User generated content – wciąż aktualny czy przeżytek?

Social media ewoluują z wyjątkową prędkością. Co rusz powstają nowe trendy i mechanizmy, które warunkują widoczne efekty działań. Próbując nadążyć za zmieniającymi się algorytmami, wiele osób zapomina lub pomija działania, które wciąż potrafią przynosić bardzo fajne efekty. Jednym z takich elementów jest User Generated Content. Czym jest i jak go wykorzystać? Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Czym jest UGC i dlaczego jest istotny?

User Generated Content, inaczej UGC, to materiały dotyczące marki stworzone przez autorów, którzy nie zostali opłaceni przez Waszą markę i nie są z nią bezpośrednio powiązani. Jednym słowem – dodali coś o Waszej firmie, bez Waszej ingerencji. Na tego typu treści mogą się składać przeróżne materiały, np.:

  • wpisy na blogu,

  • posty i relacje w social mediach,

  • live streamy, w których wspominają Waszą firmę,

  • opinie i polecenia.

    Pewnie nasuwa Wam się teraz pytanie, dlaczego mówimy, że ten typ contentu jest tak istotny. Już wyjaśniamy!

UGC ma kilka sporych zalet, które bardzo mocno wyróżniają go na tle innych treść, ale najistotniejsza z nich to autentyczność! Jesteśmy wręcz zarzucani treściami reklamowymi, co niestety nie ułatwia działań promocyjnych.

Marketerzy silą się, jak mogą, aby reklamy nie były zbyt oczywiste, a użytkownicy coraz szybciej nudzą się kolejnymi formatami. O ile profesjonaliści potrafią stworzyć kolejne angażujące kampanie, o tyle dla osoby działającej bez większego doświadczenia, może to być problematyczne. Tutaj pojawia się UGC – treść kompletnie odbiegająca od typowej reklamy, ze szczerą opinią i autentycznym wydźwiękiem. Twoi odbiorcy znacznie chętniej zaufają drugiemu użytkownikowi, który nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za swoją recenzję. Z kolei dla Ciebie to dodatkowy, prosty w komunikowaniu materiał do wykorzystania na Twoich kanałach. To świetny sposób na dodanie marce osobowości i autentyczności w działaniu. Dodatkowy plus? Darmowa pomoc w pozycjonowaniu Twojej marki w sieci.

Dokładna analiza UGC to świetny sposób na kontrolę zadowolenia klientów. Ten wskaźnik można (a wręcz powinno się) badać znacznie dokładniej (o czym pisaliśmy tutaj). Materiały tworzone przez Twoich klientów mogą być w tym niezwykle pomocne. Analizując UGC można sprawdzić, czy produkt nie posiada sporych niedociągnięć względem oczekiwań konsumenta oraz poznać zalety, które są najczęściej wymieniane.

Jak zachęcić użytkowników do tworzenia User Generated Content?

Nie bój się komunikować swoim obserwatorom, że Twojej marce zależy na tego typu materiałach. Przykładowo, na Instagramie możesz stworzyć relację, w której opowiadasz użytkownikom, w jaki sposób mogą oznaczać Twoją markę, aby ich treści zostały zauważone. Stwórz również swój hasztag, który zamieścisz w bio profilu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zgromadzić wszystkie materiały w jednym miejscu.

Pamiętaj też, aby starać się wchodzić z użytkownikami w interakcję. Repostujesz relację z oznaczeniem? Super! Po pierwsze dopisz coś od siebie, a po drugie odezwij się do autora i wykaż zaangażowanie. Krótka wiadomość, w której podziękujesz za opinię/udostępnienie/dodane zdjęcie i zapytasz o ulubiony produkt – tyle wystarczy. Taka krótka rozmowa pokaże użytkownikowi, że tworzysz markę, która autentycznie dba o swoich klientów i chce ich słuchać.

Dobrym posunięciem będzie również zaoferowanie kodów rabatowych lub prezentu do następnego zamówienia dla najbardziej aktywnych klientów, którzy tworzą UGC. Dzięki temu konsumenci chętniej będą dzielić się swoimi opiniami lub oznaczać Twoją markę w swoich materiałach. A dodatkowo jest to po prostu miły gest w stronę osób, które i tak kupują od Twojej marki i najpewniej wciąż będą regularnie wracać.

Pamiętaj też, że negatywne opinie to również UGC – oczywiście nikt nie chce ich pokazywać dalej, ale z niezadowolonymi użytkownikami czasem także warto podjąć rozmowę. Możesz dowiedzieć się, co poprawić w swoim produkcie lub poznać jego słabe strony, o których dotąd nie miałeś pojęcia.

Jak stosować UGC?

Po pierwsze – stories na Instagramie oraz relacje na Facebooku. Użytkownicy najchętniej korzystają z tego narzędzia. Zdjęcie lub krótki filmik, który pokazuje Twój produkt z oznaczeniem marki, w tej formie wygląda najnaturalniej i generuje zainteresowanie. Tego typu materiały możesz w prosty sposób repostować na profilu swojej firmy. Udostępniając relację, dodaj link do produktu, o którym mówi autor treści. W ten sposób użytkownicy od razu znajdą rzecz, która może ich zaciekawić (linki na Instagramie to prosta sprawa, a o tym jak dodawać link do relacji na Facebooku pisaliśmy tutaj).

Na Instagramie warto także pamiętać o stworzeniu jednej grupy wyróżnionych stories, w której będą zapisane wszystkie repostowane relacje. W ten sposób nowy klient może łatwo odnaleźć opinie i te naturalne wzmianki o Twojej firmie. Zdjęcia dodawane przez użytkowników możesz udostępniać w formie postów na swoim profilu (oczywiście po uprzednim zapytaniu ich o zgodę!) – zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie będzie to świetnym materiałem.

Wpis blogowy z recenzją Twojego produktu to świetny temat na osobny post. Wystarczy napisać tematyczne copy oraz stworzyć odpowiednią grafikę i za zgodą autora, podlinkować artykuł. Z pewnością zainteresuje to Twoich odbiorców. Warto też pamiętać, że takie recenzje często zawierają większą liczbę informacji, których szukają także inni potencjalni klienci (niż przykładowo Twoja strona internetowa). Udostępniając tego typu materiały, zadbasz więc o to, aby Twoi odbiorcy otrzymali wszelką niezbędną dawkę wiedzy na temat Twojego produktu, bez dodatkowej konieczności tworzenia takich treści na własną rękę.

UGC to także solidna garść inspiracji! Jeśli użytkownik tworzy ciekawą rolkę z Twoją marką być może ma to szanse na zbudowanie viralowej treści? Zachęć użytkowników do stworzenia swojej wersji tematycznej rolki. Idźmy o krok dalej – możesz zorganizować konkurs na najciekawszy filmik, w którym to odbiorcy wybiorą, kto wygra. W ten sposób mocniej zaangażujesz swoją społeczność w życie marki, wykorzystasz treści generowane przez użytkowników i zwiększysz swoje zasięgi.

Same plusy! Tworząc konkursy i zachęcając do dodawania zdjęć lub filmów pod konkretnym hasztagiem, nakłaniasz do tworzenia UGC – tak, to naprawdę tak proste. Jeśli potrzebujesz solidnej bazy informacji jak stworzyć treści, które zaangażują odbiorców, zerknij na ten artykuł.

Podsumowanie

Autentyczność i naturalność to marketingowa zmora – specjaliści wiedzą, w jaki sposób to osiągnąć, jednak jeśli samodzielnie prowadzisz komunikację swojej firmy, może to być trudne zadanie. Dlatego gdy tylko masz okazję, wykorzystuj treści generowane przez Twoich odbiorców. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia budowania wizerunku firmy, jak i dla zwiększenia jej autentyczności. UGC to jeden z bardzo istotnych elementów działań, a jeśli ciekawi Cię kwestia materiałów generowanych przez użytkowników i zwiększania świadomości marki w podobny sposób, koniecznie przeczytaj o buzz marketingu. To również ciekawe rozwiązanie, które potrafi przynosić naprawdę spore efekty!