Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

O ile zazwyczaj nie mamy problemu z określeniem celu swojego komunikatu, postu czy artykułu, o tyle często zapominamy, o pozostałych dwóch arcyważnych aspektach. Aspektach, które wpływają na budowanie świadomości marki...

Dzisiaj ponownie chciałabym Cię zabrać w copywriterską podróż, podczas której odkryjemy kolejny sposób na tworzenie tekstów. Tekstów, które dla odbiorców są jasne, zrozumiałe i zapadające w pamięć - w końcu nie chodzi o to, by szpikować swoje komunikaty zaawansowanym słownictwem, niby kreując się na eksperta. O nie, nikt nie lubi wymądrzania. Weźmiemy sobie na tapetę przygotowywanie postów na fanpage’a, choć śmiało technikę, o której opowiem Wam za chwilę, możesz stosować przy dłuższych formach, na przykład artykułach czy prezentacjach.

Załóżmy, że prowadzisz sklep z zabawkami i akcesoriami dla małych dzieci “Misiu Pysiu”. Przygotowałeś treść postu, która brzmi:

Zapraszamy na zakupy do naszego e-sklepu! W swojej ofercie posiadamy szeroką ofertę zabawek edukacyjnych wykonanych z drewna. Dzięki nim będziecie mogli zapoznać swoje dzieci z cyframi, liczbami, dźwiękami i kształtami.

Kliknij w link! Udanych zakupów!

Cel komunikatu jest jasny - sprzedaż. Ale jakich dwóch elementów zabrakło, by post zadziałał lepiej? Masz jakiś pomysł?

Zasada 3Z - Zrozumieć Zapamiętać Zrobić

Zacznijmy od tego, jak należałoby rozpocząć pracę nad treścią posta. Z pewnością warto wyobrazić sobie prawdziwego człowieka, do którego kierujesz komunikat - czyli tak zwaną personę. Gdy masz już przed oczami, dajmy na to Panią Agatę Malinowską - 33-letnią mamę dwójki dzieci, która obecnie przebywa na urlopie wychowawczym, interesuje się fotografią dziecięcą, literaturą piękną i podróżami, przejdź do określenia trzech wartości, które nadadzą kierunek Twojej narracji w komunikacie.

I tutaj witamy się ciepło z zasadą 3Z. Być może Twoim pierwszym skojarzeniem jest: Zakuć, Zdać, Zapomnieć, ale co to, to nie! Mowa o zasadzie Zrozumieć, Zapamiętać, Zrobić!
3z_srodek3_Obszar_roboczy_1

Już na etapie konstruowania treści, weź pod uwagę te trzy aspekty. Wróćmy do przykładu z komunikacją sklepu z zabawkami i akcesoriami dla dzieci. Jak powinna wyglądać treść, która bazuje na powyższej zasadzie?

Zabawa i nauka w jednym? Czemu nie!

Chcesz wyruszyć ze swoim dzieckiem w kreatywną podróż, podczas której zgłębicie tajniki kształtów, kolorów, dźwięków, literek i cyferek? Jesteśmy ogromnymi fanami edukacyjnych zabawek drewnianych. Dlaczego?

- pozwalają w łatwy i przyjemny sposób rozwijać umiejętności dziecka
- wiele z nich poprawia koordynację ruchową i motorykę, co pozytywnie wpływa na dalszy rozwój malucha
- w przeciwieństwie do zabawek plastikowych, nie posiadają ostrych krawędzi, a ich boki są dokładnie oszlifowane - zwiększa to bezpieczeństwo zabawy
- bardzo trudno je połamać lub uszkodzić - tym samym ryzyko połknięcia czy zadławienia się małym elementem jest minimalne
- wykonane są z naturalnych surowców, a do ich malowania używane są farby, które posiadają atesty bezpieczeństwa

Zabawki drewniane to inwestycja na lata!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij w link!

Rozłóżmy teraz powyższą treść postu na trzy aspekty, według zasady 3Z.

Co odbiorca ma zrozumieć?
Odbiorca ma zrozumieć, że drewniane zabawki edukacyjne to doskonały pomysł na połączenie zabawy i nauki.

Co odbiorca ma zapamiętać?
Odbiorca ma zapamiętać, że drewniane zabawki to gwarancja jakości i bezpieczeństwa oraz dlaczego ich właściwości są lepsze, niż zabawek plastikowych.

Co odbiorca ma zrobić?
Odbiorca ma kliknąć w link i dowiedzieć się więcej na temat zabawek drewnianych.

Proponuję, żebyś za każdym razem, gdy wpadniesz na pomysł na post, określił, co odbiorca ma zrozumieć, zapamiętać i zrobić. Dzięki temu Twoje komunikaty zyskają w oczach klientów i de facto będą bardziej zapamiętywalne - wzmocnisz świadomość marki. Zachęcam również, abyś zapoznał się z artykułem o języku korzyści - myślę, że pomoże Ci wypracować lepsze nawyki copywriterskie, dzięki którym Twój facebookowy wall wyróżni się na tle konkurencji.

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.