Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

To pytanie powinno w zasadzie brzmieć: jak pisać teksty na stronę internetową. Pisanie tekstów na potrzeby konkretnej witryny to nie lada wyzwanie. W dzisiejszym artykule opowiem Wam co nieco, jak strategicznie (i technicznie) zaplanować pisanie tekstów na stronę www. Nie pozostało mi nic innego, jak zaprosić do lektury.

Kartki, notatki, myśli wolne i swawolne

Pisanie to proces kreatywny, a jak wszyscy wiemy, kreatywność kusi wyjściem poza schematy, co samo w sobie jest cudowne (przynajmniej dla mnie), natomiast w przypadku pisania tekstów na stronę, już niekoniecznie. Pisząc teksty na potrzeby strony internetowej musi być kreatywnie, wiadomo. Ale musi być też technicznie. Tak łatwiej jest “nie polecieć”, czyli nie tracić sensu wypowiedzi. Pisząc treści nie musimy, a nawet nie powinniśmy, bawić się w Mickiewicza (chyba, że mamy na to zgodę Klienta, a kwiecisty język jest spójny z marką). Teksty powinny zawierać przede wszystkim niezbędne i konkretne informacje, dlatego zacznij od kreatywnego planowania. Burzy mózgu w wersji solo.

Weź kartkę, notatnik, karteczki samoprzylepne i zacznij na nich notować: co wiesz o firmie, o której będziesz pisać, co wiesz o sprzedawanych produktach bądź usługach. Skontaktuj się z Klientem i przeprowadź brief - zanotuj wszystkie informacje, które Ci przekaże.

Dowiedz się się możliwie jak najwięcej na temat usług/produktów, które będziesz opisywać. Zapisz każdą, nawet najbardziej banalną myśl. Wrócisz do zapisków przy rozpoczęciu pracy nad tekstem. Wtedy zobaczysz, jak bardzo staną się przydatne i ułatwią Ci pisanie.

Struktura strony internetowej

Wspomniany aspekt techniczny pisania tekstów pod www to właśnie struktura strony. Zwykle copywriter najpierw widzi strukturę strony, po czym dopasowuje do niej ilość tekstu i rodzaj informacji, jaki znajdzie się na stronie. Przejdźmy więc do tego, jakie treści powinny znaleźć się na każdej stronie internetowej:

  • nagłówek - najczęściej widnieje w formie slajdera. Hasło znajdujące się na nagłówku powinno być chwytliwe, może to być claim marki. Ważne, żeby hasło przypisywało stronę do określonej kategorii. Czym jest przypisywanie do kategorii? To nic innego jak kategoryzacja usługi. Przykład? Firma air-transfer. W nagłówku znajduje się hasło “zawieziemy Cię na lotnisko”. Odbiorca widząc nagłówek od razu wie, że znalazł się na stronie firmy przewozowej.
  • endorsery - najczęściej znajdują się pod nagłówkiem. “Pisali o nas”, “współpracowali z nami”, “szkolili nas” - wszystkie nazwane tak sekcje na stronach internetowych to właśnie endorsery. W dużym skrócie, są to osiągnięcia firmy, które mają pokrycie we współpracach, artykułach czy nagrodach. Endsorsery doskonale sprawdzają się w formie animowanej karuzeli.
  • drivery i wyróżniki - czyli opis tego, co wyróżnia firmę na rynku. Co sprawia, że jest lepsza od konkurencji. Co determinuje wyjątkowość produktu czy usług. Zastosowanie sekcji z wyróżnikami i driverami jest niezwykle ważne, gdyż pomaga odbiorcy w podjęciu decyzji zakupowej.
  • oferta / sekcja o nas - opis oferty winien być zwięzły, konkretny i na temat. Warto posłużyć się językiem korzyści (pisaliśmy o tym w tym artykule) i wspomnieć, co nieco o firmie. Jaka historia za nią stoi. Kim są właściciele firmy. Jaka jest jej misja. Mamy 2021 rok, co oznacza, między innymi, że zaczęto przypisywać ludzkie cechy...firmom. Bo, jakby nie patrzeć, firmy prowadzą ludzie. A gdzie ludzie, tam historia. Warto ją opowiedzieć. Pardon, napisać.
  • CTA - czyli Call To Action, w tłumaczeniu, wezwanie do działania. Wszystkie frazy typu “kup teraz”, “skontaktuj się z nami”, “zapisz się” to właśnie Call To Action. CTA ma za zadanie namówić odbiorcę do podjęcia natychmiastowej akcji na stronie. To właśnie copywriter decyduje o tym, jak ma zachować się odbiorca. To odpowiedzialne zadanie, nie ma to tamto! Warto umieścić na stronie kilka różnych CTA - przeplatać je pomiędzy poszczególnymi sekcjami. Pamiętaj jednak o tym, że CTA powinno różnić się przekazem.
  • energizery - czyli “coś ekstra” od firmy. Działanie poza schematami. W przypadku Wypisz Wymaluj jest to organizacja Łeb Workingu, czyli serii prelekcji prowadzonych przez najwybitniejszych specjalistów od marketingu w Polsce. Twoja firma wspiera lokalne schronisko? Umieść to w energizerach! Jesteś współorganizatorem albo sponsorem ważnych wydarzeń w Twoim mieście? Umieść to w energizerach!
  • social proof - uwiarygodnianie wizerunku firmy w oczach odbiorców. O wykorzystywaniu pozytywnych opinii w komunikacji marketingowej pisałam w tym artykule i do niego Was odsyłam, a na zachętę dodam tylko, że nic nie wpływa na decyzje zakupowe tak bardzo jak rekomendacje.
  • kontakt - sekcja prosta i przyjemna, czyli dane kontaktowe. Oprócz wspomnianych danych, warto, żeby w tej sekcji znalazło się zdanie, które zachęca odbiorcę do faktycznego nawiązania tego kontaktu (np. napisz do nas, z chęcią odpowiemy na każde Twoje pytanie).

jakietres-ci_na_stronie_internetowej_srodek_Obszar_roboczy_1.jpeg

O czym pamiętać, pisząc teksty na stronę?

O milionach rzeczy. A tak na poważnie - o milionach rzeczy. Z natury jestem człowiekiem pomocnym, więc pozwoliłam sobie wymienić po myślniku, co należy wziąć pod uwagę, pisząc teksty na potrzeby strony internetowej:

  • SEO - to proces nakierowany na poprawę widoczności strony w wyszukiwarce. Podkreślam słowo proces. Bo SEO to nie tylko używanie słów kluczowych. To wykorzystywanie linków pozycjonujących, to architektura strony i wiele, wiele innych czynników, które wpływają na widoczność strony w sieci.
  • grupa odbiorców - odsyłam do pojęcia persony. Musisz wiedzieć, do jakiej grupy odbiorców kierujesz komunikaty. M U S I S Z. Bez tego nie ma nawet po co siadać do pisania (chyba, że pracujesz w pozycji stojącej - to zdrowe dla kręgosłupa, szanuję). Wracając - zadzwoń do Klienta i ustalcie personę idealną. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak pisać. Bo inaczej pisze się do 50-latka, inaczej pisze się do 20-latka. Jeszcze inaczej konstruuje się komunikaty do konkretnych grup zawodowych. Mogłabym tu tak wymieniać godzinami, niemniej, zacznij od ustalenia grupy odbiorców. To wyznaczy Ci granice, w jakich możesz się poruszać, pisząc.
  • research, research, research - najtrudniejsza część pisania. Z pewnością zdarzyło Ci się zlecenie, które dotyczyło tematu, który jest Ci nieznany. Literalnie nieznany. Obowiązkiem copywritera jest takie zgłębienie tematu, żeby móc napisać o nim w sposób inkluzywny i łatwo przyswajalny. Moim zdaniem research jest najtrudniejszym, najbardziej czasochłonnym i najważniejszym elementem pisania. Einstein (podobno) kiedyś powiedział, że jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić, to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz. Trudno się z tym nie zgodzić. Zacznij pisać dopiero wtedy, kiedy będziesz mieć poczucie, że jesteś w stanie w łatwy i przystępny sposób wyjaśnić zagadnienie. Korzystaj z zaufanych witryn, czytaj, zagłębiaj się w artykuły naukowe. Nie bój się zadzwonić do Klienta, jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe. Lepiej zawczasu dopytać, aniżeli popełnić pisarskie faux pas przy prezentacji projektu.

Uff, wyczerpałam się. Mam nadzieję, że udało mi się ułatwić Ci planowanie procesu pisania tekstów pod strony www. Wierzę, że dasz radę.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.