Słowa kluczowe - jak nie przepalić budżetu

Zacznijmy od podstaw.

Słowa kluczowe to frazy, na które zamierzamy wyświetlać reklamy w Google Ads. Są one fundamentem udanej kampanii reklamowej. Dowiadując się, w jaki sposób użytkownicy wyszukują określone produkty i usługi, umożliwisz sobie skuteczną odpowiedź na ich potrzeby. W konsekwencji osiągniesz założony cel reklamowy.

Istnieje kilka możliwości określenia oczekiwanego zasięgu słowa kluczowego. To, które dopasowanie zastosujesz, ma wpływ na to, do jakiej grupy użytkowników dotrzesz i czy na pewno będą to klienci, którzy Cię interesują.

Przejdźmy do szczegółów, przedstawię Ci dopasowania słów kluczowych, które możesz zastosować w swojej kampanii. Za przykład posłuży nam słowo kluczowe (Apteka Warszawa).

Dopasowanie przybliżone

Ustawione jako domyślne, najbardziej ogólne z dostępnych dopasowań. Należy zwrócić uwagę na to, że wiąże się z nim duże ryzyko nadmiernego wykorzystania budżetu.

Kiedy wyświetli się Twoja reklama?

+Modyfikator dopasowania przybliżonego

Dopasowanie, które łączy w sobie elastyczność z lepszym dopasowaniem do potrzeb użytkownika. Pamiętaj o tym, że takie dopasowanie pozostawia algorytmom swobodę przy łączeniu słowa kluczowego z wariantami, które mogą Ci nie odpowiadać. Czapka jest atrybutem zarówno zimowym jak i letnim - jeśli nie chcesz przepalić budżetu, weź to pod uwagę.

Kiedy wyświetli się Twoja reklama?

“Dopasowanie do wyrażenia”

Kolejne zawężenie liczby wyszukań naszej usługi lub produktu. Dopasowanie do wyrażenia pozwala na wyświetlanie naszej reklamy jedynie w przypadku wpisania założonego przez nas słowa kluczowego we właściwym szeregu. W tym przypadku słowo kluczowe może być częścią zdania.

Kiedy wyświetli się Twoja reklama?

[Dopasowanie ścisłe]

Reklama wyświetli się w przypadku wpisania określonego słowa kluczowego lub jej bliskiej odmiany. Słowo kluczowe nie może być częścią zdania. Musisz być pewien tego, czego użytkownik wymaga od Twojej marki.

Kiedy wyświetli się Twoja reklama?

-Dopasowanie wykluczające

Dotarliśmy do clou pracy przy Google Ads - to, jak efektywne będą działania reklamowe zależy w dużym stopniu od tego, na jakie frazy nie chcesz się wyświetlać. Określenie słów negatywnych pozwoli Ci na sprawne zarządzanie kampanią. Dobrą praktyką jest stworzenie listy takich słów przed startem kampanii i późniejsze uzupełnianie jej.

Mikromomenty - czym są i jak je wykorzystać?

Kampanię w Google Ads warto oprzeć na tak zwanych średnich i długich ogonach - są to minimum trójwyrazowe zdania wpisywane w wyszukiwarkach. Taka reklama wyświetla się rzadziej, jednak zapewnia wyższy poziom klikalności. Jest to dobry moment na wykorzystanie mikromomentów.

W praktyce mikromomentami są impulsywne pytania, które przychodzą nam do głowy, gdy czegoś szukamy lub chcemy rozwiązać jakiś problem. Zdanie oparte o mikromomenty rozpoczyna się od przysłówków, takich jak:

  • co
  • jak
  • gdzie
  • kiedy
  • ile

Aby prawidłowo sformułować słowa kluczowe ze średnim i długim ogonem, powinieneś wiedzieć, jakie potrzeby mają użytkownicy. Zaprezentujemy Ci, jak tego dokonać.

Przede wszystkim analiza

Na rynku znajdziesz kilka przydatnych narzędzi, które pozwolą Ci sprawdzić, jakie potrzeby wyrażają Twoi potencjalni klienci. Dedykowanym modułem służącym do analizy wyszukiwań jest “Planer słów kluczowych”, który jest dostępny jako element konta Google Ads.

A tak prezentują się wyniki po wpisaniu określonego słowa kluczowego:

Narzędzie to prezentuje średnią liczbę wyszukiwań związanych z wybranym słowem kluczowym - jest kopalnią złota, z której musisz jedynie wydobyć interesujące Cię frazy. Dodatkową wartością jest możliwość wychwycenia słów, które należy wykluczyć, za przykład podać można nazwy marek konkurencji.

To ważne! Możesz pobrać wyświetlone słowa kluczowe w formie pliku csv i przeanalizować je za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, takich jak Excel.

Kolejnym przydatnym narzędziem do weryfikacji słów kluczowych jest Answer The Public. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększysz swoje szanse na odnalezienie wartościowych wyszukiwań - ułatwieniem w procesie analizy są między innymi segmenty związane z mikromomentami oraz frazami lokalizacyjnymi.

Tak jak w przypadku “Planera słów kluczowych” narzędzie to pozwala na pobranie wyszukanych fraz w formacie csv, tak aby przeprowadzić dalszą obróbkę w arkuszu kalkulacyjnym.

Wykorzystaj efekt synergii

Rada jest prosta - połącz konto Google Ads z Google Moja Firma.

Jeżeli posiadasz placówkę stacjonarną, połączenie tych dwóch kont da Twojej firmie możliwość wyświetlania się na czołowych pozycjach na Mapach Google. W ten sposób przejmiesz dużą część lokalnego rynku.


Stworzenie skutecznej kampanii reklamowej w Google Ads opiera się na wyborze optymalnych słów kluczowych - bez nich nie dotrzesz do grup potencjalnych klientów marki.

Pamiętaj o tym, że skuteczny marketing w sieci to system naczyń połączonych. O tym, jak założyć konto reklamowe na Facebooku opowiadamy w kolejnym artykule na naszym wypisz-wymalowanym blogu!