Tworzysz stronę internetową? Weź pod uwagę UX oraz UI.
Planujesz stworzenie nowej strony internetowej dla swojego biznesu? A może oficjalna witryna Twojej firmy była robiona kilka lat temu i najwyższy czas ją unowocześnić? Strona internetowa może pełnić wiele funkcji, jednak niezależnie od powodu, podczas jej projektowania konieczne jest uwzględnienie zachowań i oczekiwań odbiorcy. Przede wszystkim tego, jakie będą jego wrażenia podczas korzystania z produktu końcowego. W tym momencie pojawiają się dwa bardzo istotne pojęcia — UX i UI. Czym są oraz dlaczego są niezwykle istotne? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
Czym jest UX i UI?
UX, czyli User Experience obejmuje wszystkie doświadczenia i wrażenia, które użytkownik odczuwa podczas korzystania z produktu lub usługi.
To bardzo istotne! Dlaczego? Aktualnie pojęcie to często jest zawężane i przypisywane jedynie do produktów elektronicznych, takich jak strony web czy aplikacje mobilne (i na tych dwóch aspektach skupię się w tym artykule). Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości to znacznie szersza dziedzina, która od lat prężnie się rozwija i ma zastosowanie również w projektach rzeczy użytku codziennego. Masz swój ulubiony kubek? To, że jest zarówno praktyczny, jak i przyjemny dla oka jest zasługą UX — po prostu rzadko kiedy wspomina się o tym poza kręgami projektantów.
Z kolei UI tłumaczy się jako User Interface.
Można przyjąć, że UI to dziedzina, która wdraża do projektów rozwiązania przygotowane przez specjalistów od UX.
Jak wygląda to w praktyce i jakie umiejętności musi posiadać UI designer? Otrzymuje on projekt i układy stworzone przez UX designera, a następnie ma je przenieść na rzeczywisty produkt. Dodatkowa trudność? Musi zrobić to estetycznie i zadbać o to, aby końcowy efekt był technicznie sprawny, przyjemny dla oka, komfortowy w użytkowaniu i nie zawierał błędów. UI designer musi zatem znać podstawy programowania, mieć obszerną wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania graficznego. To nie lada wyzwanie, aby połączyć kreatywną i artystyczną naturę z analitycznym i technicznym podejściem do projektu.
Zalety wykorzystania UX/UI podczas projektowania strony WWW.
Każda strona internetowa powstaje w jakimś celu — ma sprzedawać Twoje produkty (sklep internetowy), stanowić wizytówkę i w efekcie przyciągnąć klientów, czy też realizować inne cele biznesowe. Każdy doświadczony przedsiębiorca analizuje mapę podróży klienta, podobnie powinno się działać, tworząc stronę WWW. Dlaczego to istotne? Dlatego, że to właśnie od określenia celu funkcjonowania strony powinno się zacząć jej projektowanie. Dzięki temu dopasujesz działanie strony i intuicyjnie poprowadzisz odbiorcę do realizowania swoich założeń. Dlaczego tak łatwo jest nam korzystać z wszelkich platform zakupowych? Czy zauważyliście jak intuicyjnie poruszacie się na nich nawet jeśli dotąd nie znaliście danego serwisu? Wszystko wynika z odpowiedniego zaprojektowania. Portale aukcyjne mają jasny cel — sprzedaż. Nie ma tu zatem miejsca na wprowadzanie zupełnie nowych układów na tego typu stronach. Chodzi o to, aby były one możliwie przyjazne użytkownikowi i w prosty sposób przeprowadziły go przez proces zakupowy (od rozpoczęcia wyszukiwania do opłacenia zamówienia). Konsumenci są często przyzwyczajeni do konkretnych rozwiązań i układu portali sprzedażowych, dlatego kolejne powstające platformy po prostu czerpią ze sprawdzonych i efektywnych rozwiązań. To, że tego typu strony są dla nas intuicyjne, to także zasługa dobrego UX/UI.
Jednak odpowiednie zastosowanie tych narzędzi przynosi znacznie więcej korzyści. Odpowiednio zaprojektowana i przejrzysta strona internetowa, to także lepsza reputacja marki. Konsument, który odczuwa użyteczność strony internetowej, obdarzy Waszą firmę większym zaufaniem. Zastanówcie się — ile razy opuściliście jakąś witrynę, bo za długo się ładowała? A może znalezienie odpowiednich informacji zajmowało Wam wieki? Bo o tym, gdy zamknęliście stronę, bo po prostu wyglądała, jakby była wyciągnięta z poprzedniej dekady, już nie wspomnę… Myślę, że większość z Was jest w stanie zgodzić się, chociaż z jednym z wymienionych przypadków.
W końcu — let’s talk money. Strona zaprojektowana zgodnie z założeniami UX to także mniejsze koszty. Dlaczego? To bardzo proste! Trudna w obsłudze i nieużyteczna witryna sprawi, że bardzo szybko znajdziecie się w momencie, gdy klienci będą Wam wytykać trudności, które zniechęcają ich z korzystania z Waszej strony. To z kolei zmusi Was do poprawy źle zaprojektowanych procesów. A przecież każda zmiana to poświęcony czas i pieniądze. No i oczywiście godziny dodatkowej pracy helpdesku, który wcześniej musiał pomóc zagubionemu klientowi. Witryna zaprojektowana i wykonana raz, a porządnie, posłuży Wam dobre kilka lat!
Finansowe i biznesowe korzyści z zastosowania UX/UI
W świecie UX istnieje jedna bardzo znana historia, która idealnie obrazuje, że UX i UI to nie tylko ładnie brzmiące nazwy, a narzędzia przynoszące realne zyski. Musimy cofnąć się do roku 2009, gdy Jared M. Spool (genialny specjalista w dziedzinie UX) otrzymał zadanie — miał znaleźć powód, dla którego pewien znany portal zakupowy tracił wielu klientów na etapie finalizacji zamówienia. Wśród użytkowników serwisu przeprowadzono badania i okazało się, że powodem była przymusowa rejestracja, której użytkownik musiał dokonać przed opłaceniem zamówienia. Zamówienia były porzucane nie tylko przez klientów niechętnych do rejestracji. Część użytkowników, która założyła wymagane konta, chciała sfinalizować zamówienie w następnych dniach. Dlaczego zatem tego nie robili? Przyczyna była banalna — ludzka pamięć. Wielu klientów po prostu zapominało swoje loginy oraz hasła, co skutecznie zniechęcało ich do rozpoczynania procesu zakupu od nowa.
Badania wykazały, że 45% użytkowników posiadała kilka kont, niektórzy nawet 10! Dziennie blisko 160 000 klientów próbowało odzyskać swoje hasła, a 75% z tych osób nigdy nie dokończyło swojego zakupu.
Formularz został zatem przeprojektowany, a użytkownicy, którzy wchodzili na stronę po tych zmianach, widzieli komunikat informujący o możliwości zakupów bez zakładania konta. Efekty? Spektakularne. Liczba klientów dokonujących zakupów wzrosła o 45%, a już w pierwszym miesiącu zyski powiększyły się o dodatkowe 15 000 000 dolarów. W skali roku zysk z przeprojektowania jednego, prostego formularza osiągnął zawrotny poziom 300 000 000 dolarów. Jeśli to Was nie przekonuje do wdrożenia UX i UI podczas projektowania nowej strony internetowej — nie wiem, co innego może do Was przemówić ;)
Podsumowanie
Jak widzicie zaprojektowanie strony funkcjonalnej, atrakcyjnej i na dodatek przynoszącej realne korzyści finansowe nie jest tak proste. Nic zatem dziwnego, że powstają kolejne zawody i specjaliści, których zadaniem jest opanowanie takich procesów do perfekcji. Oczywiście nie każda strona internetowa musi być spektakularna, ale pamiętajcie o tym, że czytelność i schludny projekt to zdecydowanie podstawa. Jeśli ten artykuł sprawił, że chociaż odrobinę zaciekawił Was temat projektowania stron, które sprzedają i dbają o dobry wizerunek marki, to zerknijcie na dwa artykuły na naszym blogu:
Na pewno znacznie rozjaśnią Wam wiele problematycznych kwestii i pozwolą na usprawnienie działań. A jeśli szukacie kogoś, kto stworzy dla Was piękną i funkcjonalną stronę internetową — odezwijcie się do nas. Robimy to na co dzień i nieśmiało przyznam, że jesteśmy w tym całkiem nieźli ;)