Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Grafiki w mediach społecznościowych czy innych działaniach marketingowych to zdecydowany “must have”. W tym artykule przygotowałem dla Ciebie wskazówki, dzięki którym stworzysz kreacje zwracające uwagę użytkowników. Szacuje się, że masz niecałe 2 sekundy, aby zainteresować swojego odbiorcę. Podczas tej chwili jego uwagę może przykuć w pierwszej kolejności obraz, potem nagłówek, a dopiero na końcu tekst, czyli treść postu/reklamy.
aaa--10-

Poniżej 5 elementów kreacji reklamowej, które mogą zagwarantować zwrócenie uwagi internauty:

KOLORY
Na pewno zgodzisz się, że pierwszym kolorem, który przychodzi Ci do głowy jest czerwony. Nie bez powodu. Musisz zastosować się do czerwonego koloru sygnalizacji świetlnej czy czerwonych znaków zakazu. W kreacjach reklamowych również sprawdzi się bardzo dobrze - przykuję uwagę odbiorcy. Dobrą praktyką jest stosowanie kolorów w oparciu o kontrast (np. czerwony-zielony, biały-czarny, niebieski-pomarańczowy). Na uwagę zasługuje też fakt, że od jakiegoś czasu jest możliwość wyboru trybu ciemnego Facebooka w przeglądarce czy aplikacji mobilnej, więc niektóre grafiki mogą nabierać lub tracić kontrast w poszczególnych wyborach motywu.

CTA
Kolejnym istotnym elementem jest tzw. CTA (Call To Action, po polsku: wezwanie do działania). Tworząc grafiki na potrzeby social media należy wiedzieć, jaki jest cel danego postu/reklamy, czyli co chcemy, aby użytkownik zrobił po jego zobaczeniu. W naszej agencji stosujemy wiele różnych buttonów np. “Kup teraz”, “Sprawdź”, “Dowiedz się więcej”, “Napisz wiadomość”, “Skomentuj post” czy “Uzyskaj dostęp”. Warto jeszcze bardziej podkreślić tę część kreacji poprzez dodanie pod CTA kształtu wyglądającego jak przycisk. Dodatkowo możesz umieścić na grafice strzałki, które wskazują, gdzie użytkownik powinien kierować wzrok.

POSTACIE
Kiedy na grafice pojawi się człowiek, to ciężko się nim nie zainteresować. Zazwyczaj jest tak, że uwagę mężczyzn przyciągają bardziej kobiety, a uwagę kobiet – mężczyźni. Twój wzrok częściej będa też przykuwały osoby podobne do Ciebie lub te, które po prostu znasz. Dobrym eye-catcherem są również postacie animowane, które stosujemy dosyć często w kreacjach reklamowych dla naszych klientów. Na pewno każdy oglądał kiedyś kreskówki czy filmy dla dzieci i ma z tym raczej miłe wspomnienia. Przetestowaliśmy to i taka kreacja w większości przypadków wygenerowała więcej konwersji niż ta z człowiekiem czy produktem. To dobra opcja, gdy chcemy wprowadzić urozmaicenie i zaskoczyć odbiorców nieoczywistą grafiką, a tym samym bardziej zainteresować samym komunikatem.

WYRÓŻNIENIE
Uwagę użytkownika może przyciągnąć coś, co jest nietypowe, inne od reszty. Tutaj przykładem może być wyróżnienie jakiegoś fragmentu tekstu na grafice innym kolorem, inną czcionką lub dodanie tła pod niego. Nieźle działają też grafiki, gdzie jeden element nachodzi na drugi w sposób nieprzewidywalny. Czasami trzeba zaszaleć, zrobić coś unikalnego, aby przekonać się, czy było warto. Jak to mówi nasz kolega z zespołu: “ZABAW SIĘ Z TYM!”.

FORMATY
Czasami chciałoby się pokazać na kreacji wszystkie rzeczy, które wydają Ci się istotne. Jeszcze do niedawna Facebook mógł odrzucać reklamy, kiedy to na grafice było zbyt dużo tekstu (dopuszczalne max. 20%). Jednakże to się zmieniło i ta zasada została całkowicie zniesiona, z czego większość reklamodawców zapewne się cieszy. Nie oznacza to, że najlepiej umieścić tonę tekstu na grafike i będzie cacy. Alternatywą może być przyrządzenie kreacji z wykorzystaniem karuzeli, wideo, materiału pełnoekranowego lub kolekcji. W menedżerze reklam wybór formatu reklamy zależy od celu reklamowego.

Podsumowanie
Rekomenduję, aby przy jednej kreacji reklamowej nie stosować więcej 2-3 w/w elementów z racji tego, że użytkownik patrząc na wszystkie z nich może dostać oczopląsu, co może wywołać negatywny odbiór. Wiele czynników wpływa na to, jak odbiorcy będą odbierać nasze kreacje i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć 100% ludzkich reakcji. Najważniejsze, żeby zrozumieć, co chcesz przekazać i i na czym Ci zależy. Jeżeli nie wiesz, która kreacja będzie najbardziej odpowiednia, to przygotuj kilka wersji i po prostu przetestuj.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.