Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

W poprzednim roku wszyscy musieliśmy w bardzo krótkim czasie odrobić lekcje i zmierzyć się ze sprawdzianem. I to takim niezapowiedzianym (najgorzej!). Sytuacja pandemiczna odcisnęła również piętno na funkcjonowaniu użytkowników w świecie online. Postanowiliśmy przygotować zestawienie, w którym naszym subiektywnym okiem określiliśmy trendy marketingowe na 2021 rok. Miłej lektury!

Jak prowadzić skuteczną komunikację na Instagramie w 2021 roku?

W 2020 roku rozpoczął się (w końcu, no!) boomem na marki osobiste. Na małe manufaktury, na polskie marki. Na marki, za którymi stoją prawdziwi ludzie. Tacy wiecie, z krwii i kości, przypominający nam przechodniów czy sąsiadów. Ludzie, którzy postanowili postawić na swoją pasję.
Śmiem twierdzić, że trendem, z resztą bardzo zdrowym i dobrym (wszak trendy i mody bywają zgubne i co tu dużo mówić, głupie) będzie pokazanie się od ludzkiej strony.

Interakcje, które umożliwiają kontakt z marką staną się chlebem powszednim w komunikacji marketingowej (IG TV, live, Q&A, stories). Firmy zyskają twarze, prawdziwe twarze.

Kolejną istotną rzeczą w komunikacji będzie transparentność, wartość i szczerość. Dlaczego dany produkt/usługa tyle kosztuje? Co składa się na cenę produktu? Dlaczego taki, a nie inny składnik zawarty jest w produkcie? Czym się on wyróżnia? Jak traktujemy pracowników? Jaką wartość niesie za sobą nasz produkt/usługa?

Jeszcze kilka lat temu żadna firma nie poruszyłaby publicznie tak newralgicznych spraw związanych z prowadzeniem działalności. W ubiegłym roku na Instagramie co rusz opowiadano o procesach produkcyjnych, o cenie, o zarobkach. Pieniądze przestały być tabu. Doceniono wspomnianą szczerość i transparentność. Dostrzeżono trud, jaki wkłada się w prowadzenie biznesu. Dostrzeżono wartość pracy. Dlatego też, w 2021 w komunikacji na Instagramie słowa klucze to : ludzie, twarze, wartość i transparentność.

Ada - Social Media Specialist

Jak się wyróżnić, czyli copywriting i content marketing w 2021 roku

W zeszłym roku wiele firm stanęło przed nie lada wyzwaniem. Biznesy, których fundamentem funkcjonowania była sprzedaż stacjonarna musiały, chcąc nie chcąc, dostosować się do nowych realiów i wejść do świata online pełną parą. Pandemia tylko przyspieszyła tendencję, która na przestrzeni kilku poprzednich lat stare rosła, a mianowicie ilość osób w sieci oraz zakupów przez internet. Ale na uwagę zasługuje też to, że lawinowo zaczęła rosnąć liczba sklepów e-commerce, a co za tym idzie - konkurencyjność. Użytkownicy sieci nie mają już do wyboru, dajmy na to 20 sklepów oferujących podobny produkt, a 100! Walka o klientów staje się tym samym bardziej zaciekła, a przedsiębiorcy muszą podjąć działania, które wyróżnią właśnie ich firmę i ich produkt.

Trendem w 2021 roku będzie wartościowy content, który opiera się na budowaniu świadomości marki poprzez dbałość o relacje.

W dobie pandemii internauci zaczęli większą wagę przykładać do tego, jaką wartość dla nich niesie dany komunikat. W copywritingu skup się na jeszcze uważniejszym “czytaniu” potrzeb klientów, podkreślaniu wyróżników firmy, pokazaniu siebie - przedsiębiorcy, który tworzy firmę, wytłumaczeniu swojej misji i wizji - słowem pokazaniu czegoś więcej niż “gołego” produktu i jego charakterystyki. Postaw na dialog z użytkownikami, pytaj ich o zdanie, włącz ich do kreowania kierunku działań swojego biznesu - zbudujesz w ten sposób relacje, a w oczach odbiorców staniesz się prawdziwym partnerem do rozmowy, a nie akwizytorem, dla którego najważniejsza na świecie jest sprzedaż. To właśnie odróżni Cię od konkurencji. Język korzyści zawsze był ważny, niezależnie czy chodziło o posty na Facebooku, czy treści na stronie internetowej - zadbaj o to, by na stałe zagościł w Twoich wpisach.

W 2021 na wyżyny swoich możliwości pisarskich powinni wspiąć się właśnie copywriterzy i marketerzy, tworząc najlepszy content wszechczasów - wzbudzający ciekawość, zachęcający do rozmowy i dający wartość dla odbiorcy.

Kaja - Online Marketing Specialist

Prym Facebooka i jednoczesna dywersyfikacja kanałów komunikacji

Chyba wszyscy znamy określenie “dynamicznie zmieniające się środowisko”. Zeszły rok dosadnie pokazał nam, co tak naprawdę oznacza ten slogan. Sytuacja zmieniała się z dnia na dzień, a niektórzy musieli zmienić swoje życie o 180 stopni. Ten rok pokazał nam również, że nic nie jest stałe. Wydaje mi się, że dzięki tym wydarzeniom wszyscy staliśmy się bardziej elastyczni. Cenniejszy niż kiedykolwiek wcześniej okazał się refleks i umiejętność szybkiego reagowania.

Uważam, że słowem przewodnim 2021 roku będzie szeroko rozumiana dywersyfikacja. Przez lockdown wiele firm musiało przenieść swoją działalność do strefy on-line, żeby zwiększyć swoją stabilność. Tworzono sklepy internetowe, dołączano do marketplace’ów, a niektórzy (w końcu) zaczęli prowadzić swoją komunikację w social mediach.
marketing_2021_s-rodek_Obszar_roboczy_1--1-

Skoro już mowa o komunikacji - uważam, że Facebook nadal będzie jednym z najważniejszych kanałów komunikacyjnych. Coraz częściej jest on traktowany jak wyszukiwarka internetowa.

Ostatnie wydarzenia nie zachwiały jego pozycji, a wręcz przeciwnie - w dobie pandemii zauważono duży wzrost nowych użytkowników prywatnych, jak i firm, które stworzyły profile facebookowe. Przełożyło się to na duży rozwój portalu. Sądzę, że najbardziej dynamiczne zmiany zajdą w stylu prowadzonej komunikacji. Teraz jeszcze większe znaczenie odgrywać będzie autentyczność, wartościowy content, szybkie reagowanie na wydarzenia ze świata (wszystkie RTMy mile widziane) oraz bliski kontakt z odbiorcą. Moderatorzy powinni skupić się na szybkim odpisywaniu na wiadomości i komentarze - w przypadku tych ostatnich warto “pociągnąć odbiorcę za język”.

Facebook docenia wartościowe dyskusje w komentarzach.
Jeszcze większą popularność zdobędą wszelkiego rodzaju live’y, wydarzenia on-line i grupy. Lokalne siłownie przenoszą swoją działalność na zamknięte grupy na Facebooku, gdzie dzięki transmisji na żywo prowadzone są treningi dla klubowiczów.

Wieczorne live stają się świetną odskocznią i rozrywką. Ba, stały się nawet pełnymi emocji licytacjami, podczas których można nabyć kolczyki z najnowszej kolekcji ulubionego butiku 😉

Jednak Facebook to nie wszystko i w 2021 roku przedsiębiorcy będą poszerzać swoją komunikację o kolejne kanały komunikacji. Blogi i własne strony www staną się jeszcze bardziej popularne.

Wzrost świadomości na temat tego, jak ważnym jest bycie obecnym w Internecie, będzie sprzyjał rozwojowi wszystkich social mediów. Polscy przedsiębiorcy dywersyfikacji poddadzą nie tylko model biznesowy, ale również swoją strategię marketingową i działania w social mediach. Bez znaczenia na kanał cały czas obowiązywać będzie jedna zasada - szybka reakcja na zmiany w otoczeniu.

Ewa - Online Marketing Specialist

Efektywne kampanie Google Ads w 2021 roku - jak je zrobić?

Jak będzie wyglądał świat Google Ads w 2021 roku? Chcę zwrócić uwagę na dwa elementy w tym systemie. Pierwszym jest inteligentna kampania produktowa, która wykorzystując funkcję inteligentnego określania stawek przyczyni się do wzrostu zysku z oferowanych produktów.

O ile w przypadku pozostałych kampanii inteligentnych można mieć wątpliwości co do ich skuteczności, to w przypadku kampanii produktowych sytuacja ma się inaczej. Algorytmy systemów uczących Google wykorzystują dane makro do optymalizacji Twojej kampanii, analizują wiele zmiennych, których Ty jako reklamodawca nie masz prawa zauważyć lub są one trudne do zweryfikowania. Oczywiście nie powinniśmy tego robić od razu, bo system zwariuje, a kampania stanie się nierentowna. Najpierw zastosuj klasyczną kampanię PLA, a później wejdź na drogę SMART. To się opłaca.

Drugim składnikiem Google Ads, który będzie miał ogromne znaczenie w 2021, to kreacje wideo w systemie YouTube i nie tylko.

Jeśli Twoja witryna zawiera wideo, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że uzyska bezpłatne wyniki wyszukiwania w porównaniu do witryn posiadających jedynie bloki tekstowe ze słowami kluczowymi (SEO).
Z czego to wynika? Mówimy tu o preferencjach użytkowników, treści wideo są dla nas bardziej atrakcyjne, Google pozycjonuje strony zawierające filmy wideo wyżej w liście wyszukiwań.

Masz wątpliwości czy to działa i domagasz się twardych danych?
Proszę bardzo:

  • 72% firm twierdzi, że wideo poprawiło współczynnik konwersji
  • 52% konsumentów twierdzi, że oglądanie filmów o produktach zwiększa ich pewność w podejmowaniu decyzji o zakupie online

Mam nadzieję, że na początku 2022 roku, zobaczysz nasz kolejny wpis o tej tematyce, a w głowie pojawi się myśl - mieli rację! Warto im zawierzyć wszystkie kosztowności, a przynajmniej social media.

Radek - Online Marketing Specialist

Nowe możliwości dotarcia do klientów - social commerce i Facebook Dating

Nie zaskoczę Cię stwierdzeniem, że w 2021 roku jeszcze bardziej wzrośnie rola mediów społecznościowych, na czele z płatnymi kampaniami. Większość firm zwiększyło budżet reklamowy na Facebooku oraz Instagramie, czyli na najpopularniejszych platformach social media, nie zapominając też o TitToku, który był największym wygranym 2020 roku. Dlatego firmy powinny zaprzyjaźnić się z digital marketingiem i wraz z nowym rokiem zadbać o swoje profile w social media, a także odświeżyć swoją stronę internetową.

Patrząc na branże, które osiągnęły największy wzrost przychodów w 2020 roku to bezapelacyjnie wygrywa e-commerce, czyli sklepy internetowe. Tak będzie również i w obecnym roku. Na początku pandemii wiele firm wstrzymało swoje działania, jeśli chodzi o kampanie na Facebooku z obawy nad tym co się wydarzy nazajutrz, ale patrząc na moje doświadczenie z klientami e-commerce to właśnie w marcu, kwietniu oraz maju przejścia na strony oraz całościowy zasięg było stosunkowo tanie. Niestety, spodziewam się że w 2021 roku będzie coraz drożej z racji większej ilości reklamodawców, które dopiero niedawno zdecydowali się na płatne kampanie. Na pewno każda firma powinna zastanowić się, czy część usług/produktów zawrzeć w ofercie na swojej witrynie, aby użytkownik miał łatwy dostęp do ich zakupienia. Facebook testuje także nową funkcjonalność, jaką jest Facebook Pay. Na uwagę zasługuję fakt, że w Instagramie pojawiła się zakładka “Sklepy”, gdzie można wprowadzić swoje produkty, a użytkownik może je przeglądać bezpośrednio w aplikacji mobilnej.

Od jakiegoś czasu na Facebooku również jest możliwość zbudowania swojego sklepu. Ten trend to social commerce i na pewno będzie on stale rozwijany w 2021 roku, gdzie taka opcja będzie dostępna w większości kanałów social media.

Przez pandemię ludzie poczuli się bardziej samotni niż kiedykolwiek, dlatego większe zainteresowanie może otrzymać aplikacja Facebook Dating, która pojawiła się oficjalnie w Polsce w końcówce 2020 roku. To być może szansa dla firmy, które będą chciały w nieszablonowy sposób pokazać się potencjalnym klientom.

Z racji mojego zainteresowania rynkiem gamingowym, który jest kolejnym wygranym minionego roku przewiduje rosnącą liczbę godzin w transmisji na żywo z gier oraz czasu spędzonego na oglądaniu game streamerów. Taką platformą jest najbardziej popularny Twitch, a nawet Facebook Gaming, w którym jest możliwość obserwowania takowych poczynań graczy i wspieraniu ich za pomocą wirtualnych gwiazdek.

2021 będzie rokiem, w którym będzie trzeba pokazać kreatywność, autentyczność oraz jakość. To jedna z dróg do zbudowania silnych relacji z odbiorcami.

Rafau - Social Media Ads Manager

Po więcej marketingowych kąsków zapraszamy na naszego Facebooka! A jeśli chcesz mieć stały dostęp do wiarygodnego źródła wiedzy, śledź naszego bloga!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.