Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Pierwsze kampanie reklamowe na Facebooku to dla każdego swego rodzaju wyzwanie. Przed ich uruchomieniem ustalasz cele, które chciałbyś, aby dana kampania osiągnęła. Może to być: dotarcie do jak największej liczby odbiorców, przejścia na stronę internetową, zostawienie danych do kontaktu czy sprzedaż produktu/usług.

Załóżmy, że jesteś chwilę przed lub w trakcie przeprowadzania pierwszej kampanii Facebook Ads. Najbardziej istotne będzie dla Ciebie to, aby kampania dawała Ci efekty, jakich oczekujesz. Jeśli sprzedaje.... To super! Jeśli ludzie dokonują konwersji… znakomicie! Możesz wtedy zadać sobie pytanie: Dlaczego powinienem patrzeć na coś innego, skoro moja kampania działa bardzo dobrze?

I właśnie od tego są kluczowe wskaźniki efektywności, czyli KPI (z ang. Key Performance Indicators). W dużej mierze to, co warto analizować zależy od wybranego celu reklamowego w kampanii, natomiast ja przedstawię Ci najbardziej istotne aspekty z mojego punktu widzenia. Poniżej dowiesz się, które wskaźniki można wykorzystać do monitorowania, oceny oraz optymalizacji bieżącej kampanii na Facebooku.

CTR (Click-Through Rate) – współczynnik klikalności

Współczynnik klikalności to liczba kliknięć, które uzyskała Twoja reklama, w porównaniu do liczby jej wyświetleń. Jest to wskaźnik, który obowiązkowo analizuje wielu reklamodawców, aby sprawdzić skuteczność swoich reklam. Trudno określić, jaką wartość ma dobry CTR - wiele zależy od branży, natomiast z mojego doświadczenia dobrze, aby oscylował on na poziomie 1% lub więcej.

CPM (Cost Per Mille) – koszt 1000 wyświetleń

CPM to wskaźnik powszechnie stosowany przez reklamodawców do analizowania efektywności kosztowej kampanii reklamowej. To iloraz łącznej kwoty wydatków na kampanię reklamową i liczby wyświetleń, pomnożony przez 1000. Jeśli wydasz 200 zł, a uzyskana liczba wyświetleń to 10000, CPM wynosi 20 zł. Analiza wartości tego wskaźnika pozwala wdrożyć działania, mające na celu zwiększenie świadomości i rozpoznawalności marki. Jest to dobry kierunek dla firm, które dopiero zaczęły swój byt na rynku i chcą pokazać się swoim potencjalnym klientom.

CPC (Cost Per Click) – koszt kliknięcia

To kolejny bardzo istotny wskaźnik, kiedy chcesz dowiedzieć się, jakie koszty generują odbiorcy z grupy docelowej, którzy reagują na reklamę w postaci kliknięć. W większości przypadków te kliknięcia prowadzą do strony internetowej, która została ustawiona jako miejsce docelowe. Wskaźnik ten oblicza się jako iloraz łącznej kwoty wydatków kampanii przez liczbę kliknięć. Im wyższy CPC, tym gorszy performance reklamy, więc bardzo ważne jest utrzymanie go na jak najniższym poziomie. Średnie CPC również zależy od branży, jednak zdarzało się, że moje reklamy osiągały koszty na poziomie od kilku do kilkunastu groszy.

KPI_srodek_Obszar_roboczy_1--1-

CPP (Cost Per Purchase) – koszt zakupu

Ten wskaźnik jest szczególnie bardzo ważny dla osób, które sprzedają swoje produkty czy usługi poprzez sklep internetowy. Dzięki niemu dowiesz się, jaki jest koszt, który musisz ponieść, aby doszło do jednego zakupu. Aby dowiedzieć się, czy jest to dla Ciebie opłacalne musisz sprawdzić, czy ten wskaźnik jest znacznie mniejszy niż średnia wartość zamówienia. Dla przykładu: jeśli koszt zakupu wynosi 50 zł, a średnia wartość zamówienia to 75 zł, powiedzmy sobie szczerze.... jest to mało opłacalne dla Twojego biznesu.

ROAS (Return On Ad Spend) – zwrot z wydatków na reklamę

Do obliczenia tego wskaźnika należy podzielić łączną wartość zakupów przez całkowitą kwotę wydatków kampanii. Patrząc na ten wskaźnik dowiesz się, ile zarobiłeś dzięki reklamom na Facebooku. Dla przykładu… Jeśli Twój ROAS wynosi 4, oznacza to, że za każdą wydaną złotówkę zarobiłeś 4 zł. Dla Twojego biznesu kluczowe jest, aby ten wskaźnik był jak najwyższy, co daje Tobie jasną i klarowną odpowiedź, że Twoje działania są opłacalne.

Podsumowanie

Na podstawie moich doświadczeń są to najbardziej istotne wskaźniki dla początkującego marketera zajmującego się Facebook Ads. Oczywiście jest ich o wiele więcej, natomiast starałem się przybliżyć Ci te, które warto na bieżąco analizować, aby mieć pewność, że Twoja kampania działa dobrze. Jak sam widzisz, samo uruchomienie reklam na Facebooku to jedno, ale ich monitorowanie czy optymalizacja to coś, co może zagwarantować sukces Twoich działań.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.