Na przestrzeni ostatnich lat wzrost popularności sklepów internetowych następuje bardzo dynamicznie. Klienci docenili je za możliwość robienia zakupów w dowolnej chwili, łatwy dostęp do szerokiego wachlarza produktów oraz skrócenie czasu trwania całego procesu. Zamiast jechać do zatłoczonej galerii handlowej i na zakupy przeznaczyć kilka godzin, wystarczy zaledwie kilka kliknięć z wygodnej kanapy i voila! Równie mocno pokochali to rozwiązanie przedsiębiorcy, jednak z innych powodów. Przede wszystkim e-sklep to dobry sposób na dywersyfikację sprzedaży swoich produktów. Zwłasza wydarzenia z tego roku udowodniły wszystkim, jak istotnym elementem biznesu jest ten proces. Co więcej, prowadzenie sklepu internetowego pozwala na zmniejszenie lub nawet likwidację, opłat związanych z utrzymaniem lokalu stacjonarnego. Jednym z najczęściej przytaczanych argumentów, który skłonił przedsiębiorców do stworzenia swojego e-sklepu jest możliwość docierania do klientów z całej Polski, a nawet świata. Dobrze prowadzone działania marketingowe na Facebook Ads lub Google Ads skutecznie w tym pomagają.
Skuteczna sprzedaż w internecie
Sklep internetowy to biznes jak każdy inny. Fakt, niesie za sobą wiele korzyści z perspektywy przedsiębiorcy, ale to nie oznacza, że wystarczy tylko dodać produkty i sprzedaż sama ruszy. Co to, to nie!
Poniżej, przedstawimy Ci aspekty, które zdecydowanie musisz wziąć pod uwagę tworząc lub udoskonalając swój sklep internetowy. Dowiesz się, na co zwracają uwagę klienci, co zachęca ich do zakupu, a co wręcz odwrotnie. No to zaczynamy!
Kim są Twoi klienci?
Jeśli chcesz, żeby Twój sklep przynosił zyski, musisz dobrze określić swoją grupę odbiorców. W zależności od płci, statusu społecznego czy zainteresowań, konsumenci wykazują zupełnie inne zainteresowania i potrzeby. Jak wynika z raportu “E-commerce w Polsce 2019” mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety, w sieci poszukiwali sprzętu RTV/AGD, urządzeń mobilnych i akcesoriów GSM, samochodów i części do nich, ubezpieczeń, gier, sprzętów komputerowych oraz artykułów kolekcjonerskich. Natomiast osoby poniżej 24 roku życia, zdecydowanie częściej od innych grup wiekowych, przez internet kupowały bilety do kina czy teatru, gry komputerowe, różnego rodzaju multimedia i oprogramowania komputerowa. Mając dokładną wiedzę na temat upodobań i preferencji swoich klientów jesteś w stanie bardzo dokładnie zaplanować swoje działania marketingowe i lepiej zaprezentować oferowane produkty. Wszystkim naszym klientom zalecamy przygotowanie person swoich klientów (więcej o personie przeczytacie pod tym linkiem
Zadbaj o przyjemną formę dostawy
Z wcześniej przytoczonego raportu wynika, że 71% ankietowanych preferuje możliwość dostawy kurierskiej wprost do domu lub do pracy. Poza usługami kurierskimi, dużą popularnością cieszą się również przesyłki do paczkomatu. Mając obie formy dostarczenia zamówienia, zwiększasz szansę na to, że potencjalny klient wybierze właśnie Twój sklep.
Dopracuj politykę zwrotów
Według raportu “E-commerce w Polsce 2019” ponad połowa e-konsumentów zaznacza, że formą zakupów, która najbardziej skłania ich do finalizacji transakcji jest opcja door to door, czyli kurier zamówiony przez firmę, odbiera paczkę od konsumenta i odsyła ją do siedziby firmy. W przypadku, gdy klient nie ma możliwości zapoznania się z produktem, łatwy przebieg ewentualnych zwrotów jest dużym motywatorem do wybrania Twojego sklepu. Przeanalizuj, jak wygląda ten aspekt u Twojej konkurencji i zastanów się jak im dorównać lub co mógłbyś ulepszyć.
Pozyskuj opinie od swoich klientów
Według badań przeprowadzonych przez Gemius, dla ponad połowy kupujących, opinie o sklepie internetowym są istotnym elementem świadczącym o wiarygodności przedsiębiorstwa. Odgrywają one duże znaczenie zwłaszcza w przypadku pierwszego kontaktu z marką.
Dopieść estetykę sklepu
Jeśli Twoja grupa odbiorców ma od 15 do 24 lat, szczególnie mocno pochyl się nad tym aspektem. Z raportu wynika, że dla tej grupy wiekowej estetyczna szata graficzna sklepu, czytelna prezentacja produktów i dobrej jakości opisy odgrywają duże znaczenie w budowaniu wiarygodności. Zwracają również uwagę na obecność regulaminu sklepu na stronie oraz adresu firmy i innych danych kontaktowych. Nie pozwól sobie na zaniedbanie tak istotnych aspektów.
Weź pod uwagę responsywność strony
Popularność zakupów robionych z poziomu telefonu cały czas wzrasta. Najczęściej z tej opcji korzystają osoby z grupy wiekowej 15-24 lata. Jeśli Twoja strona w sposób czytelny wczytuje się w telefonie, masz szansę na zwiększenie swoich przychodów.
Na skuteczność sprzedaży przez sklep internetowy wpływa wiele czynników, jednak, te które wymieniliśmy powyżej, zostały uznane za najważniejsze w raporcie pt. “E-commerce w Polsce 2019”. Jako agencja marketingowa, możemy jeszcze dodać, że do wzrostu sprzedaży mocno przyczyniają się aktywnie prowadzone działania reklamowe w social mediach. To inwestycja, które skutecznie przekłada się na zyski generowane przez firmę, a co więcej, jesteś w stanie je bardzo dokładnie zmierzyć! Dzięki kilku narzędziom, które warto mieć zaimplementowanych na swojej stronie, jesteś w stanie dokładnie poznać zainteresowania swoich klientów oraz skierować do nich reklamy. Marketing internetowy to must have podczas prowadzenia sklepu internetowego.
Chciałbyś porozmawiać o strategii promocji swojego e-sklepu? Zapraszamy na darmową konsultację marketingową.