Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Ten wpis podzieliłem na 3 segmenty, które opisują specyfikę optymalizacji kampanii Google Ads. Postępując zgodnie z poradami, które zawierają, zagwarantujesz sobie większą kontrolę budżetu reklamowego.
Nie traktuj tego wpisu jak przepisu na skuteczną kampanię w Google Ads. Niech będzie Twoim kompasem wskazującym kierunek optymalizacji kampanii. Każdy przypadek należy oceniać w inny sposób.
Dziś zaprezentuję 6 złotych zasad, które dadzą Ci pełny obraz tego, jakie decyzje możesz podjąć w kierunku utrzymania skuteczności reklam i zmniejszenia kosztów prowadzenia kampanii.

Segment 1. Porozmawiajmy o słowach kluczowych

1. Średnie i długie ogony

Właśnie tak w żargonie marketingowym określa się słowa kluczowe tworzone z 3 lub więcej wyrazów. Pozwalają one w znacznym stopniu zmniejszyć grupę użytkowników, którym wyświetli się reklama, gwarantując przy tym dotarcie do użytkowników zainteresowanych pewną kategorią produktów.

Jak odpowiednio dobrać słowa kluczowe?

Zastanów się nad cechami swojego produktu i dodaj je do ogólnego słowa kluczowego, dla przykładu:
Sprzedajesz piżamy damskie - jest to Twoje ogólne słowo kluczowe, tzw. krótki ogon. W celu zmniejszenia grupy docelowej dodaj do tego wyrażenia przymiotniki określające produkt.

  • piżamy damskie bawełniane
  • piżamy damskie krótkie
  • piżamy damskie jednoczęściowe
    Każde z tych słów kluczowych ogranicza grupę docelową, zmniejszając przy tym wykorzystany budżet reklamowy.

aaa--11-

2. Dopasowania słów kluczowych

Wyróżniamy 4 zawężenia słów kluczowych, więcej o tym przeczytasz klikając w ten link. Decydując się na dopasowania przybliżone i przybliżone z modyfikatorem, pozwalasz algorytmowi dobierać grupy podobnych wyszukiwań, produktów zbliżonych i synonimów. Stosując dopasowanie do wyrażenia zezwalasz na dodanie do swojego słowa kluczowego kolejnego wyrazu, na przykład marki lub nazwy miasta. Dopasowanie ścisłe nie pozwala na żadną ingerencję ze strony algorytmu, przez co w znaczący sposób ograniczysz grupę odbiorców.

3. Wykluczenia słów kluczowych

To bardzo, bardzo istotna część optymalizacji kampanii. Stosując dopasowanie ścisłe ograniczasz w znacznym stopniu ilość wyszukiwań, na które wyświetlasz reklamy. Takie rozwiązanie nie zawsze zdaje egzamin w praktyce. Stosując pozostałe dopasowania, dajesz algorytmowi przestrzeń do odkrywania nowych klientów ze zbieżną potrzebą. Aby nie przepalić budżetu, najbardziej efektywne jest zastosowanie wykluczeń słów kluczowych.
Twoim zadaniem jest stworzenie listy wyrazów, na które nie chcesz wyświetlać swoich reklam. Mogą to być marki innych firm, nazwy miast, zapytania związane z opiniami (opinie, forum), ceną (za ile, tanio, cennik) czy mikro momentami (jak, co, gdzie, kiedy, itd.). Istotne jest, by stale nadzorować taką kampanię i dodawać kolejne wykluczone słowa kluczowe.

Segment 2. Porozmawiajmy o grupie docelowej

4. Targetowanie lokalizacyjne

Kamień węgielny udanej kampanii reklamowej - określenie terytorium, na którym chcemy wyświetlać swoje reklamy. Jest to szczególnie ważny aspekt przy prowadzeniu biznesu lokalnego. Właściwe określenie miejscowości, regionu lub promienia od placówki, przy odpowiednio zdiagnozowanej potrzebie, zapewni stały dopływ klientów. Nie ukrywam, że tego typu działania dostarczają mi najwięcej frajdy.

5. Określ, kim jest Twój klient
Persona to narzędzie marketingowe, które pozwala wskazać grupy osób skłonnych do dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. Daje możliwość skutecznego odpowiadania na potrzeby klientów. W Google Ads możesz określić do kogo kierujesz swoje usługi. Możesz wskazać zainteresowania, plany życiowe potencjalnych klientów lub sposób, w jaki weszli w interakcję z Twoją firmą.

aaa--12-

Segment 3. Porozmawiajmy o harmonogramie

6. Harmonogram wyświetlania reklam

Analiza godzin interakcji z reklamą to kolejny istotny element optymalizacji kampanii. Jeśli prowadzisz biznes lokalny, zrezygnuj z wyświetlania reklam w godzinach, w których Twoja placówka jest zamknięta. Przy kampaniach typu e-commerce lub zbierających zapytania ofertowe, sprawdź czy w określonych porach dnia nie uzyskujesz konwersji albo koszt konwersji jest zbyt duży. Warto w ten czas ograniczyć wyświetlanie reklam.

Kilka słów (już nie kluczowych) na koniec
Tak jak wspominałem na początku artykułu, każda kampania jest inna, posiada różne grupy docelowe i preferencje użytkowników. Optymalizacja kampanii to sztuka wyciągania wniosków z prób i błędów. Dobra kampania Google Ads dojrzewa i rozkwita, gdy się o nią zadba, i więdnie, gdy się jej nie dopilnuje...
Dziękuję za to, że poświęciłaś/eś czas na przeczytanie tego artykułu.
Do następnego!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.