Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Można by pomyśleć - no ale jak to, mam zamęczać swoich odbiorców tymi samymi treściami? Jaki to ma sens? Przecież to jasne, że nie będą zainteresowani, no bo w końcu kto lubi takie “odgrzewane kotlety”... Ale co jakbyś podał je na różne sposoby? Raz z mizerią, raz po hawajsku, a raz na kanapce (klasyka!)? Robi się ciekawiej ;) Tak samo możesz postąpić z contentem na swoim blogu czy fanpage’u - jeśli nie jesteś w stanie “produkować” tyle treści co wcześniej, skup się na pracy, którą już wcześniej wykonałeś - no odgrzej tego kotleta, ale z pomysłem!

Stock i flow - typy treści

Jeśli prowadzisz blog, warto, żebyś umiał określić, który artykuł zalicza się do grupy stock, a który do grypy flow. Na czym polega różnica między nimi?

Treści typy stock nie tracą na wartości wraz z upływem czasu - innymi słowy zawierają wiedzę, która prawdopodobnie przez bardzo długi czas będzie aktualna. Dla przykładu, treścią typu stock będzie artykuł “6 niezbędnych narzędzi, które koniecznie musisz mieć na swojej stronie www” - opisuje elementy, które z dużą dozą pewności będą dalej obowiązywać za 5 czy 10 lat.

Z kolei treści typu flow mają niewielkie “okienko” atrakcyjności dla odbiorców - najbardziej nośne są w chwili publikacji, a wraz z upływem czasu ich wartość stopniowo maleje. Przykładem treści typu flow jest np. artykuł “Trendy w marketingu online 2021” - będzie “żarł” tylko w pierwszych miesiącach roku.

Na czym polega recykling treści?

Dokładnie na tym samym co recykling odpadów. Coś, co zostało raz użyte, dostaje nowe życie, ale w zmienionej formie. Recykling treści zasadniczo można podzielić na dwie kategorie: pierwsza to upgrade content, czyli ulepszenie już istniejących materiałów, a druga to przygotowanie nowych treści na podstawie wcześniej opublikowanych zasobów. Ich ponowne przetworzenie wcale nie jest pójściem na łatwiznę, a umiejętnym zarządzaniem contentem.

Jeśli opublikujesz na swoim fanpage’u wpis blogowy w postaci grafiki i linku w opisie, a za jakiś czas ponownie powtórzysz ten zabieg, z efektywnym recyklingiem treści nie będzie mieć to za wiele wspólnego. Kluczem do sukcesu jest żonglowanie formatami i podsuwanie swoim odbiorcom tego samego wpisu, jednak na różne sposoby. W ten sposób będziesz mógł dotrzeć do osób, które preferują dany format i chętniej w niego klikają.

recykling_tres-ci_s-rodek_Obszar_roboczy_1-1

Weźmy pod lupę przykład - powiedzmy, że przygotowałeś artykuł “Rozkręć swój Instagram - 30 narzędzi, które musisz znać”. Do tej pory komunikowałeś o nim na swoim fanpage’u - dodawałeś grafikę i zachęcałeś do przejścia na bloga, jednak czujesz, że potencjał artykułu nie został w 100% wykorzystany. Jak możesz zastosować recykling treści w tym przypadku poprzez rotację formatów?

Linkpost - najbardziej oczywisty format w przypadku wpisów blogowych, jednak niektórzy unikają go jak ognia przez nieco mniejsze zasięgi. Jednak gwarantuję, że wśród Twoich odbiorców znajdą się osoby, które preferują tę najkrótszą drogę dotarcia do artykułu i nie chcą tracić czasu, by szukać linku w treści posta.

Post z fragmentem artykułu “na zachętę” - wyciągnij prawdziwe “mięsko”, które zaintryguje do dalszego czytania - dzięki takiemu zabiegowi z pewnością zwiększysz ruch na stronę.

Karuzela - format ten świetnie sprawdza się w e-commerce. Zda egzamin również w redystrybucji np. artykułów. - stwórz kilka kafelków kierujących do konkretnych wpisów blogowych.

Infografika - niektórym odbiorcom bardziej przypadnie do gustu graficzne przedstawienie najważniejszych informacji - jeśli infografika przyciągnie ich uwagę, jest duże prawdopodobieństwo, że będą chcieli bardziej zagłębić się w temat.

W recyklingu treści, oprócz serwowania internautom szwedzkiego bufetu w różnych odsłonach, możesz skupić się na rozczłonkowaniu wybranego contentu na kilka mniejszych porcji. Pamiętaj - content się mnoży, kiedy się go dzieli ;) Wróćmy do przykładu z artykułem “Rozkręć swój Instagram - 30 narzędzi, które musisz znać”. W jaki sposób rozłożyć go na czynniki pierwsze, z których będziesz mógł stworzyć coś zupełnie nowego?

Wideo / Live - przygotowanie serii wideo lub live’ów na przykład w formie wydarzenia na Facebooku może przyciągnąć miłośników właśnie tych formatów. Krótkie, chwytliwe filmiki (sześć serii), w których opowiadasz o 5 narzędziach i odpowiadasz na pytania odbiorców może być strzałem w dziesiątkę.

Webinar - to samo możesz zrobić, przygotowując serię webinarów! Tutaj wartością dodaną będą obficie spływające leady kontaktowe, które później będziesz mógł wykorzystać np. w e-mail marketingu.

Podcast - format, który zyskuje coraz większą popularność, więc zastanów się, czy jest to właściwa ścieżka właśnie dla Ciebie. Nie musisz prowadzić go też w pojedynkę - może znajdziesz kogoś, kto z chęcią porozmawia z Tobą o Instagramie “na forum”?

Jeśli zastanawiasz się, które treści poddać recyklingowi, zajrzyj do statystyk - sprawdź, które cieszą się największą popularnością i opracuj dla nich nowy plan działania. W ten sposób jeszcze bardziej podkręcisz ruch na stronę. Pamiętaj, że warto dokładnie selekcjonować recyklingowy content, gdyż nie każdy temat się do niego nadaje. Najbardziej efektywny i trafiony będzie recykling treści typu stock. Warto także, abyś na bieżąco aktualizował lub rozbudowywał starszy content - będziesz mógł w ten sposób nadać mu drugie życie. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię nieco do odgrzewania contentowych kotletów - byle z głową i z pomysłem!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.