Prototypem aparatu była camera obscura, jednak przyjmuje się, że pierwszą fotografią w historii był “Widok z okna w Le Gras”, autorstwa francuskiego fizyka, Josepha - Nicéphore Niépce. Utrwalił on obraz na cynkowej płytce, która była poddawana ekspozycji świetlnej przez 8 godzin. Następna była dagerotypia, na zasadzie której oparte jest działanie polaroidu. Resztę historii znamy - aparaty analogowe (wywoływanie zdjęć w ciemni było magiczne, trochę za tym tęskno), aparaty cyfrowe, lustrzanki...a teraz proszę Państwa, teraz to jest tak jakby luksusowo! Dzięki smartfonom każdy z nas może fotografować na bardzo dobrym poziomie (żeby nie było, nie każdy z nas może być Anne Lebovitz - królowa jest tylko jedna) 😉
....jeden prosty trik, dzięki któremu staniesz się profesjonalnym fotografem!!!
Ha! Kocham scamy z tym tekstem! Życie byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby TEN JEDEN PROSTY TRICK faktycznie zmieniał wszystko, jak za dotknięciem magicznej różdżki. W prawdziwym życiu trzeba na wszystko sobie zapracować.
Henri Cartier-Bresson powiedział kiedyś, że „twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi". Nie zniechęcajcie się jednak.
Bressonowi chodziło o to, że fotografia to proces iteracyjny - to praktyka czyni mistrza. Talent, co prawda, też się przyda i wiele ułatwi, ale sam talent nie sprawi, że będziecie mistrzami w jakiejś dziedzinie. To tak niestety nie działa. Do nauki potrzebna jest pokora i praktyka. Przede wszystkim pokora i praktyka. I przypominam, praktyka.
"Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu."
Jak zrobić dobre zdjęcie?
Zadbaj o odpowiednie światło, dobry kadr i ustabilizuj obraz - brzmi łatwo, w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany i trudny proces. Profesjonalni fotografowie twierdzą, że na setki zdjęć wykonanych podczas jednej sesji, do publikacji wybierają tylko kilka. Na dobre zdjęcie składa się wiele czynników, najważniejsze z nich to:
- światło - światło potrafi zmienić wszystko, naprawdę! Światło naturalne w niezwykły sposób uwydatnia piękno przyrody czy człowieka. Wszystkie niesamowite zdjęcia kolorów ludzkich tęczówek to w dużej mierze zasługa światła.
- kadr - bez odpowiedniego kadru nie ma dobrego zdjęcia, koniec kropka. A od udanego kadru zależny jest zamysł zdjęcia i kompozycja. Dla przykładu - jeśli robimy zdjęcia jakiegoś zabytku, wskazany jest szeroki kadr. Jeśli chcemy zaś zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy jakimś budynku, a najważniejszy na zdjęciu ma być człowiek, szeroki kadr nie będzie dobrym pomysłem, bo osoba będąca na zdjęciu najprawdopodobniej...nie będzie widoczna. Będzie maleńka. A nie o to w tym zdjęciu chodziło. Jeśli chcemy uchwycić emocje, wskazana jest fotografia portretowa, gdzie centralnym punktem będzie twarz. Bo chodzi o to, żeby dokładnie TĘ emocję uchwycić, czyż nie?
- ostrość - w przypadku zdjęć obiektów ruchomych (w tym dzieci i zwierząt) złapanie ostrości może być nie lada wyczynem. Najlepiej jest wykonać serię zdjęć, z pewnością chociaż jedno z nich będzie ostre. Dodatkowo, większość aparatów w nowoczesnych smartfonach posiada wbudowany Auto Focus, co znacznie ułatwia zrobienie ostrego zdjęcia.
Top 5 aplikacji do obróbki zdjęć
Do meritum, do meritum! Oto subiektywna lista 5 najlepszych aplikacji do obróbki zdjęć, dzięki którym fotografie będa wyglądać znacznie lepiej. A niektóre z nich są w stanie nawet uratować z pozoru nieudane zdjęcia.
PS: Część z tych aplikacji jest darmowa :)
VSCO CAM
Must have. Niezwykle prosta, intuicyjna aplikacja (dodatkowym plusem jest jej świetny design, UX na najwyższym poziomie) zawiera wszystkie niezbędne funkcje do poprawienia wyglądu zdjęcia, a niekiedy nawet do jego naprawienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na opcję kadrowania - z każdej jego strony, z każdej perspektywy. Widoczne na górze zdjęcie obrobione jest w całości w VSCO CAM. Bez obróbki, przyznaję się bez bicia, jest po prostu słabe. Po odpowiednim wykadrowaniu i nałożeniu filtra prezentuje się zgoła inaczej.
Snapseed
Darmowa aplikacja od Google - jest bardzo rozbudowana, nieco toporna, ale daje znakomite efekty. Znajdziemy w niej funkcje takie jak dramaturgia, efekt Noir, efekt starej kliszy, glamour glow - dla każdego coś dobrego. I potrzebnego. Polecam ją szczególnie dla wszystkich, którzy wykonują fotografię produktową - dzięki Snapseed można uzyskać naprawdę zadowalające rezultaty. Takie ze szczyptą magii. Ach, zapomniałabym. W Snapseedzie można poprawić sobie twarz. Dosłowne poprawić.
Lightroom
Lightroom to profesjonalny program do obróbki fotografii spod szyldu Adobe. Krzywe, balans bieli, kadrowanie, światło, gotowe filtry do zdjęć i opcje do kompleksowego retuszu zdjęć. Zapewnia słynny “efekt Photoshopa”.
Afterlight
Multum opcji. Podstawowych i zaawansowanych. Specjalne efekty świetlne, liczne filtry do zdjęć, ramki, kształty - niezbędny dla instagramowiczów!
Huji
Czyli słynne zdjęcia z ‘98 roku. Aplikacja jest o tyle ciekawa, że nie ma w niej możliwości obróbki wybranego zdjęcia. I nałożony filtr nigdy nie jest taki sam. Tu jest jedno zdjęcie - albo jest udane, albo nie. To siła przypadku. Uzależniająca siła przypadku. Nigdy nie wiesz jakie zdjęcie Ci wyjdzie, bo nie ma podglądu, dlatego zdjęcia przy użyciu Huji w odbiorze przypominają stary, dobry aparat analogowy. A kiedy zdjęcie w końcu wyjdzie, satysfakcja jest nieporównywalna z niczym.
Pobierz na Android
Pamiętaj, że ludzie kupują oczami - jest to niezwykle ważne w przypadku prowadzenia fanpage’a firmy handlowej, ale i usługowej. Jeśli będziesz publikować klimatyczne, wysokiej jakości zdjęcia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zadziała tzw. visual merchandising, czyli wspomniane kupowanie oczami. Decyzje zakupową podejmuje się bardzo szybko, do 8 sekund po zobaczeniu towaru. Jeśli odpowiednio zadbasz o jego ekspozycję (w social mediach o zdjęcie oczywiście) potencjalny klient zapamięta Twoją ofertę i nawet jeśli będzie szukał innych alternatyw, najprawdopodobniej i tak wróci do Ciebie. I w ten prosty sposób jesteś...kupiony. A jeśli chcesz często być “kupowany”, warto zastanowić się nad wdrożeniem reklam na Facebooku. Dobra, warto to za mało powiedziane. To po prostu TRZEBA zrobić.