Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Ile razy zadawałeś sobie pytania: do kogo chcę kierować swoją reklamę na Facebooku? Kto jest moją grupą docelową? Ile osób wchodzi na moją stronę bądź fanpage?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są możliwości odnośnie tworzenia grup odbiorców w Menedżerze reklam i sposoby ich wykorzystania.

Targetowanie reklam jest kwestią kluczową do tego, żeby skutecznie zdobyć potencjalnych klientów. Precyzyjne zdefiniowanie grupy odbierającej komunikat reklamowy wpływa na ilość i jakość konwersji, a to ma szczególne znaczenie dla procesu sprzedażowego i wizerunku firmy.

Aby utworzyć grupę odbiorców na Facebooku, należy przejść do Menedżera firmy i z rozwijanego menu narzędzi biznesowych kliknąć zakładkę Odbiorcy. W tym miejscu masz do wyboru 3 opcje:

 • Utwórz grupę niestandardowych odbiorców,
 • Utwórz grupę podobnych odbiorców,
 • Utwórz zapisaną grupę odbiorców.

ZAPISANA GRUPA ODBIORCÓW NA FACEBOOKU

Na początek wyjaśnię, co kryję się pod przyciskiem z zapisaną grupą odbiorców, nazywaną również grupą standardowych odbiorców.  W tym miejscu jesteś w stanie określić swoją grupę za pomocą kilku parametrów:

 • lokalizacja,
 • wiek,
 • płeć,
 • języki,
 • szczegółowe opcje targetowania.

Na wyjaśnienie zasługuje ostatni parametr, czyli szczegółowe opcje targetowania, które umożliwiają zawężenie grupy odbiorców reklam według dodatkowych informacji, takich jak dane demograficzne, zainteresowania i zachowania. W zależności od danej branży lub działalności, którą prowadzisz jesteś w stanie wyszukać słowo lub frazę i otrzymać podpowiedzi. Można wybrać też opcję Przeglądaj, aby znaleźć daną kategorię. Wyszukaną przez Ciebie grupę wystarczy zapisać i śmiało użyć w kampanii reklamowej na Facebooku.

GRUPY NIESTANDARDOWYCH ODBIORCÓW NA FACEBOOKU

Grupę niestandardowych odbiorców możesz stworzyć na podstawie własnych źródeł lub źródeł Facebooka. Każdą możliwość wyjaśnię Ci już za chwilę.

Własne źródła:

 • Witryna - tworzenie grupy na podstawie osób odwiedzających Twoją stronę internetową, na której zainstalowany jest Piksel Facebooka.
 • Lista klientów - tworzenie grupy na podstawie przesłanej listy klientów, którzy weszli w interakcję z Twoją firmą (możliwe tylko przy zgodzie marketingowej o przetwarzaniu danych osobowych).
 • Aktywność w aplikacji - tworzenie grupy osób, które uruchomiły Twoją aplikację/grę lub podjęły działanie podczas korzystania z nich.
 • Aktywność offline - tworzenie grupy zawierającej osoby, które podjęły interakcje z Twoją firmą stacjonarnie, przez telefon lub za pośrednictwem innych kanałów offline.

Źródła Facebooka:

 • Film - tworzenie grupy osób, które obejrzały Twój film na Facebooku lub Instagramie w części bądź całości. Możesz wybrać grupę w oparciu o osoby, które obejrzały przynajmniej 3 sekundy, 10 sekund, 25%, 50%, 75%, 95% filmu oraz  użytkowników, którzy obejrzeli Twój film w całości lub oglądali go przynajmniej 15 sekund (ThruPlay).
 • Formularz kontaktowy - tworzenie grupy odbiorców zawierającej osoby, które otworzyły formularz lub wypełniły go w jednej z Twoich reklam kontaktowych. O reklamie zwanej Lead Ads, dowiesz się w jednym z kolejnych artykułów.
 • Materiał błyskawiczny - tworzenie grupy zawierającej osoby, które miały styczność z Twoim materiałem błyskawicznym na Facebooku lub Instagramie. O tym typie reklamy więcej w późniejszym czasie.
 • Wydarzenia - tworzenie grupy odbiorców na podstawie osób, które podjęły jakąś interakcję z Twoim wydarzeniem na Facebooku.
 • Strona na Facebooku - tworzenie grupy osób, które podjęły jakąkolwiek interakcję z Twoją stroną na Facebooku. Zaliczane są tutaj: odwiedziny Twojej strony, aktywność na post lub reklamę, kliknięcia dowolnego przycisku CTA (Call To Action), wysłane wiadomości do Twojej strony, zapisania Twojej strony lub dowolnego postu.
 • Profil na Instagramie - tworzenie grupy odbiorców, która odwiedziła Twój profil lub zareagowała na post lub reklamę. Zaliczane są tutaj również osoby, które wysłały wiadomość na Twój profil firmowy lub zapisały dowolny post/reklamę.

GRUPY PODOBNYCH ODBIORCÓW NA FACEBOOKU

Grupy podobnych odbiorców (z ang. Lookalike Audiences) to grupy, które powstają w oparciu o grupy niestandardowe. Facebook analizuje Twoich odbiorców i szuka wśród użytkowników podobnych osób. To jeden ze sposobów na skuteczne targetowanie i stosowany przez nas przy każdym kliencie.

Taką grupę możesz utworzyć w zakładce Odbiorcy lub bezpośrednio w Zestawie reklam w Menedżerze reklam.  

Pierwszym krokiem jest wybranie źródła - czyli grupy w oparciu o którą chcesz wyszukać podobnych użytkowników. Następnie należy wybrać lokalizację (kraj) - w zależności od tego, gdzie chcesz targetować swoją reklamę. Ostatni etap to wybranie rozmiaru grupy (1-10%), gdzie 1% grupa zawierająca osoby najbardziej podobne do wybranego źródła podobnych odbiorców.

W oparciu o nasze doświadczenie rekomenduję wybranie grup w rozmiarze maksymalnie 2%.

WAŻNE!

W grupie podobnych odbiorców na Facebooku zawiera się część grupy źródłowej. Ważne jest, aby na etapie tworzeniu zestawu reklamowego wykluczyć grupę będącą źródłem lookalike’a. Warto o tym pamiętać!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.