Agencja reklamowa specjalizująca się w marketingu internetowym

Platforma przeszła rewolucję. Na początku Instagram służył głównie do publikowania ”prywaty”. Teraz też tak jest, ale co się zmieniło? W 2018 platforma otworzyła się na sferę biznesu i wprowadziła funkcję sklepu. Wtedy rozpoczął się proces zakładania firmowych kont i budowania wizerunku własnych marek. Ten proces trwa do dziś. Z roku na rok platforma zyskuje na popularności i rozwija coraz nowsze funkcje.

Z raportu Digital 2021 (Polska) wynika, że Instagram zajmuje czwarte miejsce, zaraz za Youtubem, Facebookiem i Messengerem, wśród najczęściej używanych platform społecznościowych. Dane wskazują, że liczba jego użytkowników wzrosła o 2.5 miliona na przełomie stycznia roku 2020/2021.

Wniosek jest prosty. Platforma cieszy się dużym zainteresowaniem i jej popularność nadal rośnie. Użytkowników przybywa coraz więcej, więc też powstają kolejne możliwości dla marketingu B2C. Trend rozwijającej się platformy, sprzyja właścicielom sklepów internetowych, którzy z potencjału Instagrama mogą czerpać wiele korzyści. Jeśli prowadzisz swój własny sklep internetowy i zastanawiasz się jak zwiększyć sprzedaż i rozpoznawalność marki, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Nigdy nie jest za późno, na założenie firmowego konta na Instagramie, nawet jeśli prowadzisz swój biznes od dłuższego czasu.

Kim są użytkownicy Instagrama?

Według ankiety przeprowadzonej przez Napoleoncat (marzec 2021) użytkownikami Instagrama są w 37,5% osoby pomiędzy 18-24, kolejne 27,9% stanowią osoby między 24-35 rokiem życia. Mniejszą grupę stanowią osoby w wieku 35-44 lat, ale nadal ta grupa jest dość duża. Różnorodność grup docelowych to na pewno jeden z aspektów, który skłania firmy do prowadzenia kont na Instagramie, ale również możliwości, które oferuje platforma mają wpływ na ich finalną decyzję. Dzięki funkcji sklepu mogą sukcesywnie realizować swoje cele sprzedażowe i budować rozpoznawalność wśród szerokiego grona odbiorców.

Profil firmowy na Instagramie - korzyści dla e-commerce

Prowadzenie biznesu na Instagramie daje szereg korzyści. Właściciele sklepów internetowych mogą:

 • komunikować się z odbiorcami oraz dostawać od nich rekomendacje,
 • korzystać ze statystyk, dzięki którym zobaczą na jaki przekaz odbiorcy najczęściej reagują lub sprawdzić jaka grupa wiekowa odwiedza profil,
 • promować swoje usługi i produkty,
 • budować świadomość marki i zwiększać zasięg, rozpoznawalność i sprzedaż.

Instagram jest platformą, na której użytkownicy chętniej pokazują swój lifestyle (w porównaniu do Facebooka). Publikują posty z życia codziennego, dzielą się swoimi opiniami, rekomendacjami, opowiadają historie — wyrażają siebie w przeróżny sposób. Dodają relacje i filmiki o różnej tematyce, począwszy od tematów związanych z urodą, sportem, edukacją, podróżami, biznesem i wiele innych. Użytkownicy szukają tam nowości — czegoś o czym nie wiedzą i czego nie znają. Szukają inspiracji, ciekawych produktów, usług i rozwiązań.

Jak działać na Instagramie?

Osoby prowadzące sklep internetowy mogą promować na Instagramie swoje działania, produkty lub usługi. Sposób prowadzenia tego kanału jest niezwykle ważny, ponieważ ma przełożenie na wzrost liczby odbiorców.

„Dawaj wartość, dawaj wartość, dawaj wartość, a dopiero później sprzedawaj”. - Gary Vaynerchuk

Zacznij od wartości i zaufania. Na Instagramie warto tworzyć wartościowy content tzw. wartość dodaną dla klienta. Można to zrobić poprzez dzielenie się poradami i ciekawostkami ze swojej branży. W ten sposób nawiązywana jest głębsza relacja z odbiorcami, która w późniejszym czasie może przełożyć się na ich chęć skorzystania z oferowanych produktów i usług. Po prostu daj się im bliżej poznać.

Nie zapominaj o przekazie reklamowym. Warto zamieszczać posty, które zarówno zaciekawią odbiorców, ale także zaprezentują produkty i usługi. Duże zainteresowanie wzbudzają materiały z backstage’u, tutoriale oraz content przygotowany przez influencerów. Decydując się na tego typu współpracę, można zwiększyć aktywność na profilu. Jeśli znajdziesz odpowiedniego kandydata/kę do promocji, to warto na początku przemyśleć formę współpracy (np. ambasador marki lub umowa flat fee, w przypadku której kampania reklamowa rozliczana jest stałą kwotą, bez względu na liczbę kliknięć i wyświetleń).

Checklista - niezbędne elementy profilu na Instagramie

Jeśli chcesz zwiększyć liczbę odbiorców, musisz wprowadzić pewne zasady prowadzenia profilu. To w jaki sposób wygląda i jak bardzo jest rozbudowany, ma ogromny wpływ na liczbę obserwatorów. Poniżej przedstawiamy złote zasady, dzięki którym Twój Instagram rozwinie skrzydła:

 • Ustal konkretny plan działania - określ swój styl komunikacji z odbiorcami i zadecyduj, ile postów w ciągu tygodnia będziesz publikować. Regularność jest niezwykle istotna!
 • Uzupełnij sekcję “bio” - przekaż swoim odbiorcom ”key messages”, a w tym podstawowe informacje o swojej marce. Napisz krótko czym się zajmujesz i dodaj link do swojego sklepu internetowego. W ten sposób zrobisz przekierowanie do strony www.
 • Dodaj swoje produkty w sekcji “sklep” - będziesz mógł oznaczać produkty na postach, a odbiorcy w łatwy sposób będą mogli przejść do sklepu internetowego.
 • Uzupełnij sekcję “kolekcja” - możesz tam zaprezentować informacje o swojej marce lub produktach. Użytkownicy z łatwością będą mogli odnaleźć interesujący ich temat w jednym miejscu.
 • Zadbaj o ułożenie siatki zdjęć - wybierz motyw przewodni profilu, pomysły na posty i dostosuj filtr do zdjęć. Przemyśl typ i rodzaj prezentowanej kreacji — możesz wykorzystywać na przykład 3 rodzaje kreacji (cytat, zdjęcie ”zza kulis”, opis produktu). Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, możesz dodawać też mix, ale ważne, aby dodawane posty były estetyczne i spójne.
 • Stwórz swoje własne hashtagi - niech niektóre kojarzą się z tylko Twoją marką. Dodawaj też inne, ale pamiętaj, że łącznie nie może ich być więcej niż 30. Wybierz 3 rodzaje hashtagów tzw. duże, małe i średnie (ich wielkość określa ilość otagowanych postów). Jeśli dopiero zaczynasz prowadzić Instagrama, to skup się na małych i średnich.
 • Stosuj Geotagi - w poście umieść lokalizację swojej firmy lub miejsc gdzie realizujesz projekty, sesje zdjęciowe lub inne działania. Dzięki temu staniesz się bardziej widoczny!
 • Używaj Insta Stories - w ten sposób będziesz budować organiczne relacje i angażować użytkowników. Możesz zadawać im pytania, organizować ankiety, opowiadać o produktach lub prowadzić transmisję na żywo.
 • Dodawaj Highlights - używaj wyróżnionych relacji widocznych pod zdjęciem profilowym i sekcją “bio”. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przejrzeć posty dodane jakiś czas temu i których jeszcze wcześniej nie widzieli.
 • Komunikuj się z odbiorcami - zachęcaj do interakcji, udzielaj porad i odpowiadaj na ich komentarze.
 • Promuj swoje posty - jeśli chcesz zwiększyć liczbę obserwujących warto cel kampanii nastawić na przekierowanie na profil. Inną opcją jest przekierowanie na witryny internetowe. Ta druga opcja może okazać się korzystniejsza w przypadku jeśli profil ma już dużą liczbę obserwujących, którzy dobrze znają markę. Pamiętaj, że reklamy możesz tworzyć bezpośrednio z konta na Instagramie lub w Menedżerze reklam na Facebooku. Więcej o reklamie na Facebooku dowiesz się tutaj.

instagram_Obszar_roboczy_1

Aplikacje do tworzenia Insta Stories

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy o naszych top 5 aplikacjach do obróbki zdjęć. Przy ich użyciu możesz edytować zdjęcia, wstawiać tekst, poprawiać jakość i nakładać ciekawe filtry. Jeśli chcesz, żeby zdjęcia na tablicy wyglądały profesjonalnie, używanie tych narzędzi może Ci w tym pomóc.

Polecamy również aplikacje do tworzenia relacji na Insta Story. Wiele z nich oferuje darmowe i gotowe do użycia szablony, dzięki którym stworzysz swoją własną oryginalną kreację. Wśród najpopularniejszych i najczęściej używanych znajdują się:

Unfold - pobierz w App Store i Google Play
Tuval - pobierz w App Store i Google Play
Mojo - pobierz w App Store i Google Play

Przetestuj wszystkie i wybierz swoje ulubione!

"Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania." - Walt Disney

Skoro poznałeś już niezbędne elementy i narzędzia do prowadzenia profilu firmowego, to teraz czas przejść do działania! Wykorzystaj z szansy na rozwój i zwiększ rozpoznawalność marki na Instagramie. Określ swoją strategię budowania wizerunku, sprawdzaj, czy realizujesz wszystkie elementy z checklisty, wyciągaj wnioski i monitoruj postępy. Na koniec zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego Facebooka i Instagrama. Zaobserwuj nas i bądź na bieżąco z nowościami w social media marketingu!

You've successfully subscribed to wypisz wymaluj / online marketing
Welcome back! You've successfully signed in.
Great! You've successfully signed up.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.