Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Jakościowa i funkcjonalna identyfikacja wizualna to kluczowy element solidnej marki. Fakt, że „kupujemy oczami” jest nam znany nie od dziś. Ciekawe elementy graficzne, nowoczesne grafiki czy dynamiczne wideo – to wszystko dużo łatwiej zostaje w naszej pamięci i przyciąga wzrok. Dlaczego więc nie zadbać o to, aby graficzna strona marki stanowiła spójny i zgrany obraz. Czym właściwie jest identyfikacja wizualna? Składają się na nią różnorodne elementy graficzne, które uzupełnione o klucz wizualny, budują jej tożsamość i odzwierciedlają jej misję (więcej o tym czym jest identyfikacja wizualna i dlaczego jest istotna, znajdziecie w naszym artykule). Czy przypominacie sobie, abyście kiedyś powstrzymali się przed zakupem lub czuli dystans do jakiejś firmy ze względu na nieatrakcyjne logo, lub niefunkcjonalną stronę internetową? Brzmi banalnie, ale gwarantujemy Wam, że jeśli taka sytuacja nie przychodzi Wam do głowy, to po prostu jej nie zapamiętaliście. Takie są właśnie skutki braku atrakcyjnej warstwy wizualnej Waszej marki. Jeśli estetyka marki nie wygląda zachęcająco, wielu klientów zrezygnuje z zakupu lub zapamięta ją w negatywny sposób. Potrzebujecie wtedy więcej czasu na przekonanie ich do siebie i zdobycie zaufania, a przecież wszyscy wiemy – czas to pieniądz.

Kiedy warto przeprowadzić rebranding?

Czujecie, że w identyfikacji wizualnej Waszej marki po prostu „coś nie gra”? Nie zastanawiajcie się i zaplanujcie zmiany! Na przykładzie firmy „Koneser” pokażemy Wam, że rebranding to świetny pomysł na wyróżnienie się na tle konkurencji i dodanie powiewu świeżości Waszej firmie. Ze wspomnianą marką współpracujemy nie od dziś – znamy ich wartość i wiemy, że są zdecydowanym liderem w swojej branży. Wiedzieliśmy, że nowa identyfikacja wizualna może tu zdziałać naprawdę wiele, dlatego ucieszyliśmy się, gdy otrzymaliśmy zgodę na naszą propozycję zmiany aktualnego wizerunku.
Przed przystąpieniem do prac projektowych określiliśmy wszelkie wartości marki oraz jej zalety, które wyróżniają ją na tle konkurencji. Zestawienie tych cech oraz potencjalnych trudności, a także celów i misji marki pozwoliło na dobranie odpowiedniej kolorystyki oraz stylu graficznego projektu. Takie podejście do procesu projektowania jest niezwykle istotne – często zapominamy, że wizualna strona marki to nie tylko znaczki, a elementy, które mają składać się w spójną całość i budować określony wizerunek oraz charakter.

Nowy znak graficzny

Logo to marka… Chyba wszyscy się zgodzicie, jeśli powiemy, że to właśnie ten element jest pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy myślicie o konkretnej firmie. To jeden z elementów marki, z którym konsument ma styczność na samym początku, co sprawia, że jest on bardzo ważny. Dlatego też, podczas rebrandingu Konesera, jako pierwszy, przeprojektowany został znak graficzny. Postanowiliśmy całkowicie zmienić typografię i unowocześnić sygnet lampki wina. W tym momencie zatrzymamy się na chwilę, aby wyjaśnić Wam dwa pojęcia.

Typografia – dotyczy wizualnego aspektu tekstu, nadaje mu kształt oraz formę. Pod tym pojęciem kryją się takie elementy jak rodzaj i krój pisma, kształt oraz wielkość liter, a nawet rozmieszczenie wierszy w kolumnie i interlinia. Dobór odpowiedniej typografii to stworzenie estetycznie ciekawego tekstu przy jednoczesnym zachowaniu czytelności i jasności przekazu. Ale to nie wszystko! Za jej pomocą możecie również budować hierarchię tekstu. Dzięki zachowaniu zasad typografii zadbacie o uwypuklenie najważniejszych treści przy jednoczesnym zachowaniu ich spójności z resztą tekstu. Profesjonalnie nazwiemy to architekturą informacji, która sprawia, że użytkownik intuicyjnie porusza się po tekście.

Często można usłyszeć, że treść jest królem, a typografia jego koroną. Widząc, jak bardzo wpływa ona na odbiór tekstu pisanego przez docelowego użytkownika, nie możemy się z nie zgodzić.

Wszystkie te cechy sprawiają, że typografia jest jednym z kluczowych składowych w procesie projektowania. Wydawać by się mogło, że to tylko „literki”, które mają być czytelne... W rzeczywistości dzięki temu etapowi możecie tworzyć wrażenia użytkownika, wyróżniać przekaz i budować osobowość marki. To dlatego należy poświęcić możliwie dużo czasu na dobór odpowiedniej typografii i zadbać o to, aby była ona spójna ze strategią rozwoju firmy.

Elementy_artyku-u_Koneser_Prestiz-_1

Przejdźmy do sygnetu. Jest to jeden z dwóch składników tworzących znak graficzny. Najczęściej jest to element, który ma mocno kojarzyć się z marką i zostawać w pamięci. Często nawiązuje on do branży, w której działa firma, ale równie dobrze może być abstrakcyjnym znakiem. Jeśli szukacie przykładów z życia, to pomyślcie o nadgryzionym jabłku Apple, dużej literze „M” w logo McDonald’s czy „łyżwie” Nike. Razem z logotypem, czyli graficznym przedstawieniem nazwy marki, sygnet tworzy całe logo. Dodatkową zaletą stosowania go, jest miejsce, które zajmuje – możecie uwzględnić go na materiałach, na których przestrzeń jest bardzo ograniczona, np. na niewielkich akcydensach.

Sygnet powinien być łatwo rozpoznawalny i charakterystyczny, a pod względem technicznym koniecznie należy pamiętać o tym, aby plik był łatwo skalowalny i wysokiej jakości.

Będziecie stosować go w różnorodnych projektach, dlatego koniecznie pamiętajcie o tym, gdy zamawiacie projekt u grafika.

W projekcie logo dla Konesera nawiązaliśmy do pierwotnego konceptu, a dotychczasowi klienci wciąż mogą skojarzyć główny element z nazwą sklepu. Lampka wina zastosowana w sygnecie jest bezpośrednim odniesieniem do rynku, na którym działa Koneser, a jej prostota sprawia, że sygnet będzie łatwy do zapamiętania i skojarzenia. W połączeniu z zastosowaną w projekcie typografią logotyp wygląda profesjonalnie i szykownie, czyli dokładnie tak, jak powinien wyglądać wizerunek lidera rynku. Widząc nowy znak graficzny, klient ma świadomość kontaktu z profesjonalną firmą, która jest specjalistą w swojej dziedzinie. Pamiętacie, gdy wyżej pisałam o budowaniu tożsamości marki i tworzeniu wrażeń użytkownika? Dokładnie taki efekt mamy na myśli.

Paleta barw marki oraz koncept fotografii

Dobór barw ma ogromne znaczenie w identyfikacji marki. Dzięki zastosowaniu psychologii kolorów możemy świadomie budować tożsamość marki i oddziaływać na emocje odbiorcy. Podświadomość jest zawsze pierwsza i to ona dyktuje nam, jakie będzie nasze pierwsze wrażenie. Dodajmy do tego fakt, że barwy mają swoją symbolikę, która jest mocno zakorzeniona w naszych głowach. Łącząc te dwa fakty, łatwo zrozumieć, że nawet jeśli na co dzień o tym nie myślimy, to dobór kolorystyki wpływa na to, jakie cechy przypisujemy danej marce w pierwszym kontakcie z nią. Dla przykładu zobaczmy kilka kolorów:

Czerń stosowana jest w projektach marek biżuteryjnych, modowych oraz markach premium. Pierwsze skojarzenia, które z nią mamy to klasyka, minimalizm i elegancja. To typowa ponadczasowa prostota,
Kolor żółty to symbol radości, energicznych i radosnych marek. Często możemy zobaczyć go w gastronomii czy turystyce. Przykład z życia? McDonald’s – chyba przyznacie, że jest to zdecydowanie dynamiczna i żywa marka, co świetnie odzwierciedla jej wiodąca barwa.
Kolor niebieski z kolei często kojarzony jest ze spokojem, profesjonalizmem i sterylnością. W jakich branżach możecie go zauważyć? Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl to rynek medyczny, a następnie ubezpieczeniowy i finansowy.
Psychologia barw to naukowe fakty – jest elementem neuromarketingu, który licznymi badaniami udowodnił, że kolory stymulują pracę mózgu. W efekcie mogą prowadzić do konkretnych reakcji klienta, pożądanych z punktu widzenia marketingu.

W Koneserze postawiliśmy na mieszankę stonowanych i wyrazistych kolorów. Ciepłe barwy zastosowane w identyfikacji wizualnej nie są tu przypadkowe. Koneser to sklep, a badania wskazują na to, że cieplejsze odcienie częściej motywują do podjęcia działania (np. do zakupu).

Pamiętajcie – ponad 60 % konsumentów uważa, że barwa opakowania jest najważniejszym czynnikiem, gdy stają przed decyzją zakupu produktu codziennego użytku. To wystarczająco duża liczba, aby poważnie podejść do doboru barw marki.

Paleta barw konesera składa się między innymi z:

  • Ciemnej zieleni – ma on kojarzyć się z relaksem i harmonią. Przywołuje poczucie spokoju i wyciszenia. Dzięki niej od razu mamy lepszy nastrój.

  • Ciemnego granatu – klient kojarzy go ze świeżością, dojrzałością i profesjonalizmem. Zupełnie jak przykładny smakosz torfowej whisky oraz wina z dużą ilością tanin.

  • Stonowanego beżowego koloru – to uniwersalny kolor, kojarzący się z naturą i spokojem, ale również z harmonią i ciepłem. Przyznajcie, że brzmi to jak idealne połączenie na babski, weekendowy wypad z wieczornymi degustacjami wina przy ulubionym filmie.

    W marketingu znajdziecie 3 różne grupy konsumentów: tych kupujących impulsywnie, tradycjonalistów oraz tych, dla których główną determinantą zakupu są ceny. Każda z tych grup charakteryzuje się innym wyborem preferowanych barw. Tworząc paletę kolorów marki Koneser, zebraliśmy barwy przemawiające do klientów każdej z wymienionych grup. Dzięki temu możemy tworzyć różne projekty graficzne, które będą adresowane do konkretnej grupy odbiorców, przy jednoczesnym zachowaniu spójności marki.

    Elementy_artyku-u_Koneser_Prestiz-_4-1

Projektując identyfikację wizualną, uwzględniliśmy w niej również moodboard, który określa kierunek stylu fotograficznego, jaki powinien zostać utrzymany podczas przyszłych sesji zdjęciowych. Dzięki ukazaniu klientowi nastroju, kolorystyki oraz układu fotografii, w jakim powinny być utrzymane, dbamy o to, aby w przyszłości pilnowano spójności przekazu i dbano o profesjonalne materiały wizualne (a o tym, dlaczego istotne jest organizowanie sesji zdjęciowych i stosowanie profesjonalnie stworzonych materiałów foto-video pisaliśmy w jednym z naszych artykułów)

Nowa, odświeżona strona internetowa

Posiadanie aktualnej i przyjemnej w odbiorze witryny jest niezwykle istotne w aktualnych czasach. Zaprojektowanie mapy podróży klienta jest elementem, o którym nie można zapominać. Publikacje w wielu miejscach równocześnie (strona www, blog i media społecznościowe) sprawiają, że macie nie tylko większe szanse na dotarcie do konsumenta, lecz także zapewniacie sobie bezpieczeństwo. Co mamy na myśli? W wypadku utraty jednego konta czy awarii danego medium wciąż macie inne miejsca, w których klient jest w stanie odnaleźć Waszą firmę.

Ostatnim elementem i zwieńczeniem całego rebrandingu marki Koneser było stworzenie nowej strony internetowej, która połączy nową identyfikację oraz uwypukli wszystkie zalety marki. Dotychczasowa witryna zdecydowanie nie szła z duchem czasu, co sprawiało, że ogromne zalety firmy nie były odpowiednio eksponowane. Strona internetowa jest teraz główną wizytówką Konesera, zawierającą wszelkie niezbędne informacje o firmie.

Elementy_artyku-u_Koneser_Prestiz-_3

Jeśli planujecie stworzenie nowej strony internetowej, pamiętajcie, że bardzo ważne jest, aby poruszanie się po niej było przyjemne, a zastosowane rozwiązania były jak najbardziej intuicyjne. Kluczową rolę odgrywa tu zadbanie o przejrzystość przekazu oraz uwzględnienie zasad UX. Co to takiego? To projektowanie produktów oraz usług zorientowane na użytkownika. UX bierze pod uwagę jego przyzwyczajenia, potrzeby oraz intuicję, a także doświadczenia z podobnymi produktami. Na przykładzie Konesera możemy pokazać Wam, że zawarcie na stronie jasnej i przejrzystej oferty sprawia, że klient może w prosty sposób znaleźć wszystkie informacje, których szuka.

Nie zapomnijcie również, aby na stronie głównej zamieścić najważniejsze wyróżniki marki – to one w prosty sposób mogą przekonać klienta do Waszej firmy na samym początku. Koniecznie pamiętajcie również o sekcji liczbowej! Liczby zapisane cyframi są łatwiejsze do wychwycenia i zapamiętania. Dodatkowo, wskaźniki liczbowe świetnie wpływają na budowanie zaufania marki. Wspominała o tym Dagmara Pakulska podczas wystąpienia na tegorocznej konferencji I Love Marketing 2022. To doświadczona marketerka, która pracowała z wieloma markami, dlatego naprawdę warto pamiętać o jej radach.

Aktualna strona posiada wszystkie zalety marki oraz pokazuje jej bogatą ofertę. Dodatkowo na stronie dodany jest formularz kontaktowy, dzięki któremu klient może w prosty i szybki sposób skontaktować się z firmą.

Powiemy nieskromnie, że według nas gotowa identyfikacja wizualna Konesera wygląda co najmniej smacznie. Od spójnych kolorów po przemyślane i dobrze opracowane elementy graficzne. Dzięki nowej odsłonie marka z pewnością zapadnie w pamięci wielu klientów. Od samego patrzenia nachodzi nas ochota na małą degustację win.

Pamiętajcie, że rebrandingu nie trzeba się bać – może przynieść wiele pozytywnych reakcji. Istotne jest to, aby pamiętać o zleceniu takiego zadania profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tym temacie. Dzięki temu otrzymacie gotowe logo, a także kompleksową wiedzę na temat stosowania elementów graficznych. Chcecie wiedzieć, jak wygląda to u nas? Tworząc identyfikację wizualną, projektujemy dla klienta również prezentację, w której zawarte są nie tylko wskazówki dotyczące posługiwania się nowym logotypem oraz elementami graficznymi, ale także uwzględnienie konkurencji. Zamieszczamy w niej również inspiracje oraz koncepcje dotyczące rozwoju marki, które wyznaczały kierunek naszych prac. Dzięki temu możecie być pewni, że projekt, który otrzymacie, będzie nie tylko rezonował z Waszą marką, ale będzie również funkcjonalny. Na zdrowie!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.