Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Rozpoczynając działania reklamowe w sieci, zawsze powinniśmy myśleć o mierzeniu konwersji. W końcu jest ona całym sensem wszelkich podejmowanych przez nas kroków. Idąc tym tropem, przypisujemy wartości do działań klienta takich jak: kontakt poprzez formularz na stronie internetowej, zakup bezpośrednio przez sklep internetowy czy choćby pozostawienie swoich danych i zapis do newslettera. Ale co z konwersjami offline? Jak je mierzyć oraz identyfikować? Oraz finalnie – jakie mają one dla Was znaczenie?

Dlaczego dane z kampanii reklamowych są istotne?

Wiedza o tym, jak wielu klientów trafia do Was z internetowych źródeł, jest niezwykle istotna. Stanowi podstawę oceny skuteczności podejmowanych działań reklamowych i pozwala na analizę poprawności doboru kanałów promocyjnych.

Jeszcze ważniejsza jest informacja o tym, ilu klientów dokonuje zakupu lub przechodzi do kolejnego etapu kontaktu z firmą. Znając konkretne dane i przypisując je do danych ścieżek klienta, jesteście w stanie dopasować swoje działania promocyjne, tak aby lepiej zachęcać klientów do zakupu (jeśli chcecie wiedzieć jak poprawić nieefektywne kampanie, zerknijcie na ten artykuł).

Dane zawsze powinny stanowić podstawę Waszych działań. Gromadząc je w możliwie najdokładniejszy sposób i sumiennie analizując, możecie stworzyć precyzyjny profil klienta i tzw. persony, które odpowiadają różnym modelom zachowań pojawiających się wśród odbiorców Waszych treści.

Mając tak gruntowną bazę, uchronicie się przed przepalaniem budżetu reklamowego, podejmowaniem zbędnych kroków w działaniach marketingowych oraz będziecie w stanie stworzyć treści, które faktycznie zaangażują Waszych odbiorców i zachęcą ich do zakupów.

Czym są konwersje offline?

Najprościej mówiąc, konwersje offline to takie działania konsumenta, które wydarzyły się już poza przestrzenią internetową. Może to być wizyta w sklepie, dokonanie tam zakupu, a nawet kontakt telefoniczny.

Są to zdarzenia, które nie zostały odnotowane w statystykach online, ponieważ wydarzyły się np. w sklepie stacjonarnym lub poprzez kontakt telefoniczny, ale były skutkiem prowadzonych działań marketingowych.

Bardzo często konwersje offline rozpoczynane są poprzez internetowy kontakt klienta z daną marką. Przykładowo, Wasza firma aktywnie działa w social mediach i w ostatnim czasie uruchomiliście kampanię reklamową o szerokim zasięgu. Osoby, do których docierają te treści, mogą odwiedzać Waszą stronę internetową, zapisywać Wasze posty czy nawet pozostawiać swoje dane kontaktowe, zapisując się do newslettera – wszystkie te działania odnotujecie jako konwersję online. Jednak część z tych osób skontaktuje się z Waszą firmą telefonicznie lub osobiście pojawi się później w Waszym sklepie w celu zasięgnięcia dodatkowych informacji przed dokonaniem zakupu. Tego typu działania konsumenckie także powinno się mierzyć. To właśnie dzięki nim możecie m.in. sprawdzić, jak efektywna jest Wasza kampania reklamowa.

mierzenie-konwersji-02-3

Proste sposoby mierzenia konwersji offline

Rozwój narzędzi analitycznych pozwala na coraz dokładniejszy pomiar konwersji (także tych offline) i gromadzenie solidnej bazy informacji o efektach Waszych działań. Mimo wszystko, opanowanie ich i nauka poprawnego korzystania z danych, które tam znajdziemy, wymaga czasu oraz zaangażowania. Na szczęście istnieją także prostsze sposoby, które pozwolą na szybkie zliczenie konwersji offline powstałych po kontakcie z internetowymi treściami Twojej marki. Zerknij poniżej, aby dowiedzieć się jak łatwo i bez stosowania dodatkowych aplikacji, możesz poznać liczbę konwersji offline, będących skutkiem prowadzonych wcześniej kampanii reklamowych online.

Mierzenie konwersji offline dzięki dedykowanym numerom telefonu

Istnieją proste sposoby na mierzenie konwersji offline. Przykładowo, aby zmierzyć ilość połączeń z Facebooka, Instagramu lub dowolnego innego kanału, możecie ustalić osobne numery telefonów dla każdego z nich i używać ich WYŁĄCZNIE w określonych kampaniach reklamowych. Dzięki temu dowiecie się, które medium przyciąga do Was największą liczbę klientów. Połączenia telefoniczne mogą nie kojarzyć Wam się z typową konwersją, ale są niezwykle istotne w kontekście sprzedaży. Klienci, którzy kontaktują się telefonicznie, są mocno zainteresowani ofertą Waszej firmy, a to oznacza, że wymagają dodatkowej uwagi i zaopiekowania, aby dokonali zakupu.

Kody rabatowe w kampaniach reklamowych online jako sposób pomiaru konwersji offline

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów, mających zachęcić klientów do zakupu, są zniżki i kody rabatowe. Aby policzyć liczbę konsumentów, którzy dokonali zakupu w Waszym sklepie po zobaczeniu kampanii reklamowej, możecie zaoferować kilka procent zniżki udzielanej na kod rabatowy podany TYLKO w reklamie. Kupony rabatowe generują mnóstwo możliwości! Możecie je udzielać na wiele sposobów (np. podanie ich w kampanii reklamowej lub w wiadomości prywatnej), a zliczanie liczby dokonanych transakcji z ich zastosowaniem jest zazwyczaj bardzo proste. Wystarczy stworzyć dedykowany arkusz Excel i zapisać w nim dane lub wyciągnąć dane o liczbie wykorzystanych kodach rabatowych z systemu sprzedażowego.

Ciekawą opcją jest także wykorzystanie reklam w mediach społecznościowych do komunikowania specjalnej promocji, która działa jedynie w sklepach stacjonarnych. Aby poznać szczegóły, klient musi dopytać o nie w sklepie stacjonarnym i co najważniejsze, z oferty klient będzie mógł skorzystać, tylko dokonując zakupu właśnie tam. Może to być zarówno promocyjny zestaw (gratis dodawany do zakupu), jak i po prostu okazyjna cena. Brzmi banalnie, a jednak jest to świetny sposób na zbadanie źródła, z jakiego trafiają do Was klienci. Proste, a przy okazji efektywne, prawda?

Kampania promocyjna i rejestracja zakupu — mierzenie wartości offline generowanej przez reklamy online

Możecie także utworzyć specjalną promocyjną kampanię reklamową, dzięki której zbierzecie dane klientów i podliczycie konwersje offline. Za wzór może posłużyć działanie Samsunga dotyczące sprzedaży oczyszczaczy powietrza. Uruchomiono kampanię reklamową na Facebooku, w której informowano, że klient dokonujący zakupu w sklepie stacjonarnym ma określony czas na dodanie opinii o zakupionym sprzęcie i rejestrację zakupu na stronie. Proces rejestracji polega na podaniu danych osobowych wraz z numerem dowodu zakupu, a po pomyślnej weryfikacji tych informacji klient otrzymuje promocyjny dodatek.

Wizja darmowego prezentu zachęca klienta do podzielenia się swoimi danymi i informacjami o dokonanej transakcji. Aby zmierzyć, ilu klientów dokonało zakupu po kontakcie z kampanią reklamową/profilem w social mediach, w formularzu zawrzyjcie obowiązkowe do uzupełnienia pole o nazwie „skąd dowiedziałeś się o zakupionym produkcie?” i dodajcie jedynie rozwijalną listę z opcjami do wyboru, wśród których znajdą się odpowiedzi takie jak: „profil na Facebooku, „kampania reklamowa w sieci”, „kampania reklamowa na Facebooku”.

Jest to ciekawa i jednocześnie bardzo łatwa w realizacji metoda, jednak ma ona swoje wady. Jest obarczona pewnym marginesem błędu i należy pamiętać, że wykorzystując ją, nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby osób, które dokonały zakupu po kontakcie z reklamą. Część klientów zapomni wypełnić formularz, nie zdąży go uzupełnić w wyznaczonym czasie lub po prostu wycofa się z uzupełniania go, gdy zobaczy konieczne do podania dane osobiste np. adres e-mail.

Kody QR — liczenie konwersji offline w nowoczesnym wydaniu

Na sam koniec mam dla Was mały smaczek – zapewne każdy z Was zauważył wzrost popularności kodów QR… Tak, tak – je także możecie wykorzystać do mierzenia efektywności kampanii. Wystarczy, że uruchomicie reklamę, która zawierać będzie grafikę z kodem QR, który po zeskanowaniu pokaże klientowi kod rabatowy (istotne jest, aby był to unikalny kod, który stosowany będzie jedynie w tej reklamie). Dzięki temu nie dość, że zaciekawicie użytkowników wyjątkowym formatem, to dodatkowo będziecie mogli zmierzyć ilość zakupów dokonanych w sklepie stacjonarnym z wykorzystaniem wygenerowanego kodu.

Podsumowanie

Dokładna agregacja danych dotyczących konwersji offline oraz prowadzenie ich rejestru to świetny sposób na stworzenie bazy i ocenę działań swoich klientów. Dzięki temu możecie stworzyć dopasowaną strategię, dzięki której zwiększycie swoje zyski. Opierając się o dane, zaplanujecie także działania, które będą przynosiły realne efekty. Jeśli dopiero zaczynacie swoje działania w marketingu lub nie macie czasu na dogłębne analizowanie danych, spróbujcie sposobów wymienionych w tym artykule. A jeśli chcecie zdjąć ze swoich barków ciężar dbania o kampanie reklamowe i analizowanie ich efektywności zarówno w przestrzeni online, jak i offline – czekamy na Waszą wiadomość! Wspólnie możemy osiągnąć więcej! ;)

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.