Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Wiesz, że 81% użytkowników korzysta z Instagrama m.in. do poszukiwania marek, produktów oraz usług, które ich interesują? Nie czekaj aż Cię znajdą, wyjdź im naprzeciw! Obecnie najlepszym do tego narzędziem są Instagram Reels, w Polsce nazywane po prostu rolkami. Nie ma w nich miejsca na nudę, liczy się kreatywność i pomysłowość. Wiemy, że początki bywają trudne, a weny brakuje czasami nawet najlepszym. Dlatego w tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, które mogą Ci się przydać do rozkręcenia Twojego firmowego profilu na Insta.

Czym są rolki, czyli Instagram Reels?

Ten akapit jest dla tych, którzy po przeczytaniu „rolka” mają przed oczami sushi. Jeśli w tym momencie zrobiłeś się głodny, to przepraszam. Nie będziemy tu jednak mówić o wodorostach i ryżu.

Rolka, czyli Instagram Reels to kolejne narzędzie, dzięki któremu możesz tworzyć treści na swoim profilu. To krótka forma wideo (max. 60 sekund), której zadaniem jest oczywiście angażowanie odbiorców. Jak można się było spodziewać, została okrzyknięta „kopią TikToka”, a mimo to ma się świetnie i cieszy się pozytywnymi opiniami.

W tym artykule podsunę kilka pomysłów na rolki dla firmowych kont, abyś wiedział, jak możesz wykorzystać to narzędzie do budowania wizerunku, społeczności i zwiększenia sprzedaży. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Reelsach, przeczytaj najpierw ten wpis.

Opowiedz sytuacje z pracy

W swojej pracy na pewno spotykają Cię przeróżne sytuacje. Jedne są zabawne, inne na początku niekoniecznie, ale jak to się mówi „kiedyś będziemy się z tego śmiać”. I to jest właśnie ten czas. Jeśli masz jakąś ciekawą, przerażającą lub zabawną sytuację do opowiedzenia, zrób to w formie rolki. Stare, dobre storytime na pewno zaciekawi sporo osób. Pamiętaj tylko, że musi być opowiedziane ciekawie i autentycznie. Inaczej nici z polubień!

Przedstaw pracowników w zabawny sposób

Nie ma lepszego sposobu na pokazanie „ludzkiej” strony marki, jak zaprezentowanie jej pracowników. Tutaj również możesz zrobić to w sposób humorystyczny i wykorzystać trendy. Na przykład niedawno modne było pokazywanie red flags znajomych, czyli sygnałów alarmowych, aby nie zapoznawać się z daną osobą. W tym przypadku trzeba zrobić to w zabawny sposób i wybrać, takie czerwone flagi, które nie wpłyną negatywnie na odbiór marki, a rozbawią widza. Dobrym pomysłem będzie też nagranie serii TikToków z typami pracowników, które będą w humorystyczny sposób przedstawiały poszczególne osoby np. ten, który zawsze spóźnia się na spotkania albo ten, który ma najbardziej szalone outfity. Do przedstawienia pracowników możesz wykorzystać też trendy z fajnymi przejściami albo taniec, który aktualnie jest modny, ale to już wyższy level.

Pokaż swoje wnętrze

Pokaż przestrzeń, w której pracujesz! Nie musisz oczywiście dosłownie pokazywać swojego biurka, ale pokaż zakamarki w swojej firmie, które mogą być ciekawe dla osób z zewnątrz. Skoro ludzie lubią oglądać house tour’y, czyli to, jak mieszkają inni ludzie, to dlaczego nie mieliby oglądać, gdzie pracują. Masz tę dowolność, że to, co ma pozostać niewidoczne dla oczu, takie będzie. Najlepiej pokazać to oczywiście w humorystyczny sposób. Pokaż rzeczy, które ”po prostu mają sens”, a tak naprawdę go nie mają np. drzwi, które nigdzie nie prowadzą albo totalnie bezsensowną rzecz, z której nikt nie korzysta. Na pewno łapiesz, o co chodzi!

pomysly-reels-02

Filmy „jak” i tutoriale

Jak wystylizować bandanę na głowę? Jak zrobić domowy koktajl? Jak szybko sprać plamę po winie? Jak, jak, jak. Ludzie szukają odpowiedzi na przeróżne pytania. Czasami nawet o tym nie wiedzą. Wiele rolek tego typu odniosło sukces, co pokazuje, że rolki nie muszą być tylko zabawne, ale także przydatne. Jeśli zapodasz obserwatorom informację, która być może przyda im się w przyszłości, masz sporą szansę, że rolka zostanie zapisana na potem lub podesłana znajomym, a to wpłynie na zasięgi rolki.

Skoro mowa o filmikach typu „jak coś zrobić”, to nie można nie wspomnieć o tutorialach. Jako ekspert w swojej dziedzinie możesz pokazać odbiorcom fajne lifehacki przydatne w życiu codziennym albo takie, które będą interesujące dla początkujących w Twojej branży. Pamiętaj, że takie rolki muszą być krótkie, ale treściwe.

Odpowiadaj na najczęściej zadawane pytania

Pytania od Twoich klientów są kopalnią contentu. Obojętnie, czy zadają je w komentarzach pod rolkami, czy w prawdziwym życiu, odpowiedz na nie Reelsem. Najlepiej zrobić to w formie scenki z udziałem pracowników — te sprawdzają się super! Będą jednocześnie zabawne, ale i wartościowe, a w przyszłości unikniesz części powtarzających się pytań.

Pokaż, jak pakujesz zamówienie

Na tego typu wideo można trafić często na zagranicznym Tiktoku. Jeśli Twoja marka zajmuje się sprzedażą internetową, możesz pokazywać, jak pakujesz zamówienia. Może wydawać Ci się to dziwne, ale czasami do wystarczy, żeby rolka miała dobre zasięgi i dotarła do nowych odbiorców. Odpowiednio dobrany do tego dźwięk to klucz do sukcesu, najlepiej wybierać te aktualnie trendujące. Być może z czasem klienci będą w komentarzach prosić o spakowanie ich zamówienia.

Przed i po

Bardzo satysfakcjonującymi do oglądania filmikami są te, które pokazują efekt jakiejś pracy. Obojętnie, czy jest to posprzątanie bałaganu w pokoju, renowacja bardzo starego mebla, czy czyjaś metamorfoza. Jeśli odpowiednio zaciekawisz widza na początku, ten będzie chciał wiedzieć, jaki był efekt końcowy. Rolki typu przed i po sprawdzą się np. w salonach kosmetycznych czy fryzjerskich, aby pokazać metamorfozę włosów czy paznokci. To świetny pomysł na rolkę również dla projektantów wnętrz, firm sprzątających i… właściwie każdej firmy usługowej. Nie dość, że jest to przyjemne dla oka, możesz jednocześnie pokazać swoje umiejętności.

Behind the scenes, czyli tajniki Twojej pracy

Dla Ciebie, coś, co robisz na co dzień, może wydawać się nudne. Jednak dla osób, które zajmują się zupełnie czymś innym, może to być niezwykle ciekawe. Pokazuj „kulisy” swojej pracy. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zapytaj kogoś ze znajomych, co chcieliby wiedzieć o Twojej profesji (o ile nie pracują w tej samej branży) albo zobacz, czy ktoś nie zapytał o coś takiego w komentarzach.

Bloopersy

Oglądałeś kiedyś filmiki jak aktorzy na planie filmowym zapominają, co mieli powiedzieć albo w środku sceny wybuchają śmiechem? Są to tzw. bloopersy, czyli po prostu wycięte, nieudane sceny. Potrafią naprawdę rozbawić i wciągnąć widza. Jeśli masz już nakręcone jakieś sceny do rolek, pewnie również masz kilka nieudanych ujęć. A może by tak skleić je w całość i pokazać obserwującym? Bloopersy pokazują autentyczność marki, a właśnie to lubią oglądać ludzie. Możesz nawet stworzyć z tego serię!

Podsumowanie

Jak widzisz, za pomocą rolek możesz w naprawdę różny sposób budować wizerunek swojej marki i zdobywać sympatię odbiorców. Inspiruj się aktualnymi trendami i postaraj się przerobić je pod swoją działalność. Na Instagramie jest wiele firm, które robią to dobrze, więc możesz brać z nich przykład. Najważniejsze jest to, żeby być twórczym, a nie odtwórczym. Korzystaj z pomysłów wymienionych w tym wpisie albo szukaj zupełnie nowych. Pamiętaj też, że ludzie szukają w Reelsach rozrywki, więc im ją zapewnij! Jeśli Ty będziesz dobrze bawić się przy nagrywaniu, odbiorcy będą dobrze bawić się przy oglądaniu. To co? Do zobaczenia na Instagramie ;)

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.