Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Dawno, dawno temu, kiedy pieniądz jeszcze na dobre nie zaistniał w życiu publicznym, za worek pszenicy kupiec dostawał kurę. Za sól mógł dostać krowę, a za ziemniaki nawet dwie… Oczywiście wymyśliłam sobie te “dane historyczne” na potrzeby artykułu, niemniej jednak faktem jest, że handel wymienny rzeczywiście miał miejsce. Pomyślisz pewnie - dlaczego piszę o jakichś krowach za ziemniaki na branżowym blogu agencji marketingowej? Już wyjaśniam...

Handel wymienny nadal istnieje. No, tylko trochę zmieniły się przedmioty transakcji.

Bez względu na profil działalności firmy gromadzą dane swoich klientów w przeróżnych celach - od personalizacji reklam po wewnętrzną analizę zainteresowania danym produktem czy usługą. Nie bez powodu też klienci mają obawy przed dobrowolnym podaniem swojego maila, telefonu czy imienia i nazwiska - niektóre firmy wciąż bez skrupułów wykorzystują i przesyłają dalej dane użytkowników, najczęściej bez ich zgody i wiedzy, co zazwyczaj kończy się natrętnym wydzwanianiem do nas przez jakiegoś znudzonego Pana z call center, który nie wiadomo skąd ma nasz numer.

Lead magnet - co to jest?

W nurcie świadomego i etycznego biznesu, jaki w ostatnich latach przybiera na znaczeniu, coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna wprowadzać do swoich działań wspomniany wcześniej handel wymienny, oferując klientom pszenicę za ich kurę… Dobra, dobra, kończę już z tą starożytną analogią! Oferują “coś” w zamian za ich dane - a tym cosiem jest właśnie lead magnet. Niezmiennie obarczona wspomnianym wcześniej ryzykiem transakcja z perspektywy klienta wygląda trochę jak kupowanie kota w worku. Dlatego chcę Ci dzisiaj podsunąć pomysły na to, jak sprawić, aby ten “kot” był chociaż ładny i nie niszczył firan klienta.

Jaki lead magnet wybrać?

Wyróżnia się kilka jego grup, m.in. edukacyjne, użytkowe, rozrywkowe czy rozwijające. Bardzo istotne jest też to, aby nawiązywał on wprost do profilu Twojej działalności, co pozwoli Ci później na lepszą selekcję osób, które faktycznie byłyby zainteresowane tym, co oferujesz na rynku.

Jesteś tu jeszcze? Bo właśnie przechodzę do meritum - oto garść pomysłów na wartościowy lead magnet.
s-rodek_5_pomys-o-w_na_wartos-ciowy_lead_magnet_Obszar_roboczy_1

Quiz

Brzmi banalnie? Na pewno, bo nie potrzeba wiele pracy, aby taki quiz skonstruować, a mimo to może przynieść Ci więcej korzyści, niż myślisz. Wyobraź sobie małą, lokalną piekarnię, która na swoją stronę wrzuca quiz “Jakim typem pieczywa jesteś?”, a po wypełnieniu quizu, oprócz jego wyniku, podsyła Ci na maila propozycje podania danego rodzaju chleba czy bułki (które oczywiście ma w swojej ofercie). Angażujące? No jasne. Sprawia frajdę? Jeszcze jak. Przyciąga leady? Chyba nie muszę już dodatkowo potwierdzać.

Zamknięty webinar

Bez wątpienia wymaga o wiele więcej merytorycznego przygotowania od quizu, jednak daje bardziej wartościowe i długookresowe kontakty. Taki webinar nie dość, że pozwala zaprezentować Twoją markę, pokazać na żywo jakość przekazywanej przez Ciebie wiedzy, to jeszcze idąc za ciosem masz podanych na tacy słuchaczy potencjalnie zainteresowanych tym, co oferujesz. W ramach podziękowań za udział w wydarzeniu zaoferuj im unikatową i ograniczoną czasowo zniżkę na Twoje produkty - sama byłam uczestnikiem kilku takich spotkań i uwierz mi - to działa! Produkty sprzedają się jak świeże bułeczki, a Ty zyskujesz nowe, zaangażowane leady. Więcej o zaletach tworzenia webinarów przeczytasz tu.

E-book

Cóż, jeszcze więcej roboty niż przy webinarze, ale warto! E-booki są obecnie dosyć często stosowanym rodzajem lead magnetów, bo dają użytkownikowi nieograniczony dostęp do danej treści. Samo napisanie e-booka buduje już pewną otoczkę profesjonalizmu, bo skoro masz tyle do przekazania, że nie wystarcza Ci Twoja strona internetowa, blog czy social media, to musisz być bardzo obeznanym w temacie specjalistą! Oczywiście nie zawsze pokrywa się to z prawdą, dlatego udowodnij wartość swoją i swojej firmy i tym bardziej skoncentruj siły umysłowe na tym projekcie. Pamiętaj, że taki plik rozszerzać możesz poprzez dodanie ćwiczeń, kart pracy czy case study, a w tytule nie wahaj się korzystać z języka korzyści, pokazując problem, który danym e-bookiem zamierzasz z czytelnikiem rozwiązać.

Wyzwanie

Bardzo ciekawa i angażująca forma zbierania leadów. Podobnie do webinaru pozwala ona stworzyć pewną zamkniętą, wręcz elitarną społeczność, którą prowadzisz przez stworzone przez Ciebie wyzwanie. Pamiętaj, aby przygotować odpowiednią przestrzeń, np. prywatną grupę na Facebooku i materiały dydaktyczne, aby skutecznie angażować uczestników na każdym etapie wydarzenia. Im lepiej i bardziej intrygująco przygotujesz wyzwanie, tym większą szansę masz na zbudowanie silnych i lojalnych kontaktów zainteresowanych Twoimi produktami.

Wyjątkowa oferta

Na koniec listy klasyk - “specjalna promocja”, “zniżka dla osób zapisanych do newslettera”, “kliknij, bo kupon rabatowy zaraz wygaśnie” i tak dalej… Nie jest to może zbyt odkrywczy sposób na przyciągnięcie uwagi ludzi, ale nikt nie powiedział, że lead magnety mają być innowacyjne - mają działać i tyle! Do tego wystarczy Ci tylko prosty banner lub pop-up na Twojej stronie z polem do wpisania maila i informacją, ile zniżki użytkownik dostanie za tak niewielki wysiłek z jego strony. Dlatego, jeśli tylko masz taką sposobność, nie powstrzymuj się od nagradzania zniżkami swoich pozyskanych kontaktów. Co więcej - właśnie ten sposób może okazać się najskuteczniejszy, jeśli zależy Ci na szybkiej transformacji leadów w klientów.

Pomysłów na lead magnety jest naprawdę bardzo wiele - moje propozycje podane wyżej są jedynie kroplą w morzu możliwości, a wszystko zależy od Ciebie, Twojej firmy, Twojej wyobraźni i Twojego zaangażowania. Pamiętaj, że dobry i skuteczny lead magnet to zdecydowana win-win situation, bo Ty otrzymujesz kurę… ekhem, zaangażowany kontakt w swojej bazie danych, a klient jest zadowolony, bo zostaje szczodrze nagrodzony za okazaną Tobie uwagę.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.