Instagram, obok Facebooka, to najpopularniejsze medium społecznościowe. Obsługa Instagrama jest prosta jak konstrukcja sami-wiecie-czego. I o ile prowadzenie prywatnego konta nie jest koniecznie, to prowadząc firmę bez Instagrama, wiele tracicie. A dokładniej - tracicie zasięgi , rozpoznawalność i klientów. I to w POTĘŻNEJ ilości, a tego przecież nie chcecie, czyż nie? Na wszystkie “jak”, “kiedy” i “dlaczego” odpowiadam w dzisiejszym artykule, dlatego keep reading!
Kto powinien prowadzić firmowy Instagram?
Moja ulubiona odpowiedź - to zależy. Teoretycznie wyróżnia się grupę branż, dla których Instagram może stać się kluczowym kanałem komunikacji w social mediach, jednak prawda jest taka, że dobrze prowadzony Instagram zainteresuje dużą ilość odbiorców, nawet takich, których Twoja branża nie interesuje. Jakie więc branże, nie powinny ignorować potencjału drzemiącego w Instagramie?
- spożywcza
- kosmetyczna
- modowa
- edukacyjna
A także:
- lokalne przedsiębiorstwa
- sklepy internetowe
- manufaktury
Dlaczego warto prowadzić firmowy Instagram?
Po pierwsze - Instagram posiada zupełnie inną grupę odbiorców niż Facebook. Na Instagrama chętniej zaglądają młodzi użytkownicy, więc jeżeli w Twojej grupie docelowej znajdują się osoby młode, założenie Instagrama będzie bardziej niż rozsądne. W zależności od tego, czym zajmuje się Twoja firma, masz szansę dotrzeć do znacznie szerszej grupy odbiorców.
Po drugie - ogrom feedu na Facebooku potrafi przytłoczyć - posty stron, które lubimy plus posty ze stron które lubimy, bo poprosił nas o to znajomy plus posty stron, które obserwujemy od lat, ale zostały one wykupione i publikują tylko clickbaity plus zdjęcia znajomych - czasem nawet całe sesje. I tak właśnie reklamy, zdjęcia znajomych, posty z polubionych stron, udostępniane linki i tysiąc innych rzeczy przysłaniają wartościowe treści. W przypadku Instagrama jest nieco inaczej - tam sami dobieramy sobie to, co nam się wyświetli. Zgodne z naszymi zainteresowaniami, zgodne z naszą estetyką, jednocześnie wciąż mając opcję do udostępniania i komentowania treści publikowanych przez nas czy innych użytkowników.
Zasady prowadzenia Instagrama firmowego
Prowadzenie firmowego Instagrama jest łatwiejsze niż się wydaje. Złota zasada w tym przypadku to: planuj, działaj i angażuj - czyli tak samo, jak w przypadku Facebooka. Z jednym, małym wyjątkiem. Na Instagramie możesz nieco wyluzować, ba, nawet wypada nieco poluzować, pokazać się od tej bardziej “ludzkiej” strony. Więc - planuj, działaj, angażuj, i jednocześnie, wyluzuj. Tylko nie luzuj za bardzo. Pokazanie się ze swoją rodziną czy dziećmi raz na jakiś czas to świetne działanie na rzecz ocieplania wizerunku, kluczowe jest fraza RAZ NA JAKIŚ CZAS. Raczej rzadziej, niż częściej. Twoi obserwatorzy nie obserwują Cię, żeby oglądać zdjęcia Twojej rodziny bądź posiłków. Od tego jest profil prywatny. Jeśli przesadzisz z prywatą na swoim profilu, nie dziw się, że zaczniesz lawinowo tracić fanów. Skoro wiesz, co robić, a czego nie robić, przejdźmy do szczegółów:
Content
O tym, czym jest content marketing pisaliśmy już tutaj, w przypadku Instagrama zasady są dokładnie takie same, czyli:
- Copywriting - jeśli zajmujesz się kładzeniem paneli podłogowych i potrafisz opowiadać/pisać o tym z pasją, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że oczarujesz swoim fachem osoby, których kładzenie paneli nie interesuje.
- Zdjęcia - pociągnijmy temat kładzenia paneli. Zdjęcia realizacji to najlepsza forma autoreklamy. Czymkolwiek się nie zajmujesz, zadbaj o to, żeby zdjęcia były estetyczne i dobrej jakości. Zdjęcia realizacji pokazują jakim fachowcem jesteś - a dobry fachowiec jest zawsze w cenie. Zwłaszcza, kiedy może udowodnić swoje umiejętności. Na przykład na zdjęciach! Na temat robienia zdjęć na potrzeby social media już tworzy się artykuł, stay tuned! Czasem możesz też skorzystać z baz zdjęć, o których przeczytasz tutaj.
- Planowanie - jeśli chcesz, żeby Twój profil był angażujący i obserwowało go dużo użytkowników (co oczywiście przekłada się na sprzedaż) musisz publikować posty regularnie, pamiętając tym samym o angażujących treściach i dobrej jakości zdjęciach - najlepiej, żeby cały profil, jego stylistyka i narracja stanowiły jedną, spójną, niepowtarzalną całość.
Relacja z klientami
Żaden portal społecznościowy nie sprzyja kontaktom na linii firma - klient jak Instagram. Powód jest prosty - na Instagramie możemy ukryć się pod nickami, co zapewnia nam większą anonimowość niż Facebook. Dzięki tej pozornej anonimowości, jesteśmy bardziej chętni do komentowania, wchodzenia w dyskusję czy recenzowania produktów. Ponadto na Instagramie od dłuższego czasu prawdziwą furorę robią relacje. Relacje, w których Twoja firma zostanie oznaczona możesz udostępnić na swoim profilu. Udostępniaj posty i relację swoich klientów zwłaszcza, kiedy są zadowoleni z zakupów. W końcu nie ma lepszej rekomendacji, niż social proof.
#hasztagi - perełki instagrama
To właśnie dzięki nim możemy dotrzeć do osób zainteresowanych tematem związanym z Twoją firmą. Hasztagów używaj z rozwagą - tylko adekwatnych do zdjęcia czy usługi. W innym wypadku możesz zostać zbanowany.
Publikuj różnorodne treści
Jeśli chcesz stać się ekspertem w swojej branży (i w oczach swoich obserwatorów) publikuj treści edukacyjne - w formie tekstów lub filmów. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie podołać tworzeniu grafik i filmów, są programy, które zrobią to za Ciebie.
Odpisz na każdy komentarz, każdą wiadomość, zareaguj na udostępnienie tworzonych przez Ciebie treści. Podziękuj za zaobserwowanie. Wdzięczność niewiele kosztuje, a czyni cuda.
Instagram ma jeszcze jedną, bardzo ważną opcję - możesz stworzyć profil firmowy, który daje Ci dostęp do reklam i statystyk (o sile statystyki pisaliśmy w tym artykule). Dodatkowo, możesz przypisać swoją firmę do określonej kategorii, co ułatwi jej wyszukiwanie.
Działania na Instagramie są naprawdę tanie, i jeśli odpowiednio zaplanujemy strategię, będą niezwykle skuteczne. Musisz być jednak zdeterminowany i systematyczny, zwłaszcza na początku prowadzenia profilu. Systematyczność i konsekwentne działania plus atrakcyjny wizualnie content to już połowa sukcesu.