Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Znasz kogoś, kto twierdzi, że nie ogląda memów? Jeśli tak, to można śmiało stwierdzić, że jest to nieprawda, o ile jest użytkownikiem social mediów. W końcu memy przewijają się w nich cały czas. Nawet jeśli nie szukamy ich celowo, to i tak prędzej czy później się na nie natkniemy i to nawet na profilach marek, ponieważ stosują go do komunikowania się ze swoimi odbiorcami. Również chcesz zacząć z nich korzystać w ten sposób? Czytaj dalej!

Czym są memy?

Najprościej mówiąc memy to obrazki opatrzone zabawnym tekstem, często sarkastycznym lub z „czarnym humorem”. Co znajduje się na obrazkach? Najczęściej znane postacie z popkultury czy to animowane, czy znane nam z filmów, zwierzęta lub po prostu zabawne zdjęcia, których pochodzenie trudno jest zidentyfikować. W końcu użytkownicy internetu potrafią wynaleźć naprawdę zaskakujące rzeczy. Memami mogą być też piosenki lub wyrażenia. Obecnie ich źródłem jest najczęściej tik tok czy slang internetowy. W tym artykule skupimy się jednak na formach graficznych, które w komunikacji marki można wykorzystać w postach czy Insta stories.

Dlaczego warto stosować memy w komunikacji marki?

Po co oglądamy memy? Żeby się pośmiać. Po co wysyłamy te memy naszym znajomym? Żeby oni się pośmiali. Swoją drogą, to dzięki temu memy robią okrążenia po internecie — ich format sprzyja wysyłaniu ich dalej. Tak może się stać również w przypadku mema stworzonego przez Ciebie, o ile będzie on dobry, ale o tym później. Wracając do tematu, memy mają po prostu rozbawić Twoich odbiorców.

Zamiast publikować kolejny zwykły post z ofertą czy promocją, zrób z tego mema. Jest duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu scrollujący feed użytkownik zatrzyma się i kliknie ten post. W końcu w social mediach poszukujemy rozrywki i „luźnych treści”.

Mało tego, że zatrzyma się przy nim na dłużej, być może wywołasz na jego twarzy uśmiech. Dlaczego być może? Pamiętajmy, że humor to kwestia bardzo subiektywna i nie każdego rozbawi to samo. Jednak obojętnie, czy trafisz w gusta danego użytkownika, komunikacja Twojej marki stanie się w jego oczach bardziej ludzka. Humorystyczne treści po prostu zmniejszają dystans w relacji odbiorca-użytkownik.

Czy zawsze warto korzystać z memów w komunikacji marki?

Zanim pokażemy Ci, jakie memiczne treści możesz tworzyć na Twoje firmowe social media, damy Ci jedną radę. Na początku zastanów się, czy w ogóle pasują one do charakteru Twojej marki. Pomocne w tym będzie określenie persony. Jeśli Twoją grupą docelową są np. osoby starsze, taka komunikacja „nie siądzie”. Niestety w takim wypadku możesz negatywnie wpłynąć na wizerunek Twojej marki.

Jak wykorzystać memy w komunikacji marki?

Jeśli chcesz wykorzystywać memy do komunikacji na swoich profilach w social mediach, staraj się, aby były one zrozumiałe dla większości odbiorców. Pewnie sam zauważyłeś, że najbardziej bawią Cię memy, które są relatywne, jak wyjęte z codziennego życia. Jeśli tworzysz samodzielnie mem odnoszący się do Twojej działalności, kieruj się właśnie tą zasadą. To spodoba się odbiorcom i możesz liczyć na lajki i komentarze, które zwiększą Twoje zasięgi, a być może nawet zrobisz z tego viral. Jeśli korzystasz z gotowych szablonów, pamiętaj, aby używać do tego zdjęć jak najlepszej jakości, żeby wyglądało to po prostu estetycznie na Twoim profilu. Możesz też dodać coś od siebie np. własną ramkę lub podpisy w kolorze Twojej marki.

RTMemy

Jest wiele memów, które możemy zaliczyć już do klasyków internetu np. Drake czy Distracted Boyrfriend. Inne zdążyły już nawet zapuścić wąsy np. One does not simply, Success kid, czy Willy Wonka. Tych nie zobaczymy już tak często jak kiedyś i lepiej ich unikać w swojej komunikacji. Są też memy, które są zaliczamy do RTM-ów. Ostatnio ich wysyp można było zaobserwować po 94. ceremonii wręczenia Oskarów. Mowa tu oczywiście o zdjęciu, gdy Will Smith policzkuje Chrisa Rocka. Takie memy będą trendowały przez krótki czas, a więc jeśli chcesz je wykorzystać na swoim profilu, pospiesz się. Później się przeterminują!

Jak my, w Wypisz Wymaluj korzystamy z memów w marketingu?

Było trochę teorii, teraz czas na nieco praktyki. Pokażemy Ci teraz, jak my wykorzystujemy memy w komunikacji na naszym Facebooku. Czasami korzystamy przy tym z dostępnych w Internecie templatek popularnych memów. Zrobiliśmy tak np. w poście dotyczącym Facebook Ads.

2

Jak widać, nie użyliśmy samej templatki, ale wykorzystaliśmy też kolory naszej marki, szablon oraz logo. Innym razem zainspirowaliśmy się popularnym formatem mema “Ale to Ty dzwonisz”, ale wykorzystaliśmy nasze zdjęcie.

3

Oczywiście memy wykorzystujemy też na profilach, które prowadzimy dla naszych klientów. I w tym przypadku czasami korzystamy z dostępnych templatek, jak tutaj:

5

Jak widać, korzystamy przy tym z szablonów oraz określonej kolorystyki, tak, aby wszystko było spójne z identyfikacją wizualną. Tworzymy też memy sami — wybieramy pasujące zdjęcie lub grafikę, tak aby nie zaburzać estetyki profilu. Dobieramy je oczywiście do tematyki prowadzonej przez klienta działalności, tak aby rozbawiły ich odbiorców. To przecież dzięki temu tak świetnie się sprawdzają.

4

6

Podsumowanie

Jeśli uważasz, że memy dobrze sprawdzą się w komunikacji Twojej marki w social mediach, gorąco do tego zachęcamy. Na pewno zaowocuje to większym zaangażowaniem na prowadzonych przez Ciebie profilach i wywoła nie jeden uśmiech. Mało tego, tworzenie ich to świetna i kreatywna zabawa. Kto wie, może wkrótce to Twój post stanie się viralem?

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.