu była camera obscura, jednak przyjmuje się, że pierwszą fotografią w historii był “Widok z okna w Le Gras”, autorstwa francuskiego fizyka, Josepha - Nicéphore Niépce. Utrwalił  on obraz  na cynkowej płytce, która była poddawana ekspozycji świetlnej przez 8 godzin. Następna była dagerotypia, na zasadzie której oparte jest działanie polaroidu. Resztę historii znamy - aparaty analogowe (wywoływanie zdjęć w ciemni było magiczne, trochę za tym tęskno), aparaty cyfrowe, lustrzanki...a teraz proszę Państwa, teraz to jest tak jakby luksusowo! Dzięki smartfonom każdy z nas może fotografować na bardzo dobrym poziomie (żeby nie było, nie każdy z nas może być Anne Lebovitz - królowa jest tylko jedna) 😉

....jeden prosty trik, dzięki któremu staniesz się profesjonalnym fotografem!!!

Ha! Kocham scamy z tym tekstem! Życie byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby TEN JEDEN PROSTY TRICK faktycznie zmieniał wszystko, jak za dotknięciem magicznej różdżki. W prawdziwym życiu trzeba na wszystko sobie zapracować.

Henri Cartier-Bresson powiedział kiedyś, że „twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi". Nie zniechęcajcie się jednak.

Bressonowi  chodziło o to, że fotografia to proces iteracyjny - to praktyka czyni mistrza. Talent, co prawda, też się przyda i wiele ułatwi, ale sam talent nie sprawi, że będziecie mistrzami w jakiejś dziedzinie. To tak niestety nie działa. Do nauki potrzebna jest pokora i praktyka. Przede wszystkim pokora i praktyka. I przypominam, praktyka.

"Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu."

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Zadbaj o odpowiednie światło, dobry kadr i ustabilizuj obraz - brzmi łatwo, w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany i trudny proces. Profesjonalni fotografowie twierdzą, że na setki zdjęć wykonanych podczas jednej sesji, do publikacji wybierają tylko kilka. Na dobre zdjęcie składa się wiele czynników, najważniejsze z nich to:

  • światło - światło potrafi zmienić wszystko, naprawdę! Światło naturalne w niezwykły sposób uwydatnia piękno przyrody czy człowieka. Wszystkie niesamowite zdjęcia kolorów ludzkich tęczówek to w dużej mierze zasługa światła.
  • kadr - bez odpowiedniego kadru nie ma dobrego zdjęcia, koniec kropka. A od udanego kadru zależny jest zamysł zdjęcia i kompozycja. Dla przykładu - jeśli robimy zdjęcia jakiegoś zabytku, wskazany jest szeroki kadr. Jeśli chcemy zaś zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy jakimś budynku, a najważniejszy na zdjęciu ma być człowiek, szeroki kadr nie będzie dobrym pomysłem, bo osoba będąca na zdjęciu najprawdopodobniej...nie będzie widoczna. Będzie maleńka. A nie o to w tym zdjęciu chodziło.  Jeśli chcemy uchwycić emocje, wskazana jest fotografia portretowa, gdzie centralnym punktem będzie twarz. Bo chodzi o to, żeby dokładnie TĘ emocję uchwycić, czyż nie?  
  • ostrość  - w przypadku zdjęć obiektów ruchomych (w tym dzieci i zwierząt) złapanie ostrości może być nie lada wyczynem. Najlepiej jest wykonać serię zdjęć, z pewnością chociaż jedno z nich będzie ostre. Dodatkowo, większość aparatów w nowoczesnych smartfonach posiada wbudowany Auto Focus, co znacznie ułatwia zrobienie ostrego zdjęcia.

Top 5 aplikacji do obróbki zdjęć

Do meritum, do meritum! Oto subiektywna lista 5 najlepszych aplikacji do obróbki zdjęć, dzięki którym fotografie będa wyglądać znacznie lepiej. A niektóre z nich są w stanie nawet uratować z pozoru nieudane zdjęcia.

PS: Część z tych aplikacji jest darmowa :)

VSCO CAM

Must have. Niezwykle prosta, intuicyjna aplikacja (dodatkowym plusem jest jej świetny design, UX na najwyższym poziomie) zawiera wszystkie niezbędne funkcje do poprawienia wyglądu zdjęcia, a niekiedy nawet do jego naprawienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na opcję kadrowania - z każdej jego strony, z każdej perspektywy. Widoczne na górze zdjęcie obrobione jest w całości w VSCO CAM. Bez obróbki, przyznaję się bez bicia, jest po prostu słabe. Po odpowiednim wykadrowaniu i nałożeniu filtra prezentuje się zgoła inaczej.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Snapseed

Darmowa aplikacja od Google - jest bardzo rozbudowana, nieco toporna, ale daje znakomite efekty. Znajdziemy w niej funkcje takie jak dramaturgia, efekt Noir, efekt starej kliszy, glamour glow - dla każdego coś dobrego. I potrzebnego. Polecam ją szczególnie dla wszystkich, którzy wykonują fotografię produktową - dzięki Snapseed można uzyskać naprawdę zadowalające rezultaty. Takie ze szczyptą magii. Ach, zapomniałabym. W Snapseedzie można poprawić sobie twarz. Dosłowne poprawić.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Lightroom

Lightroom to profesjonalny program do obróbki fotografii spod szyldu Adobe. Krzywe, balans bieli, kadrowanie, światło, gotowe filtry do zdjęć i opcje do kompleksowego retuszu zdjęć. Zapewnia słynny “efekt Photoshopa”.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Afterlight


Multum opcji. Podstawowych i zaawansowanych. Specjalne efekty świetlne, liczne filtry do zdjęć, ramki, kształty - niezbędny dla instagramowiczów!

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Huji

Czyli słynne zdjęcia z ‘98 roku. Aplikacja jest o tyle ciekawa, że nie ma w niej możliwości obróbki wybranego zdjęcia. I nałożony filtr nigdy nie jest taki sam. Tu jest jedno zdjęcie - albo jest udane, albo nie. To siła przypadku. Uzależniająca siła przypadku. Nigdy nie wiesz jakie zdjęcie Ci wyjdzie, bo nie ma podglądu, dlatego zdjęcia przy użyciu Huji w odbiorze przypominają stary, dobry aparat analogowy. A kiedy zdjęcie w końcu wyjdzie, satysfakcja jest nieporównywalna z niczym.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Pamiętaj, że ludzie kupują oczami - jest to niezwykle ważne w przypadku prowadzenia fanpage’a firmy handlowej, ale i usługowej. Jeśli będziesz publikować klimatyczne, wysokiej jakości zdjęcia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zadziała tzw. visual merchandising, czyli wspomniane kupowanie oczami. Decyzje zakupową podejmuje się bardzo szybko, do 8 sekund po zobaczeniu towaru.  Jeśli odpowiednio zadbasz o jego ekspozycję (w social mediach o zdjęcie oczywiście) potencjalny klient zapamięta Twoją ofertę i nawet jeśli będzie szukał innych alternatyw, najprawdopodobniej i tak wróci do Ciebie. I w ten prosty sposób jesteś...kupiony. A jeśli chcesz często być “kupowany”, warto zastanowić się nad wdrożeniem reklam na Facebooku. Dobra, warto to za mało powiedziane. To po prostu TRZEBA zrobić.


You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.