Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Utarło się już powiedzenie, że wujek Google wie wszystko i zna odpowiedzieć, na każde pytanie. Spróbuj przypomnieć sobie sytuację, w której wpisałeś coś w wyszukiwarkę i nic, co by mogło Cię zainteresować, nie pojawiło się w wynikach. Trudno, prawda? Zazwyczaj ukazuje się chociaż jeden link, który jest związany z wyszukiwanym zagadnieniem. A co jeśli się nie pojawia? To nie znaczy, że Google nie zna odpowiedzi na to pytanie, tylko… źle szukasz!

W tym artykule poznasz 8 sposobów na dobry research, który jest niezbędny, jeśli publikujesz jakiekolwiek teksty dla klientów w Internecie. Jeśli jesteś copywriterem, musisz znać te „triki”.

Zacznij na stronie klienta

Zanim przejdziemy do faktycznego omawiania sposobów na szukanie zaawansowane, przypomnimy Ci, że research przed napisaniem tekstu dla klienta, powinien zaczynać się na jego stronie. Szczególnie jeśli jest to bardzo niszowa branża, staraj się znaleźć, jak najwięcej informacji (nawet krótkich) u samego klienta i spróbuj je ze sobą połączyć. Początkowo może wydawać się, że nic tam nie ma, ale czasami dokładne „przekopanie” strony, pozwala na zdobycie przydatnych treści!

Wyjdź za pierwszą stronę Google

Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się „wklepać” coś w wyszukiwarkę, przejrzeć kilka pierwszych linków, a gdy nic Cię nie zainteresowało wyłączyć kartę. Mnie wiele razy i Tobie pewnie też. To dlatego, że wielu z nas pada ofiarą klątwy pierwszej strony i robimy dokładnie to, co opisałam na początku tego akapitu. Gdybyśmy tak zjechali na sam dół i sprawdzili też drugą i trzecią stronę, a może zaszli nawet dalej… Kto wie, gdzie byśmy doszli. Niewątpliwie znajdziemy w ten sposób bardziej różnorodne materiały niż te, które znajdują się na pierwszej stronie. Te na pewno były już wielokrotnie wykorzystywane przez innych copywriterów i zazwyczaj są do siebie bardzo podobne.

Zmień frazy kluczowe

Jeśli po wpisaniu zapytania w Google nic nie udało Ci się znaleźć, spróbuj od zmiany frazy kluczowej. Czasami wystarczy zamienić miejscami dwa słowa. Prosty przykład: okucia meblowe → meblowe okucia. Warto też spróbować z synonimami np. gdy nic nie znajdujesz pod frazą posadzki epoksydowe, wpisz posadzki żywiczne. Przydatnym narzędziem do znalezienia nowych słów kluczowych jest np. Senuto. To platforma przeznaczona do wykonywania audytów SEO. Jedną z funkcji jest właśnie baza słów kluczowych, w której sprawdzisz np. najczęściej wyszukiwane hasła z danym wyrażeniem oraz podobne frazy. Oprócz tego za pomocą Senuto możesz przeprowadzić analizę widoczności strony oraz jej monitoring. Warto pamiętać o tym sprytnym narzędziu.

Dodatkowe słowa

Gdy masz do przygotowania tekst dla specyficznej branży i nie możesz znaleźć zbyt wiele przydatnych informacji na stronie klienta, sprawdź witryny firm z tej samej gałęzi. Być może prowadzą bloga, w którym znajdziesz to, czego szukasz. Niestety nie zawsze jest to takie łatwe. W takim wypadku warto wpisać frazę kluczową z dopiskiem blog np. skup katalizatorów blog. To samo warto zrobić w sytuacji, gdy nie możesz znaleźć definicji danego pojęcia itp.

Operatory wyszukiwania zaawansowanego

Sam Google podaje nam na tacy rozwiązanie na wyszukiwanie szczegółowych informacji. Wystarczy skorzystać z operatorów wyszukiwania zaawansowanego. Lista komend nie jest trudna do znalezienia, a może okazać się bardzo przydatna. Na przykład jeśli chcesz znaleźć dane wyrażenie w nieodmienionej formie, wystarczy wpisać je w cudzysłowie. Gdy szukasz źródła w konkretnym formacie np. pdf, użyj komendy filetype w ten sposób fraza filetype:pdf. Przydatne są także operatory allintitle oraz allintext, których używa się do szukania frazy odpowiednio w tytułach lub tekście na stronie.

google-02

Sortowanie po czasie publikacji

Gdy wpisujemy w przeglądarkę dane zagadnienie lub zapytanie, wyniki pojawią się posortowane według popularności, naszej lokalizacji, plików cookies, naszych osobistych preferencji i kilku innych czynników, których nie warto teraz wymieniać. Sęk w tym, że nie zawsze są one dla nas zadowalające. Przykładem może być sytuacja, gdy piszemy artykuł dla branży budowlanej. Bardzo prawdopodobne, że po wpisaniu zapytania znajdziemy na nie odpowiedź, która może być już nieaktualna, ponieważ np. zmieniły się przepisy. Dlatego w takich sytuacjach koniecznie sortuj wyniki po czasie publikacji.

Szukanie po angielsku

Jeśli nie znajdziesz zadowalających źródeł w polskim internecie… spróbuj w anglojęzycznym. Chyba nikogo nie zdziwi, że jest on kilkukrotnie razy obszerniejszy niż nasz rodzimy. W ten sposób możesz znaleźć wiele inspiracji i być może więcej szczegółowych informacji. Oczywiście wymogiem jest znajomość języka angielskiego. To samo możesz zrobić też w przypadku innych języków obcych, ale oczywiście wyszukiwanie po angielsku da najwięcej rezultatów.

Wyszukiwanie informacji w opisach produktów

Dobrą praktyką jest także szukanie konkretnych informacji w opisach produktów. Jeśli po wpisaniu hasła w przeglądarkę nie znalazłeś zbyt wiele interesujących artykułów, ale sporo produktów w sklepach internetowych, sprawdź, czy w informacjach szczegółowych nie znajdziesz potrzebnych Ci treści. Ta metoda sprawdza się szczególnie jeśli chodzi o sprzęty czy części do maszyn.

Nie tylko artykuły

Ostatni „trik” łączy się poniekąd z wyszukiwaniem informacji w opisach produktów lub w pedeefach — nie opieraj się tylko na artykułach, to nie jedyne źródło wiedzy. Próbuj także przeszukać Youtube, fora zrzeszające specjalistów w danej dziedzinie czy tematyczne grupy na Facebooku.

Szukajcie, a znajdziecie

Na koniec jeszcze mały bonusowy trik. Wyszukując dane zagadnienia, używaj trybu incognito. Dzięki temu wyniki nie będą dostosowywane do Twoich osobistych preferencji. Mam nadzieję, że chociaż jeden z wymienionych sposób okaże się pomocny i uda Ci się znaleźć, to czego szukasz!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.