Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Grupy to nieodzowna część Facebooka. Jest ich mnóstwo, a pomysły na tematykę grupy zdają się nie kończyć. Grupy na Facebooku to nic innego jak wirtualna społeczność, zrzeszająca ludzi zainteresowanych jednym, konkretnym tematem. Mogą stanowić centrum wsparcia, centrum wiedzy czy centrum rozrywki. Okej, same plusy. Dodajmy łyżkę dziegciu, żeby nie było tak kolorowo. Grupy na Facebooku mogą być…

...źródłem kłótni. Setek kłótni.

Setek kłótni dziennie. Wiecie, tam gdzie są ludzie, tam są poglądy. A poglądy są różne. Łączą i dzielą. I o ile w rozmowach twarzą w twarz ludzie jako tako (choć nie wszyscy) potrafią powstrzymać wewnętrznego agresora, o tyle w internecie panuje wolna amerykanka. Większości osób na grupie nie zna się osobiście, prawdopodobnie nie będzie miało się z nimi styczności w realnym życiu, więc w komentarzach dokręcamy śrubę. Byleby tylko wyszło na nasze. Ciosy poniżej pasa (ocenianie wyglądu i osobowości człowieka na podstawie profilu na Facebooku), osobiste wycieczki, wytykanie braków w wiedzy czy wykształceniu, wulgaryzmy i groźby. Kłótnie można wywołać w bardzo łatwy sposób, zwłaszcza w internecie. W sieci są jeszcze inni użytkownicy. Każdy chce dodać swoje trzy grosze. Basia jest po stronie Jadzi, Krzychu broni Jacusia i tak dalej, aż nagle konflikt eskaluje do ogromnych rozmiarów. Sprzeczek w grupach nie zawsze da się uniknąć, da się jednak uniknąć chaosu i dezinfromacji. I tutaj wchodzi on, moderator grupy, ubrany na Bóg wie jaki kolor. Wchodzi i rozdziela towarzystwo. Przejdźmy więc do meritum.

Jak prowadzić grupę na Facebooku?

grupa-_na_facebooku_Obszar_roboczy_1-2

Regulamin grupy na Facebooku

Regulamin, rzecz święta - niezależnie od tego, jaka jest tematyka prowadzonej przez Ciebie grupy, zadbaj, aby każdy użytkownik zapoznał się z regulaminem. Ustal jasne zasady: co wolno postować, czego nie wolno postować, czy pozwalasz na publikowanie reklam na grupie, jakich hasztagów należy używać, jak ma wyglądać forma publikacji. Dokładnie opisz, co jest zabronione i za co można otrzymać bana/ostrzeżenie. Warto wdrożyć w regulamin zasady netykiety (kultura wypowiedzi, wzajemny szacunek)

Moderacja grupy na Facebooku

Bądź zawsze w pogotowiu. Albo zatrudnij drugiego moderatora - zarządzanie jakąkolwiek grupą to naprawdę ciężkie zadanie. Aby grupa funkcjonowała jak należy, trzeba czytać i weryfikować wszystkie posty, komentarze i publikacje. Już mała grupa potrafi zajmować mnóstwo czasu, co dopiero grupa, której liczba użytkowników liczona jest w tysiącach czy dziesiątkach tysięcy. Wówczas warto jest zatrudnić dodatkową osobę do moderowania grupy, bo oprócz Facebooka istnieje normalne, realne życie. Nie powinieneś 24h na dobę być dostępny, na nieustającym trybie standby, czekając na post do moderacji.

Jak nazwać grupę na Facebooku?

Ludzie szukają grup tematycznych, naprawdę. Ułatw im to, konstruując odpowiednią nazwę. Dla przykładu, niech będzie grupa o nazwie “Starszaki”. Ale czym są starszaki? To grupa przedszkolna, grupa dla seniorów (albo senior frontend developerów). Dopisz więc, jaka dokładnie jest tematyka grupy. Jeśli faktycznie “Starszaki” to grupa przedszkolna, dopisz, że jest to grupa przedszkolna z przedszkola X w mieście Y. To działa, naprawdę!

Przypisanie grupy na Facebooku do kategorii

Grupę na Facebooku można przypisać do kategorii takich jak: kupno/sprzedaż, edukacja, informacje ogólne, gry wideo, oferty pracy, porady zdrowotne. Każda z wymienionych grup posiada specjalny zestaw narzędzi, który ułatwia moderowanie grupą. Dla przykładu, grupa sprzedażowa gromadzi wszelkie posty sprzedażowe w jednym miejscu, a ponadto, możesz ustawić wybraną walutę przy cenie, co jest szczególnie przydatne przy grupach działających zagranicą i sprzedającą przedmioty/usługi w obcej walucie.

Grafiki grupy na Facebooku

Ustaw estetyczne zdjęcie w tle, zadbaj aby było one adekwatne do tematyki grupy. Na temat przydatnych narzędzi w procesie projektowania graficznego pisaliśmy w tym artykule.

Ustawienia prywatności grupy na Facebooku

Dzielą się na otwarte, prywatne i tajne. Do grupy otwartej każdy może dołączyć, każdy użytkownik widzi też, jakie treści publikowane są na grupie. Grupa prywatna wymaga zwykle odpowiedzenia na pytanie i zweryfikowania przez moderatora kandydatury użytkownika (w tym momencie warto jest przy rekrutacji przyjęcia zamieścić regulamin i pomiędzy poszczególnymi warunkami umieścić specjalne hasło, którego napisanie warunkuje przyjęcie do grupy. Wówczas moderator ma pewność, że osoba chcąca dołączyć do grupy zapoznała się z regulaminem, co może zapobiec ewentualnym niesnaskom czy banom). Grupa tajna zaś zwykle wiąże się z “tajemną wiedzą” i elitarnością. Użytkownicy dostają się do niej zwykle dzięki poleceniom. Zwykle są to grupy zrzeszające użytkowników specjalizującej się w wąskiej dziedzinie nauki czy przynależących do specyficznego sektora usług. PRO TIP: grupy tajnej nie znajdziesz za pomocą wyszukiwarki, za to użytkownicy w grupach tajnych wiedząc, że nikt nie przeczyta ich wypowiedzi są znacznie bardziej zaangażowani i chętniej się udzielają.

Wszystkie wymienione punkty brzmią banalnie, ale w praktyce są naprawdę ciężkie do zrealizowania. Warto wdrożyć wymienione punkty w życie grupy jeszcze przed pierwszymi przyjęciami użytkowników. Im szybciej, tym lepiej. I pamiętaj o byciu konsekwentnym. Awantura pod postem? Ostrzeżenie. Obrażanie użytkowników? Ban bez możliwości powrotu do grupy. Media społecznościowe mają swoje jasne i ciemne strony. Warto zadbać o to, aby stworzyć wartościowe i przyjemne miejsce w internecie.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.