Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Najgorętszy okres zakupowy już niedługo! Mowa oczywiście o Black Friday, czyli dniu, na który z utęsknieniem czekają wszyscy łowcy promocji. W 2020 wypada on 27 listopada, więc jeśli nie zacząłeś jeszcze przygotowywać swojego sklepu internetowego na istne shoppingowe szaleństwo, masz jeszcze trochę czasu. W moim artykule pokażę Ci kilka sposobów, by tegoroczny Black Friday okazał się najrentowniejszym dniem w całej karierze Twojego e-commerce.

Wzrost znaczenia e-commerce

E-commerce to jeden z dynamiczniej rozwijających się rynków, a zakupy online przeżywają swój renesans. Z roku na rok można zaobserwować wzrost liczby internautów robiących zakupy w sieci. Jak wynika z raportu “E-commerce w Polsce 2020” obecnie aż 73% użytkowników internetu robi zakupy online, co w porównaniu z rokiem 2019, stanowi wzrost aż o 11 punktów procentowych! Na pewno na rozkwit e-commerce miała i nadal ma wpływ pandemia - do licznych obostrzeń musieli się dostosować zarówno klienci (intensyfikując zakupy w sieci), jak i sprzedawcy (dywersyfikując kanały sprzedaży - stawiając mocny akcent na e-commerce).

Czy warto organizować promocje na Black Friday?

Shoper w 2019 roku zanotowała większy ruch na platformach sklepów internetowych aż o 136% względem poprzedniego roku, natomiast o 185% wzrosła wartość zamówień w sklepach Shoper względem “zwykłego” piątku.

Dzięki Black Friday wygenerujesz nie tylko wzrost sprzedaży. To również szansa na wyprzedanie zalegających towarów - nawet niższa marża jest lepsza niż produkt na półce, który zbiera tylko kurz! Dodatkowo szaleństwo zakupów może przełożyć się na zbudowanie pozytywnego wizerunku oraz zwiększenie rozpoznawalności marki, a tym samym na poszerzenie grona nowych, potencjalnych klientów!

Nie ma co się oszukiwać, konkurencja jest ogromna. Jednak dobrze zaplanowana akcja promocyjna, optymalizacja sklepu oraz wybrane działania marketingowe z pewnością przełożą się na pokaźną sprzedaż. Grunt to przygotowanie. Od czego zacząć?

Co mówią statystyki z przeszłości?

Warto zaglądać w statystyki swojego sklepu z poprzednich miesięcy czy lat regularnie. Dzięki temu cały czas będziesz mógł trzymać rękę na pulsie, modyfikować aktualne działania reklamowe i dostosowywać komunikaty. Które produkty lub linie produktów były najbardziej rentowne dla Twojego e-commerce? Jak dużym zainteresowaniem się cieszyły? Jak kształtowała się sprzedaż, gdy przeprowadzałeś inne akcje promocyjne? Te wszystkie informacje pozwolą Ci lepiej zaplanować szaleństwo zakupów w tym roku!

Mam nadzieję, że z Google Analytics już się zaprzyjaźniłeś. Narzędzie to będzie Twoim najlepszym źródłem wiedzy - sprawdzisz w nim, z jakich kanałów reklamowych ruch na Twojej stronie był największy. Google, Facebook, Instagram, a może Twitter? Te informacje pomogą Ci na dalszym etapie planowania.

Jak zaplanować skuteczną strategię działania na Black Friday?

Na tym etapie zastanów się, na sprzedaży których produktów zależy Ci najbardziej. Zaoferuj taki rabat, który okaże się atrakcyjny dla odbiorców. A co to oznacza w praktyce?

Zniżka 5% czy 10% na asortyment może się niczym nie wyróżnić na tle konkurencji - z perspektywy klienta takie upusty można “upolować” w każdy inny dzień. W Black Friday oczekuje się czegoś więcej.

Pewnie nie raz spotkałeś się z reklamami czy postami, które informowały o superpromocji. Wchodzisz w link, a tam czeka na Ciebie rabat 5%. Not cool.

Na pewno bardziej zainteresujesz odbiorców swoją promocją, jeśli zaproponujesz np. 20-30% rabatu na cały asortyment - przyciągniesz nowych klientów do sklepu (pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednie rozpromowanie akcji).

Jeśli Twoim celem jest jak największa sprzedaż produktów z danej kategorii, marki lub wyprzedanie zalegających towarów, zrób promocję właśnie na nie! Pamiętaj, że do Black Friday musisz podejść biznesowo - organizowanie promocji dla samej idei czy też na zasadzie “wszyscy robią, to i ja muszę” nie zda egzaminu, a nawet może okazać się średnio opłacalne w porównaniu do nakładu pracy, jaką włożyłeś we wszystkie przygotowania. Szaleństwo zakupów może być najlepszym dniem sprzedażowym roku, jednak pamiętaj, by wszystkie cyferki mieć pod kontrolą.

Mała rzecz, a cieszy!

Bonusem, który klienci z pewnością docenią jest możliwość darmowej wysyłki czy też próbki produktów, mała słodkość, własnoręcznie wypisana kartka z podziękowaniem za zakup. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Takie małe gesty zapadają w pamięć i zwiększają sympatię do marki. Być może, dzięki temu dobremu wrażeniu zaskarbisz sobie przychylność klientów, którzy zostaną z Tobą na dłużej?

Prawdopodobnie jeden z lepszych driverów zakupowych

Na etapie przygotowywania strategii cenowej, warto z góry założyć czas trwania promocji. Ograniczenie czasowe jest driverem do zakupu, czyli czymś, co wpływa na to, że klient szybciej zdecyduje się na zakup, by okazyjna cena nie przeszła mu koło nosa. Dobrym patentem jest także ograniczenie ilościowe, na przykład w niższej cenie dostępnych jest jedynie 10, 50 lub 100 sztuk produktu! Klient wie, że zegar tyka, a z minuty na minutę ma mniejsze szanse załapania się na promocję.

Wszystkie drogi prowadzą do… Twojego sklepu!

Zastanów się, gdzie jest najwięcej Twoich klientów i dobierz odpowiednie media. Przykładowo prowadzisz sklep z ubraniami dla kobiet w ciąży. Największe zainteresowanie produktami jest na Facebooku i Instagramie. Posiadasz również dużą listę osób, które zapisały się do newslettera. Intensyfikuj swoje działania reklamowe na tych dwóch platformach, a w newsletterze wyślij ofertę specjalną do osób, które są z Tobą już od dłuższego czasu. Jeśli prowadzisz komunikację również na Twitterze albo Pintereście, jednak odzew nie jest tak pokaźny, skup się na tych miejscach, gdzie faktycznie masz największe szanse na sprzedaż (zwłaszcza, jeśli masz ograniczony budżet reklamowy). Nie musisz być wszędzie, musisz być tam, gdzie Twoi klienci.

“Prowadzenie biznesu bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt poza nami nie wie, co robimy”. - Stuart Henderson

Jeśli wybierzesz już media, dzięki którym chcesz komunikować o promocji, określ swój budżet reklamowy - podziel go pomiędzy platformy reklamowe, które planujesz wykorzystać.

Fanpage

Przed uruchomieniem całej Black Fridayowej machiny upewnij się, że Twój fanpage jest dopieszczony w 100% - nie brakuje na nim żadnych informacji o firmie, linków, przycisków, danych kontaktowych. Na czas promocji możesz zmienić zdjęcie w tle, aby jeszcze mocniej podkreślić akcję rabatową. Przygotuj z wyprzedzeniem posty informacyjne i sprzedażowe - wcześniejsze opracowanie wszystkich komponentów usprawni Twoją pracę w tym gorącym okresie.

Facebook Ads

Zaplanuj kampanie reklamowe na Facebooku - wykorzystaj takie cele reklamowe jak aktywność, ruch, konwersja czy sprzedaż z katalogu. Przygotuj kilka kreacji reklamowych do każdego z zestawu reklam, byś mógł w razie potrzeby je wymienić, gdy wyniki okażą się dla Ciebie niesatysfakcjonujące.

Strona www

Nie zapomnij o umieszczeniu wszystkich informacji na swojej stronie www! Dodaj wpis do aktualności i zmień czasowo pop-up (wyskakujące okienko). W ten sposób jeszcze bardziej zwiększysz swoje szanse na sprzedażowy happy end. Produkty przecenione wyróżnij, stwórz im osobną kategorię, by jak najbardziej skrócić proces zakupowy klienta.

Newsletter

Jeśli zajmujesz się wysyłką newsletterów, warto przygotować specjalną ofertę dla osób, które znajdują się na Twojej liście mailingowej i smsowej. Przypominam tu o ograniczeniu czasowym lub ilościowym, które jeszcze bardziej motywuje do skorzystania z oferty! W newsletterze umieść przyciski, które przeniosą odbiorcę bezpośrednio do przecenionych produktów.

Nie zapomnij upewnić się, że Twój sklep internetowy udźwignie znacznie wzmożony ruch na stronie, nigdzie nie ma żadnych błędów, stany magazynowe są takie jak powinny, a czas ładowania witryny to tylko one Mississippi.

Show time- czas na sprzedaż!

Nie pozostało nic innego jak podziwiać efekty swojej pracy? Co to, to nie. Trzymaj rękę na pulsie, oceniaj skuteczność swoich kampanii i reaguj, jeśli wyniki nie idą po Twojej myśli. Jeśli wcześniej przygotujesz się na każdą ewentualność, będziesz mógł się cieszyć z sukcesu Black Friday 2020 w swoim sklepie internetowym. A żebyś o niczym nie zapomniał, mamy dla Ciebie CHECKLISTĘ do pobrania. Enjoy!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.