W jaki sposób zarządzać i jak wykorzystywać pozytywne opinie?

Posłużę się przykładem. Szukasz odkurzacza. W dobrej cenie (albo przynajmniej znośnej) z funkcją efektywnego usuwania sierści zwierząt z podłogi i dywanów, a jakby do tego wszystkiego miał jeszcze antyalergiczne filtry, och, byłoby miodnie! Twoja koleżanka, którą nazwiemy Joanna, gorąco poleca Ci model Electroluxa. Skoro Aśka tak poleca i zachwala, to z marszu jesteś zainteresowany, a może nawet namówiony na zakup.

Jednak wrodzony rozsądek każe Ci zasięgnąć jeszcze innej opinii, żeby mieć pewność, że kupisz porządny i jakościowy odkurzacz, który posłuży przez lata. Czy jest coś prostszego niż sprawdzenie opinii na temat odkurzacza w internecie?

No i co z tym odkurzaczem?

Wpisujesz model Elektroluxa, a na Twoim ekranie pojawia się ocena 4,8 plus kilkanaście opinii na jego temat, na przykład, takie jak te:

“Odkurzacz jest prawdopodobnie najlepszy na rynku. Jego cicha praca jest niesamowita, naprawdę nie słychać jak pracuje. Do tego mała waga i duża moc utwierdzają mnie w przekonaniu o wartości tego odkurzacza.” albo “Jeśli dla kogoś ważna jest cicha praca odkurzacza to jest to bardzo dobry wybór. Obniżyłam ocenę za funkcjonalność ze względu na szczotkę do parkietów, która moim zdaniem nie nadaje się takich podłóg - włosie jest bardzo sztywne i twarde, a nie tego oczekiwałam po takim wyposażeniu. Pozostałe dodatki, takie jak sterowanie elektroniczne przy rączce czy szczotka 3w1, wydają się być użyteczne”.

Co lepsze, wszystkie opinie są pozytywne.

A skoro odkurzacz sprawdził się 102 osobom, to czemu ma nie sprawdzić się Tobie? Bang, jesteś kupiony.

Jeszcze tego samego dnia robisz przelew, aby trzy dni później śmigać swoim nowym sprzętem po podłodze.

Dla Twojej firmy nie ma nic lepszego, niż rekomendacja

Według analizy danych autorstwa Marketing Profs,

85% konsumentów podejmuje decyzje o zakupie po wcześniejszym przeczytaniu recenzji na jego temat, a 63% badanych przyznaje, że jest bardziej skłonna skorzystać z usług firmy, która wyświetla oceny bądź opinie, aniżeli z firmy, która ma je ukryte.

Cóż, liczby mówią same za siebie. To właśnie rekomendacje, obok ceny i niskiego kosztu dostawy, najsilniej wpływają na podjęcie decyzji o zakupie.

Gdzie i w jaki sposób wykorzystywać opinie klientów?

Odpowiedź jest prosta - wszędzie, gdzie się tylko da. Na każdym kanale, na którym możemy znaleźć Twoją firmę (strona internetowa, media społecznościowe). Zawsze.

Opinie sprawiają, że produkt przestaje być tylko produktem, a staje się atrakcyjnym, pożądanym remedium na wszelkie bolączki i palące potrzeby.

Możliwość opiniowania na Twojej stronie internetowej

Wprowadź możliwość dodawania opinii pod produktami, które sprzedajesz. Dzięki temu Twoje produkty i firma zyskają na wiarygodności, a jeśli rekomendacje będą pozytywne, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że potencjalny kupujący przestanie być...potencjalny. Poczuł się przekonany licznymi ocenami, więc produkt od razu wyląduje w koszyku. Proste, prawda?

Opinie i recenzje  w social mediach

Włącz opinie i komentarze na Facebooku i Instagramie. Odpisuj i polub każdą pozostawioną przez użytkowników recenzję. Okaż im trochę...wdzięczności. Pamiętaj, że wydali swoje pieniądze właśnie u Ciebie, nie u konkurencji. Pokaż, że za firmą stoi człowiek, a nie automat. Takim działaniem sprawiasz, że człowiek zaczyna przywiązywać się do firmy. Emocjonalnie. Wdzięczność nic nie kosztuje, a daje niesamowite efekty, nie tylko w handlu, ale i w życiu.

Udostępniaj opinie

Jak wyżej. Udostępniaj każdą pozytywną opinię o swojej firmie, niech dobro idzie w świat.  Potraktuj to jako rodzaj najlepszej reklamy. Podziękuj i oznacz każdego użytkownika, który zechciał podzielić się swoimi doświadczeniami. Mała rzecz, a cieszy. I sprzedaje!

Ankiety

Mogą być nawet anonimowe, a co! Na e-mail każdego kupującego wystarczy wysłać ankietę z kilkoma pytaniami: czy był zadowolony z zakupów, czy paczka doszła szybko, czy był jakikolwiek problem na linii kupujący-sprzedający i na końcu, czy poleciłby Twoją firmę innym. Feedback ze strony klienta jest bardzo ważny i pomocny przy budowaniu silnej marki. Wyniki ankiety zawsze można udostępnić. Im więcej osób przekona się, że warto u korzystać z Twoich usług, tym lepiej.

Zniżki za rekomendacje

Wiele firm oferuje zniżkę w wysokości 5-10% za wystawienie publicznej opinii dotyczącej ich produktów. Zniżka zachęci wielu kupujących do podzielenia się swoimi zakupowymi doświadczeniami. I z całą pewnością sprawi, że staną się wierni Twojej marce. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, czyż nie?

Współpraca z influencerami

Albo inaczej - barter. Ty wysyłasz swój produkt do influencera, który przedstawia i opisuje go w mediach społecznościowych (blog, Facebook, Youtube, Instagram), a Ty wraz z publikacją zyskujesz rzeszę potencjalnych klientów.

Lekcja pokory, czyli nie każdemu dogodzisz

Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę handlową bądź usługową chciałby, żeby jak największa ilość osób była zadowolona z jego usług, to oczywiste. Cieszymy się, kiedy opinie użytkowników są pozytywne, z tych negatywnych już niekoniecznie.

Jak reagować na negatywne opinie?

Po pierwsze - nie każdemu dogodzisz. Po prostu. To, że Twój produkt sprawdził się setce osób, a sto pierwszej już nie, nie oznacza że sprzedajesz produkty słabej jakości.

Jeśli na Twojej stronie pojawi się negatywna opinia, zainteresuj się nią, odpisz, nawiąż kontakt z kupującym.

Być może używał go niezgodnie z przeznaczeniem, może nastąpił gdzieś jakiś błąd instalacyjny, może produkt z góry nie spełniłby potrzeb klienta.

Warto zainteresować się niezadowolonym klientem - wystarczy wyciągnąć pomocną dłoń. Być może dostał  on wadliwy produkt. Jeśli istnieje taka możliwość, przeprośmy, zaproponujmy wymianę towaru bądź zwrot pieniędzy i dodatkową zniżkę. Niech inni zobaczą, że zależy Ci na kliencie. Nie warto być obojętnym.

Działania marketingowe na pierwszy rzut oka mogą się wydawać się bardziej skomplikowane. Na szczęście tu wchodzimy my, ubrani cali na biało, social media ninje z misją. Misją tłumaczenia niewytłumaczalnego. Po dzisiejszej lekturze już wiesz, że nic nie działa na kupujących tak, jak pozytywne opinie. Chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić dla swojej firmy?

Możesz (a nawet powinieneś) poczytać o personach, żeby lepiej zrozumieć swoich klientów.

Prowadzisz firmowego fanpage’a i nie możesz się w nim odnaleźć (albo, o zgrozo, go nie masz, co powinno zmienić się w trybie natychmiastowym)? Mamy dla Ciebie kilka cennych porad odnośnie Facebook Menedżera.

A jeśli potrzebujesz NAPRAWDĘ rozkręcić swój fanpage, konkurs to zawsze dobry pomysł! Sprawdź, jak...legalnie go zorganizować!